مدیركل دفتر آبخیزداری سازمان جنگل ها:

26 میلیون هكتار حوزه آبخیز كشور در معرض فرسایش است

26 میلیون هكتار حوزه آبخیز كشور در معرض فرسایش است یاری كالا: سمنان - مدیركل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاك سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور اظهار داشت: 26 میلیون هكتار از حوزه های آبخیز در معرض فرسایش قرار دارد و نیازمند مراقبت است.


هوشنگ جزی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: جلوگیری از فرسایش خاك از برنامه های اولویت دار سازمان جنگل های كشور است و با عنایت به مطالعات انجام شده كمبود اعتبار مانع اصلی اجرای طرح ها است.
وی افزود: اكنون در 11 میلیون هكتار از عرصه های ملی طرح های مطالعاتی اجرا شده و در 15 میلیون هكتار دیگر طرح های مطالعاتی انجام شده و در انتظار تامین اعتبار برای اجرا است.
وی تصریح كرد: در 100 میلیون هكتار از عرصه های منابع طبیعی هنوز كارهای مطالعاتی انجام نشده و نیازمند اعتبار است.
مدیركل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاك سازمان جنگل های كشور تصریح كرد: 125 میلیون هكتار از عرصه های كشور در معرض فرسایش آبی قرار دارد كه تهدید جدی برای سلامت طبیعت ایران به حساب می آید.
به گفته جزی، هر چه منابع اعتباری دیرتر در این حوزه اختصاص پیدا كند، خسارت های ناشی فرسایش، سیلاب و از بین رفتن پوشش گیاهی در عرصه های طبیعی افزایش می یابد.
وی با اشاره به اینكه در كشور حدود 602 حوزه آبخیز وجود دارد، تصریح كرد: در این حوزه ها نزدیك به 45 نوع عملیات آبخیزداری مانند فعالیت های بیولوژیك همچون بذرپاشی، كپه كاری، حفاظت و قرق، كنترل فرسایش رسوب سنگ و ملات انجام می گردد.
مدیركل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاك سازمان جنگل های كشور تصریح كرد: مشاركت مردمی و آموزش نقش مهمی در حفظ و حراست عرصه های طبیعی دارد و امسال از محل صندوق توسعه ملی 100 میلیارد ریال اعتبار برای ترویج و آموزش در كشور در نظر گرفته شده است.
جزی خاطرنشان كرد: بر مبنای برنامه ریزی های انجام شده 70 درصد اعتبار تخصیص یافته به حوزه آبخیزداری به منظور كنترل سیل، فرسایش و تغذیه سفره آب های زیرزمینی و 30 درصد اعتبار برای توسعه پوشش گیاهی، نهال كاری و بهبود جنگل ها و مراتع در نظر گرفته شده است.
مدیركل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاك سازمان جنگل های كشور اظهار داشت: امسال از محل صندوق توسعه ملی هفت هزار میلیار ریال معادل 22 میلیون دلار برای آبخیزداری و آبخوان داری در كشور تخصیص داده شده است.
به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا، 65 میلیون هكتار وسعت كشور را مراتع و اراضی ملی و 36 میلیون هكتار را بیابان تشكیل می دهد و 26 میلیون هكتار عرصه های مناع طبیعی كشور در حوزه آبخیز قرار دارد.
7343/6103


1397/07/27
22:48:20
5.0 / 5
4540
تگهای خبر: سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان