پاداش به مجموعه غیرمولد از ایرادهای اقتصاد كشور است

پاداش به مجموعه غیرمولد از ایرادهای اقتصاد كشور است یاری كالا: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران اظهار داشت: در كشورمان مدام به مجموعه های غیرمولد پاداش می دهیم و مولدها را هم دایم جریمه می نماییم كه این از ایرادهای اقتصاد ایران است.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا، غلامحسین شافعی روز شنبه در نشست كمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی در مشهد اضافه كرد: مادام كه شاهد چنین رخدادهایی هستیم توسعه كمتر رخ می دهد.
او افزود: نظام پاداش دهی كشور همیشه به كارهای غیرمولد نظر دارد و موسسات مالی و اعتباری كه حالا به مشكلات آنها رسیدگی میگردد گرفتار كسری منابع مالی است اما همه به دنبال آن هستند كه این كسری منابع را از بخش مولد اقتصادی جبران كنند.
وی افزود: تابحال چنین بوده كه تولید ثروت در ایران بیشتر از آنكه از كارهای مولد حاصل شود از كارهای غیرمولد احداث می شده و اگر این روند ادامه پیدا كند به توسعه دست نخواهیم یافت.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران به لایحه بودجه سال 1398 باز اشاره و بیان كرد: آنچه در نظام بودجه ریزی دنیا مطرح بوده و ما از آن به دور هستیم، اصل تقدم منابع بر مصارف است كه رعایت نمی گردد، از خاصیت های مثبت بودجه 98 مشاركت بخش عمومی و خصوصی در تدوین مسایل بودجه ای بود كه به انجام واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی منجر گردید.
وی اظهار داشت: در بودجه نباید بر خلق منابع اصرار كرد بلكه هنر برنامه ریزان و بودجه نویسان دولت باید این باشد كه برای كاهش هزینه ها اقدام نمایند.
شافعی در ادامه همین طور رشد و توسعه اقتصادی را دو امر كامل متفاوت توصیف و بیان كرد: در هر توسعه ای رشد احداث میگردد اما از هر رشدی توسعه احداث نمی گردد. همواره در بودجه ها شاهد رشد اقتصادی هستیم و خیلی كم به امری مانند توسعه می پردازیم.
وی اضافه كرد: استانداران هم به مسائل بودجه ای نگاه هزینه ای دارند كه غلط است برای اینكه نگاه استانداران به بودجه باید نگاه درآمدی باشد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران همین طور كمیسیون معدن اتاق بازرگانی خراسان رضوی را از كمیسیونهای سرآمد كشور معرفی و بیان كرد: این كمیسیون نه تنها تاثیرگذاری استانی بلكه تاثیرگذاری ملی داشته و در تصمیم گیریهای ملی بسیار موثر بوده است كه باید قدردان این تلاشهای سازنده بود.
وی اضافه كرد: حدود هفت درصد معادن كل دنیا در ایران قرار دارد اما سهم بخش معدن از تولید ناخالص داخلی چهار درصد است كه این سهم با این دارایی معدنی كشور مطابقت ندارد و عقب ماندگی بخش معدن با این ارقام كاملا مشهود است.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران افزود: معدن در توسعه صنعتی یكی از مولفه های اصلی است و نیازمندیهای كشورهای نزدیك ایران به بخش معدن در آینده افزایش خواهد یافت. شاید ایران یكی از بهترین گزینه ها برای تامین زیرساختهای توسعه صنعتی كشورهای حاشیه خلیج فارس باشد و باید برای این امر از الان برنامه ریزی نمود.
وی اظهار داشت: یكی از دلایل موفقیت كمیسیون معدن اتاق بازرگانی خراسان رضوی هم افزایی بخشهاست كه نقطه تمركز مثبتی می باشد كه اتاق باید بر آن تاكید كند یعنی دولت و بخش خصوصی در مسائل اقتصادی باید مكمل هم باشند و اگر غیر از این رقم بخورد نتایج خوبی حاصل نخواهد شد.
1922/1858


1397/10/22
16:07:36
5.0 / 5
4455
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دام , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان