معاون رییس جمهور در امور زنان:

سازمان های مردم نهاد با نگاه ریزبینانه كاستی ها را شناسایی و رفع كنند

سازمان های مردم نهاد با نگاه ریزبینانه كاستی ها را شناسایی و رفع كنند یاری كالا: معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: سازمان های مردم نهاد با نگاه ریزبینانه كاستی ها را شناسایی و رفع كنند.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، معصومه ابتكار در افتتاح سومین نشست از سلسله نشست های تخصصی و كارگاه های آموزشی تشكل های اجتماعی زنان كه عصر امروز سه شنبه در محل استانداری تهران برگزار شد، ضمن اشاره به حمایت های استاندار تهران از توان افزایی زنان و پشتیبانی از سمن ها در امور حوزه ها اظهار داشت: دولت تدبیر و امید مبحث توجه به نهادهای مدنی را در دستور كار قرار داده و در این حوزه شاهد خروجی خوبی هستیم. حمایت های ویژه ای در زمینه فعالیت تشكل های مردم نهاد با نگاه راهبردی از جانب دولت صورت گرفته و در جهت فراهم كردن بستر ظهور سمن ها تلاش های خوبی از جانب دولت انجام شده است.
وی با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: حالا وارد دهه پنجم عمر با بركت نظام جمهوری اسلامی ایران شده ایم. اقدامات خوبی در حوزه اجتماعی در طول ۴۰ سال اخیر در كشور صورت گرفته است در دوران قبل از پیروزی انقلاب در كشور تنها ۲۰ تشكل تخصصی در حوزه زنان و خانواده داشته ایم كه اهم فعالیت آنها هم در كلانشهرها و بعنوان نمونه در تهران بوده است اما حالا با اقدامات و تمهیدات صورت گرفته بالغ بر دو هزار و ۷۰۰ تشكل ثبت شده رسمی در حوزه زنان و خانواده به فعالیت می پردازند.
وی تصریح كرد: با این وجود البته فراز و نشیب هایی هم در طول ادوار بعد از انقلاب در این حوزه وجود داشته و ما منكر مشكلات مبتلابه تشكل های مردم نهاد نیستیم. حالا هم نقشه راه تاب آوری مربوط به این حوزه تنظیم شده و می تواند مسیر مقابله با مشكلات را تسهیل كند همینطور حضور سمن ها در امر تصمیم سازی ها همواره چه در دوره سیدمحمد خاتمی و دولت اصلاحات و چه در وهله كنونی مبنا و در دستور كار ما قرار داشته است. از این رو حالا سمن ها در خیلی از مناطق با حق رای در شورای برنامه ریزی استان ها عضو هستند.
ابتكار همینطور در ادامه ضمن اشاره به تنظیم و تهیه لایحه سازمان های مردم نهاد در كمیسیون سیاسی دفاعی عنوان داشت لایحه هم اكنون در روند بررسی و تجمیع قرار داشته و تلاش می نماییم تا نظر سمن ها را در این باره داشته باشیم.
وی تصریح كرد: طی مكاتباتی كه با شهرداران كلانشهرها صورت گرفته مقرر شده تا مناسبات مربوط به برنامه عدالت جنسیتی مانند تخصیص ۳۰ درصد از كرسی های مدیریتی به زنان در دستور كار این دستگاه ها قرار بگیرد.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده همینطور با اشاره به فعالیت های تشكل های خیریه نیست خاطرنشان كرد: خیلی ها باید به سمت و سوی توان افزایی حركت كرده و این مهم را در دستور كار خود قرار دهند. چون كه در شرایط كنونی جنگ اقتصادی و روانی كه با حربه تحریم های ظالمانه دنبال می شود سمن ها می توانند با ورود به این چنین مناسباتی در حوزه اقتصاد نسبت به تامین معیشت اقشار ضعیف به شكل شرافتمندانه، منشا اثر باشند.
وی عنوان داشت: مسائلی مانند آموزش و ارتقاء سطح فرهنگ و آگاهی مردم همچون مسائل مهمی است كه باید با مشاركت تشكل های مردم نهاد در سطح ملی دنبال شود و همینطور سمن ها نقشه دیدبانی دولت و حاكمیت را به صورت تخصصی و مستقل دنبال كنند.
ابتكار افزود: سازمان مردم نهاد می تواند با نگاه ریزبینانه تخصصی كاستی ها و موانع موجود را وی در كرده و مسائل مقبول در این خصوص را جهت رفع بیان و آشكار كند از طریق های مبارزه با فساد شفاف سازی و عمر و توان افزایی سمن ها بوده و مردم می توانند از این مجرا بر عملكرد دولت منتخب نظارت كنند.
او در آخر هم تصریح كرد: امیدواریم با سرمایه انسانی شكل گرفته و روند رو به رشدی كه در ۴۰ سال اخیر در حوزه زنان شاهد آن بودیم آینده روشنی را در این حوزه شاهد باشیم در دولت هم دست یاری به سمت تشكل های مردم نهاد دراز می نماییم تا با همكاری هم از ظرفیت های موجود بهره برده و راه نیل به اطلاعیه ایران راه هموار نماییم.1397/12/01
14:58:38
5.0 / 5
4655
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , دام , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان