بسته خبرهای اقتصادی ایسنا در روز چهارشنبه

بسته خبرهای اقتصادی ایسنا در روز چهارشنبه یاری كالا: مناسبات اقتصاد شبه دولتی ایران، صدای اقتصاددانی كه معتقدند رانت، فساد و رفاقت در این ساختار نفوذ كرده را درآورده است. البته رییس سازمان برنامه و بودجه امروز اظهار داشت كه دولت نامه ی ۳۸ اقتصاددان كه انتقاداتی را به ساختار اقتصاد ایران مطرح كرده بودند دیده و از آن استفاده خواهد نمود.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، یكی از اخبار امروز كه شاید در لابه لای خبرهای دیگر كمرنگ تر دیده شد پیام دولت به ۳۸ اقتصاددان برای شنیده شدن صدای آنها بود. ۱۵ مردادماه امسال ۳۸ اقتصاددان كشور در نامه ای سرگشاده به رئیس جمهور با اشاره به علل شكل گیری چالش های موجود در اقتصاد كشور، راهكارهایی را برای خروج از این شرایط عرضه كردند. در متن این نامه كه در ۲۰ بند ارائه شده، مواردی همچون گسترش صنایع رانتی، بنگاه های شبه دولتی، انتقال دارایی های دولت به دوستان و آشنایان، زایش نو سرمایه داران، اختلاط نوكیسه گان با حاكمیت و تولید اقتصاد رفاقتی به جای اقتصاد رقابتی ذكر شده است.
رهبر معظم انقلاب هم در همان روزها طی دیدار با قشرهای مختلف مردم با اشاره به این نامه گفتند: اخیراً هم عده ای كارشناس اقتصادی كه با دولت هم مخالفتی ندارند و برخی هم صاحب نام هستند، نامه ای دلسوزانه به رئیس جمهور محترم نوشته اند و ضمن برشمردن مشكلات ساختاری و موجود اقتصادی، چاره ها را هم عرضه كرده اند كه این راه حلها اكثراً صحیح بودند.
محمد باقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه ظهر امروز چهارشنبه ۱۸ مهرماه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره نامه اخیر تعدادی از اقتصاددانان كشور به دولت، اظهار نمود: نامه اخیر اقتصاددانان دیده شد. پیشنهاد آنها هم منعكس گردید. ان شاء الله از نظراتی كه جنبه اجرایی دارند، استفاده خواهیم كرد.
حالا باید منتظر باشیم و راهكارهای دولت برای حل معضلات و خشكاندن ریشه های فساد اقتصادی را ببینیم.

بنزین دو نرخی در راه است؟
صحبت از فساد شد، یكی از منافذ تولید فساد كه در قالب "قاچاق" طی ماه های اخیر و با نوسانات ارزی، شكل گرفته مبحث قاچاق بنزین است. حالا احتمال بازگشت كارت سوخت به چرخه سوخت گیری روز به روز قوی تر می گردد و به نظر می آید این طرح كه پایه های اولیه آن در زمستان گذشته بنا شد در ساختمان دولت و مجلس مراحل نهایی خویش را طی می كند. مهم ترین سوالی كه در این فرآیند وجود دارد این است كه آیا با بازگشت كارت سوخت، بنزین دو نرخی خواهد شد؟ باید گفت این مورد در دولت و مجلس در دست بررسی می باشد و آنطور كه محمدرضا پورابراهیمی - رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس - به ایسنا گفته است مقرر است كارت سوخت در اختیار مردم قرار بگیرد كه در این كارت سوخت حدود ۶۰ لیتر بنزین برای یك ماه شارژ می گردد.

كاهش دو میلیونی قیمت در بازار موبایل
هفته دوم مهرماه با افت شدید قیمت ارز همراه بود، به طوریكه قیمت آن از كانال ۱۹ هزار تومانی به حدود ۱۳ هزار تومان رسید و به دنبال آن قیمت برخی محصولات وارداتی مانند خودرو و گوشی موبایل هم كاهش پیدا كرد. در این میان گزارش ها از بازارهای مختلف حاكی از این است كه افت نرخ ارز نه تنها رونقی به بازار نداده بلكه مردم از خرید كالاهای مختلف پرهیز می كنند و منتظر هستند قیمت ها بیشتر كاهش پیدا كند. به دنبال كاهش نرخ ارز در هفته گذشته، قیمت برخی كالاهای وارداتی همچون گوشی موبایل هم كاهش پیدا كرده است؛ اما به قول فروشندگان این كاهش قیمت سبب "كسادی" بازار شده است. گزارش میدانی ایسنا از بازار علاءالدین و برخی برندهای موبایل را این جا بخوانید.

پیشنهادی برای كاهش هزینه ها در خودروسازی
قیمت در بازار خودرو مقداری كاهشی شده است. با این وجود هنوز قیمت ها نسبت به قدرت خرید متقاضیان بالاست كه علت اصلی آن افزایش قیمت ارز بوده است. در این شرایط یك كارشناس خودرو پیشنهاداتی برای كاهش هزینه ها در خودروسازی ارائه داده است. شهرام آزادی می گوید: "دو خودروساز بزرگ می توانند با تولید و تامین مشترك قطعات اصلی خودرو، به میزان قابل توجهی در هزینه های خود صرفه جویی كنند."
پیش از این ابوالفضل خلخالی - عضو هیات علمی دانشكده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت – گفته بود"تحریم صنعت خودرو از جانب آمریكا فرصت مناسبی برای ایران خودرو و سایپا است تا با طراحی پلتفرم مشترك، با كمترین هزینه به سمت خودكفایی در این صنعت حركت كنند".

یك اقتصاددان: ارز سودآور نیست
یك اقتصاددان با اشاره به اینكه حباب قیمتی ارز تا حدودی شكسته شده است، اظهار نمود: با عنایت به آگاهی هایی كه در سطح خانوارها به وجود آمده، مردم می دانند كه سرمایه گذاری در حوزه ارزی نمی تواند سودآور باشد. ازاین رو از التهابات بازار ارز تا اندازه زیادی كاسته خواهد شد؛ هر چند كه مشكلات اقتصاد كلان همچنان پابرجا می باشد. تورمی كه وجود دارد می تواند روی رشد اقتصاد ما تاثیر گذاشته و رشد اقتصادی ما را امسال تحت تاثیر قرار دهد. كمیل طیبی هم چنین با اشاره به تصویب لایحه CFT در مجلس شورای اسلامی، تصویب FATF را در جذب سرمایه گذاری های خارجی تسهیل كننده توصیف كرد.

طلای جهانی از افزایش قیمت كوتاه آمد
طلا روز چهارشنبه تحت تاثیر انتظارات برای افزایش بیشتر نرخ های بهره آمریكا كه تقاضای خرید را محدود كرد و سبب شد این فلز پرارزش نتواند از افت ارزش دلار سود ببرد، ثابت ماند. در بازار آمریكا هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۱۹۳.۲۰ دلار رسید. هم چنین دلار روز چهارشنبه از بالاترین ركورد خود در ۷ هفته گذشته عقب نشینی كرد، با این وجود تحت تاثیر عوامل مختلف همچون رشد اقتصادی مطلوب و ادامه روند افزایش تدریجی نرخ های بهره در آمریكا، همچنان از پشتیبانی بالایی برخوردار بود.

محموله نفتكش ایرانی در چین تخلیه شد
ایران كه سومین تولیدكننده بزرگ عضو اوپك است، در آستانه بازگشت تحریم های آمریكا ضد صنعت نفت كه از چهارم نوامبر اجرایی می گردد با كمبود نفتكش برای حمل نفت خود مواجه شده است. ایران در دوران قبلی تحریم ها در سال ۲۰۱۴، نفت را در مخازن نفتی در دالیان نگهداری می كرد و سپس آنها را به خریداران در كره جنوبی و هند می فروخت. بنا بر اعلام منابع كشتیرانی مستقر در دالیان، نفتكش بسیار بزرگ Dune كه تحت اداره شركت ملی نفتكش ایران قرار دارد، نفت خویش را در مخازن رسمی در بخش شینگانگ این بندر تخلیه كرده است.

چهار راه افزایش قدرت خرید كارگران
از نگاه یك كارشناس حوزه كار پیش بینی بسته های غذایی، معافیت مالیاتی كارگران، كاهش تعرفه خدمات درمانی و معافیت كارفرمایان از پرداخت مالیات و عوارض همچون راهكارهای پشتیبانی از خانوارهای كارگری و افزایش قدرت خرید كارگران است. علی اكبر لبافی می گوید: بخش اعظمی از به هم ریختگی های اقتصادی ناشی از جو روانی جامعه است و شاخص های اقتصادی ما به گونه ای نیست كه اوضاع آن قدر بغرنج و بحرانی باشد كه به افزایش دستمزدها فكر نماییم ولی شرایط امروز اقتصاد غیرعادی است و در این حالت دولت باید كمك های جانبی را برای محرومان و اقشار ضعیف درنظر بگیرد.

معاملات مسكن باز هم افت كرد
سری هم به آخرین وضعیت معاملات مسكن بزنیم. در ۱۶ روز ابتدای مهرماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۴۲۶۲ فقره خرید و فروش مسكن در شهر تهران انجام شده كه نسبت به ماه مشابه سال قبل كاهش ۳۰ درصدی نشان داده است. بعد از رونق نسبی از آذرماه سال گذشته، ورود به دوره ركود معاملاتی باردیگر در بازار نیمه جان مسكن شهر تهران از مردادماه امسال كلید خورده و همچنان ادامه دارد. با رشد یكباره قیمت مسكن متاثر از نوسانات نرخ ارز كه از اواخر سال قبل رقم خورد، بازار مسكن در راه افت معاملاتی قرار گرفت. نقدینگی نوسان گیران در بهار امسال مانع از آن شد كه حجم خرید و فروش آپارتمان در پایتخت كاهش محسوسی داشته باشد. اما از ابتدای مردادماه به علت فاصله ی بوجود آمده بین توان متقاضیان واقعی با قیمت مسكن، كاهش شدید معاملات رقم خورد.
1397/07/19
15:35:39
5.0 / 5
4601
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان