پلاتین ارزان میگردد

پلاتین ارزان میگردد یاری كالا: بازار جهانی پلاتین حدود نیم میلیون اونس مازاد عرضه در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ خواهد داشت كه نشان داده است قیمت این فلز ثمین همچنان نزدیك به پایین ترین ركورد ۱۰ سال اخیر خواهد ماند.به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، شورای سرمایه گذاری پلاتین جهان (WPIC) در جدیدترین گزارش سه ماهه خود، رقم مورد پیش بینی برای مازاد عرضه پلاتین امسال را از ۲۹۵ هزار به ۵۰۵ هزار اونس بالا برد و تقاضای ضعیف برای جواهرات پلاتین را عامل این وضعیت شمرد و اعلام نمود بازار این فلز ۴۵۵ هزار اونس مازاد عرضه در سال ۲۰۱۹ خواهد داشت.

ترور ریموند - مدیر تحقیقات WPIC اظهار نمود: میزان عرضه در سال ۲۰۱۹ رشد خواهدنمود اما تقاضا رشد بیشتری خواهد داشت و مازاد عرضه را اندكی می كاهد.

قیمت پلاتین در اوت به كمترین میزان در ۱۰ پارسال سقوط كرد و از ابتدای امسال تابحال ۹ درصد كاهش قیمت داشته است.

وضعیت بازار پلاتین از كمبود شدید عرضه در اوایل دهه جاری، به مازاد عرضه تغییر یافته كه نتیجه كاهش استفاده این فلز گرانبها از طرف خودروسازان، جواهرسازان و سرمایه گذاران بوده است. میزان تقاضا از ۸.۵ میلیون اونس در سال ۲۰۱۳ به ۷.۵ میلیون اونس در سال میلادی جاری كاهش پیدا كرده است.

به گفته ریموند، روند كاهش تقاضای خودروسازان در سال آینده كندتر خواهد شد در حالیكه تقاضای سرمایه گذاران برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ بهبود خواهد یافت و مصرف صنعت و سرمایه گذاران رشد قوی تری پیدا می كند و تقاضا را مجموعا ۲ درصد بالا می برد.

بر پایه گزارش WPIC، تقاضا از طرف خودروسازان برای پلاتین كه در مبدل های كاتالیستی كاهش آلایندگی استفاده میگردد و ۴۰ درصد از مصرف پلاتین را تشكیل می دهد سپس كاهش ۷ درصدی در سال ۲۰۱۸، یك درصد در سال ۲۰۱۹ كاهش خواهد یافت چونكه فروش خودروهای دیزلی در اروپا آهسته تر میگردد.

شورای سرمایه گذاری پلاتین جهان انتظار ندارد سال آینده میزان قابل توجهی از پالادیوم جایگزین پلاتین شود كه حالا حدود ۳۰۰ دلار ارزان تر از پالادیوم است. پلاتین پارسال برای اولین بار از سال ۲۰۰۱ ارزان تر از پالادیوم شد.

انتظار می رود تقاضا برای پلاتین در ساخت جواهرات سپس افت ۲ درصدی در سال ۲۰۱۸، یك درصد در سال ۲۰۱۹ رشد كند.

مصرف پلاتین در صنعت باز سپس رشد هشت درصدی در سال ۲۰۱۸، چهار درصد در سال ۲۰۱۹ رشد می كند و تقاضای سرمایه گذاری برای شمش و سكه پلاتین از ۱۲۵ هزار اونس در سال جاری، دو برابر میگردد.

بر اساس گزارش كیتكونیوز، در بخش عرضه، WPIC اعلام نمود تولید بالاتر معادن آفریقای جنوبی و آمریكای جنوبی و بازیافت فزاینده، میزان عرضه را ۲ درصد در سال آینده بالا می برد در حالیكه میزان عرضه امسال یك درصد كاهش خواهد داشت.
1397/09/09
01:33:07
5.0 / 5
5085
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان