نقشه كربن آلی خاك های كشور رونمایی گردید

نقشه كربن آلی خاك های كشور رونمایی گردید یاری كالا: نقشه كربن آلی خاك های كشور روز چهارشنبه با حضور معاون تحقیقات وزیر جهاد كشاورزی در موسسه تحقیقات خاك و آب كشور مستقر در استان البرز رونمایی گردید.


رئیس موسسه تحقیقات خاك و آب كشور در حاشیه رونمایی از نقشه كربن آلی خاك های كشور در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: این نقشه منعكس كننده كیفیت خاك و حاصلخیزی آن است.
هادی اسدی رحمانی اظهار داشت: محققان و پژوهشگران این موسسه برای تهیه این نقشه از روش نوین نقشه برداری رقومی خاك و با بهره گیری از بیشتر از 45 هزار داده مكان دار بهره برده اند تا زمینه تحقق اهداف برنامه های توسعه ای كشور در محور كشاورزی را فراهم آورد.
وی گفت: این نقشه اطلاعات پایه و مبنایی برای آمایش سرزمین، مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست را در اختیار تصمیم سازان در سطوح مختلف مدیریتی در كشور قرار می دهد.
اسدی رحمانی اظهار داشت: در سطح بین المللی، با عنایت به مخاطرات محیطی پیش روی تولیدات كشاورزی و امنیت غذایی همچون تغییرات اقلیمی، نقشه تهیه شده پاسخگوی اهداف كارگروه برنامه مشاركت جهانی (GSP) برای حفظ منابع اراضی ملل عضو این گروه است.
وی با اشاره به اینكه همراه با تهیه نقشه كربن آلی خاك های كشور، این نقشه برای استان البرز باز تهیه شده، اضافه كرد: البرز از مناطقی است كه در محدوده جغرافیایی پرباران كشور نیست كه مقدار كربن آلی در خاك های این استان حدود یك درصد است.
وی افزود: تمام تلاش ما این است كه با روش های مدیریتی بتوانیم مقدار كربن آلی را در خاك های كشور خصوصاً استان البرز افزایش دهیم.
رئیس موسسه تحقیقات خاك و آب كشور اظهار داشت: اهمیت كربن آلی خاك از این جهت است كه كاربرد خصوصاً كودها مستقیما تحت تاثیر مقدار كربن آلی است یعنی هر چقدر این كربن بیشتر باشد سطح حاصلخیزی آن خاك بیشتر است.
وی با اشاره به اینكه این موسسه از لحاظ آلودگی به صورت مرتب در حال رصد خاك های كشور است، اضافه كرد: به نظر می آید خاك های كشور به جز مواردی كه احیانا آلودگی از راه فاضلاب های رها شده در خاك دارند، مشكلی ندارند.
وی گفت: برای شناسایی آلودگی های فاضلاب با محیط زیست هماهنگ هستیم و در صدد گسترش این همكاری هستیم.
امروز همین طور از آزمایشگاه تخصصی كود و مركز رشد تخصصی واحدهای فناور خاك و آب بهره برداری شد.
6156/ 6155


1397/10/05
18:25:10
5.0 / 5
4594
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان