دستیابی محققان كشور به دانش فنی تولید نانو الیاف با قطر ۱۰۰ نانومتر

دستیابی محققان كشور به دانش فنی تولید نانو الیاف با قطر ۱۰۰ نانومتر به گزارش یاری كالا محققان یكی از شركتهای دانش بنیان به دانش فنی تولید نانو الیاف با قطر ۱۰۰ نانو متر دست پیدا كردند كه از آن در نیروگاه ها، تولید برق و صنایع گاز استفاده می گردد.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، محمد جواد فروندی در حاشیه نخستین تور رسانه ای ستاد نانو در جمع خبرنگاران با بیان این كه در یك فیلتر شبكه های متخلخلی وجود دارد، اظهار داشت: در دیواره الیاف فیلترها، روزنه هایی وجود دارد كه هوا از آن عبور می كند و در راه هوا، ذراتی همراه هوا و سیال در روزنه های این الیاف به دام می افتد.

وی اضافه كرد: هر چه قطر دیواره الیاف بزرگتر باشد، حفره های بیشتری تولید می شود، در نتیجه آلودگی همراه هوا و یا سیال كمتر به دام می افتند.

فروندی یك فیلتر معمولی را شامل الیافی روی هم قرار داده شده دانست و افزود: ما در این مطالعات به شبكه ای از نانو الیاف دست یافتیم كه به علت نانو مقیاس شدن قطر این الیاف ذرات بیشتری از هوا جداسازی می گردد.

وی خاطرنشان كرد: مزیت نانو الیاف استفاده شده در فیلترها عدم ممانعت از جریان هوا و در عین حال جذب بیشتری از آلاینده ها است.

مجری طرح با اشاره به این كه نانو الیاف تولید شده جلوی عبور هوا را نمی گیرد، تصریح كرد: راندمان جداسازی این شبكه نانو الیاف برای جداسازی آلودگی هوا ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد است و در فیلترهای نیروگاهی و صنایع نفت و تولید برق هم راندمان بالای ۸۰ درصد رسیده ایم.

این محقق در بخش دیگری از صحبت های خود، افزایش عمر مفید دو و نیم تا سه سال را از دیگر مزیت های این فیلتر نام برد و افزود: میزان جداسازی نانو فیلترها سه تا چهار برابر فیلترهای عادی است. ضمن این كه نانو فیلترهای تولید شده هیچ عوارضی برای توربین ها و یا موتور تولید نمی كند.

فروندی با تاكید بر این كه این نانو الیاف برای كاربردهای مختلف صنعتی و خودرویی به صورت ویژه ای طراحی می شود، در این باره توضیح داد: هم اكنون ما این بستر را فراهم كردیم كه می توانیم بر مبنای نیاز مشتریان نانو الیاف مورد نیاز فیلترها را تولید نماییم.

این محقق كاربرد نانو الیاف در دنیا را با قدمت صد ساله عنوان نمود و اظهار داشت: این فیلترها برای تانك های ارتش در خاورمیانه استفاده شد و در ۴۰ سال اخیر هم این نانو فیلترها برای توربین های نیروگاهی منطقه خاورمیانه به علت وجود صنایع نفت و گاز به بهره برداری رسید.

وی افزود: هم اكنون نانوفیلترهای تولیدشده در این شركت دانش بنیان به جز شركتی در آمریكا در هیچ شركتی در دنیا تولید نمی گردد.

این محقق از تدوین استانداردهای بین المللی برای كاربرد نانو فیلترها اطلاع داد و اظهار داشت: این استانداردها با همكاری سایر محققان جهان تدوین شد و ایران هم در تدوین این استانداردها سهمی داشته است.

وی با بیان این كه در صورت نبود این فیلترها تولید گاز و برق میسر نیست و همینطور اختلالی برای نیروگاه ها تولید می شود، اضافه كرد: نانو الیاف های تولیدشده بر اساس مواد پلیمری است كه با نسبت های مختلف با یكدیگر تركیب می گردد و این ماده پلیمری كه در حالت مایع وارد دستگاه الكتروریسی می شود، بر مبنای فرایند خاص به نانو الیاف تبدیل می گردد.

فروندی، قطر نانو الیاف تولیدی را ۱۰۰ نانو متر اعلام نمود و افزود: محصولات تولیدی این شركت دارای گواهینامه نانو مقیاس هستند.
1397/10/12
16:09:46
5.0 / 5
4602
تگهای خبر: استاندارد , تولید , خودرو , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان