بازنشستگی كشاورزان و عشایر دیگر آرزو نیست

بازنشستگی كشاورزان و عشایر دیگر آرزو نیست یاری كالا: تهران- دولت با راه اندازی صندوق بیمه اجتماعی كشاورزان، روستاییان و عشایر، آرزوی بیمه شدن و دریافت مستمری سپس بازنشستگی، از كارافتادگی و فوت را برای روستاییان و عشایر فراهم نموده است؛ خواسته ای كه تحقق آن دیگر آرزو نیست.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا، صندوق بیمه اجتماعی كشاورزان، روستاییان و عشایر از سال 1384 تشكیل شد و در آن زمان فقط مختص به روستاییان و عشایر بود اما سال 1390 مجلس شورای اسلامی تصویب كرد كه این صندوق به ساكنان شهرهای زیر 20 هزار نفر هم خدمت رسانی كند و این مصوبه در سال 95 به مرحله اجرا رسید.
برخورداری از تابعیت جمهوری اسلامی ایران و داشتن سنن 18 تا 50 سال و سكونت متقاضیان در شهرهای زیر 20 هزار نفر، روستاها و عشایر همچون شرایط بهره مندی از خدمات این صندوق اعلام گردید و در آن به نوع اشتغال افراد اشاره ای نشده است.
بخشداری ها، شوراهای اسلامی شهر، شهرداری ها و دهیاری ها سكونت افراد متقاضی را در روستاها، عشایر و شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت تایید می كنند و البته افراد زیر 40 سال با خود اظهاری، نیاز به نمایش تاییدیه مراجع ذیصلاح باز ندارند.
در همین زمینه خبرنگار ایرنا به گفت و گو با برخی افراد بیمه شده در شهرها و روستاهای شهرستان فیروزكوه پرداخت تا ابعاد مختلف مزایای این بیمه را از زبان آنان بیان و تشریح كند.
فردی كه خودرا میرزایی معرفی نمود كه پدر كشاورزش را 12 سال بیمه بوده و دو سال قبل از دست داده است، می گوید به مدت 6 ماه روند اداری كار طی شد و از یك سال و نیم گذشته مادرم ماهانه 450 هزار تومان مستمری می گیرد و راضی هستیم.
فرد دیگری كه خودرا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا یوسفیان معرفی نمود اظهارداشت: سالی از 100 هزار تومان تا 420 هزار تومان بیمه پرداخته ام و دو سال است مستمری بازنشستگی می گیرم.
وی افزود: كشاورز بودم و ساكن روستا هستم؛ حالا ماهانه 220 هزار تومان حقوق می گیرم كه مبلغ قابل توجهی نیست اما چندین برابر حق بیمه ای است كه پرداخت كرده ام.
یوسفیان می گوید در سطح یك بیمه اجتماعی كشاورزان عضو شده و اگر اطلاعات بیشتری كسب كرده بود، سطوح بالاتری را انتخاب می كرد تا امروز درآمد بیشتری داشته باشد.
تاج الدین كه پدر كشاورز و ساكن روستای خودرا در سال 91 از دست داده است از خدمات صندوق بیمه اجتماعی راضی است اما از مشكلاتی كه در روند اداری برای آنها پیش آمده گلایه دارد و می گوید: سپس گذشت 6 سال حالا چند ماهی هست كه مادرم ماهانه 130 هزار تومان مستمری پدر را دریافت می كند.
تاج الدین تصریح می كند كه سه بار مدارك فوت پدر را به بخشداری مركزی و مسئول مربوطه تحویل داده ایم اما گفتند كه گم شده است.
به گفته وی مداركشان كامل بوده و فقط بی نظمی متصدی موجب این تعویق شده است.
پدر تاج الدین به مدت 6 سال، سالانه حدود 90 هزار تومان حق بیمه پرداخت كرده بود.
نقی اسفندیاری 75 سال سن دارد و از جامعه عشایری و دامداران است كه ضمن ابراز رضایتمندی از صندوق بیمه اجتماعی كشاورزان، روستاییان و عشایر می گوید: 12 سال از 90 هزار تومان تا 400 هزار تومان حق بیمه پرداخت كرده و الان ماهانه 200 هزار تومان مستمری می گیرد.
فرد دیگری كه خودرا یارعلی اسفندیاری معرفی نمود ساكن روستای لزور شهرستان فیروزكوه و در گذشته به رانندگی و مشاغل آزاد مشغول بوده است كه اظهار داشت: 12 سال از ماهانه 90 هزار تومان تا 400 هزار تومان حق بیمه پرداخت كرده ام و الان 195 هزار تومان مستمری در ماه می گیرم.
اسفندیاری ضمن اعلام رضایت خود از این بیمه ابراز تاسف كرد كه اگر آگاهی بیشتری داشت سطوح بالاتر این بیمه را انتخاب می كرد.

** مزایای بیمه اجتماعی كشاورزان، روستاییان و عشایر
به گفته مدیر صندوق بیمه اجتماعی كشاورزان، روستاییان و عشایر استان تهران دولت 70 درصد از مبلغ حق عضویت بیمه شدگان را می پردازد كه حمایت و یارانه غیرمستقیم دولت برای اقشار كم برخوردار جامعه به شمار می آید.
مهدی ابارشی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: عضویت در صندوق بیمه اجتماعی به هشت سطح تقسیم میگردد و انتخاب هركدام برعهده متقاضی و میزان پرداختی در آنها از هر سال حداقل 240 هزار تومان تا حداكثر 540 هزار تومان متغیر است.
وی در تشریح هشت سطح صندوق بیمه اجتماعی بیان كرد: روستاییان دریافتی حق بیمه مشخصی ندارند و دولت باید برمبنای شرایط اقتصادی و درآمد خانواده های روستایی رقمی را معین كند كه تابحال 15 درصد درآمد پیش فرض بعنوان حق بیمه دریافت میگردد كه 10 درصد آنرا دولت و پنج درصد را متقاضی پرداخت می كند.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی كشاورزان، روستاییان و عشایر استان تهران اظهار داشت: بیمه شدگان می توانند با عنایت به درآمد خود یكی از هشت سطح بیمه را انتخاب و حق بیمه سالانه خودرا یكجا یا تا چهار قسط تقسیم و پرداخت كنند.
وی در پاسخ به اینكه كدامیك از سطوح بیمه مورد استقبال بیشتری قرار می گیرد اظهارداشت: اكثریت بیمه شدگان در سطح كشور در سطح هفت یا هشت این بیمه ثبت نام می كنند چونكه حقوق و مزایایی كه در آینده به آنها تعلق خواهد گرفت به مراتب بیشتر از سطوح پایین تر است.
ابارشی اظهار داشت: یكی از مهمترین مزایای بیمه اجتماعی این است كه قطع و انفصال بیمه به اختیار خود متقاضی است، اما بیمه كارمندان به تبع عدم فعالیت آنها قطع و بروز این اتفاق قبل از موعد مقرر (بازنشستگی، از كار افتادگی یا فوت) منجر به منتفع نشدن بیمه شده میگردد.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی كشاورزان، روستاییان و عشایر استان تهران اشاره كرد: تنها محدودیت این بیمه سن افراد (18 تا 50 سال) در زمان ثبت نام اولیه است و اگر فردی عضو شود و حتی چند سال حق بیمه پرداخت نكند می تواند بار دیگر پرداخت بیمه را با حفظ سوابق پیشین خود، ادامه دهد.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی كشاورزان، روستاییان و عشایر در استان تهران خطاب به قشر جوان جامعه اشاره كرد: دانش آموزان، دانشجویان و جوانان فاقد شغل با عضویت در صندوق بیمه اجتماعی كشاورزان، روستاییان و عشایر علاوه بر اینكه حداقل امنیت شغلی و معیشتی را برای خود احداث می كنند، می توانند در صورت اشتغال در آینده و قرار گرفتن زیرپوشش سایر بیمه ها، سوابق بیمه اجتماعی خودرا منتقل كنند.
به گفته وی امكان انتقال سوابق سایر بیمه ها به بیمه اجتماعی كشاورزان باز امكان پذیر است.

** شرایط دریافت مستمری در بیمه اجتماعی
مهدی ابارشی درباره نحوه بازنشستگی به سه شیوه اشاره و تشریح كرد: در نوع اول، افراد از 18 سالگی به مدت 35 سال بیمه پرداخت می كنند و طبق قوانین و مقررات بازنشسته می شوند؛ در نگاه دیگر كسانی هستند كه در سنین بالا (حداكثر 50 سالگی) بیمه می شوند؛ در این صورت دولت با 15 سال سابقه بیمه و 65 سال سن، آنها را مشابه فردی كه 20 سال سابقه بیمه دارد بازنشسته می كند.

** آیا صندوق بیمه اجتماعی، خدمات درمانی نمایش می دهد؟
به گفته ابارشی بیمه اجتماعی كشاورزان، روستاییان و عشایر خدمات درمانی نمایش نمی كند و دفترچه درمانی ندارد چراكه سازمان بیمه سلامت در كشور عهده دار مسئولیت نمایش بیمه درمانی به تمام آحاد ملت است.
وی اشاره كرد: امروزه با این معضل مواجه هستیم كه بعضی از افراد جامعه دو یا سه دفترچه درمانی دارند؛ در حالیكه كاربری متفاوتی ندارند.

** دولت مكلف به نمایش خدمت بیمه در جامعه است
مهدی یوسفی جمارانی فرماندار شهرستان فیروكوه هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به تشریح خدمات بیمه در كشور پرداخت و اظهار داشت: طبق اصل 29 قانون اساسی كشور، تامین اجتماعی حق همگانی است و دولت وظیفه دارد از محل منافع عمومی و مشاركت های مردمی زمینه برخورداری آحاد ملت را از آنرا احداث كند.
وی اضافه كرد: تامین اجتماعی یكی از آرمان های نظام جمهوری اسلامی برای احداث عدالت اجتماعی، تامین حداقل رفاه، امنیت و حفظ كرامت افراد است.
فرماندار فیروزكوه اشاره كرد: این خدمت در سال های قبل از انقلاب اسلامی و سپس آن توسط سازمان تامین اجتماعی فقط برای افراد در مشاغل خاص بود و افراد ضعیف جامعه از آن بی بهره بودند، ولیكن برای آغازین بار در كشور، صندوق بیمه اجتماعی كشاورزان، روستاییان و عشایر از اوایل سال 1384 این خدمت را برای افراد روستایی، عشایر و كشاورزان كه از سطوح كم برخوردارتر جامعه تلقی می شوند نمایش می دهد.

** تشریح خدمات بیمه اجتماعی كشاورزان
یوسفی جمارانی گفت: خدمات صندوق بیمه اجتماعی كشاورزان همانند بیمه تامین اجتماعی شامل مستمری بازنشستگی، از كارافتادگی و فوت برای بازماندگان بیمه شده است.
فرماندار فیروزكوه اشاره كرد: قشر وسیعی از جامعه ما تصوری از بازنشستگی ندارند، اما بیمه اجتماعی فرصتی به وجود آورده است تا كشاورزان، روستاییان و عشایر هم مثل كارمندان دولت، كشوری و لشكری بازنشسته شوند.
وی بیان كرد: بیمه شدن اقشار محروم جامعه علاوه بر حمایت مالی، منجر به حفظ عزت، كرامت و منزلت همه آحاد جامعه میگردد كه در قانون اساسی باز بر آن تاكید گردیده است.
فرماندار فیروزكوه اشاره كرد: تامین مالی و حفظ كرامت افراد می تواند در روند كاهشی مهاجرت از روستاها به شهر موثر باشد و حتی این روند را معكوس كند كه این امر از اهداف طولانی مدت نظام و دولت باز هست.
یوسفی جمارانی ابراز كرد: بیشتر مهاجرت هایی كه از روستا به شهر اتفاق می افتد به دنبال كسب شغل مناسب، بیمه شدن و تضمین آینده است كه طبق آمارهای اعلام شده، بیمه شدن كشاورزان، روستاییان و عشایر در توقف مهاجرت و حتی مهاجرت معكوس به سمت روستاها تاثیر بسزایی داشته است.
به گفته وی از سال های 89 و 90 كه آثار این بیمه و دریافت مستمری از طرف بعضی از بیمه شدگان آغاز شد، آگاهی مردم افزایش یافت و تاثیر این خدمت در آمارهای مهاجرتی افراد نمایان شد.
به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا برابر آمارها دو هزار و 500 سرپرست خانوار در فیروزكوه زیر پوشش این بیمه قرار دارند؛ این آمار در استان تهران افزون بر 32 هزار نفر و در كشور بیشتر از یك میلیون و 700هزار نفر اعلام شده است.

تهرام/9897/ 1008


1397/08/29
15:55:43
5.0 / 5
5313
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , حقوق , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان