سالانه پنج میلیارد دلار محصولات تراریخته وارد كشور می گردد

سالانه پنج میلیارد دلار محصولات تراریخته وارد كشور می گردد یاری كالا: ساری - رئیس انجمن ایمنی زیستی كشور با تاكید بر سلامت محصولات تراریخته، اظهار داشت: سالانه پنج میلیارد دلار محصولات ترا ریخته وارد كشور می گردد.


بهزاد قره یاضی روز دوشنبه در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه كشاورزی و منابع طبیعی ساری اضافه كرد: در حالی كشورمان برای خرید محصولات تراریخته این میزان هزینه می كند كه دانش و نیروهای كارآمد برای اجرای روش های تولید این نوع محصولات در داخل وجود دارد.
وی علت اینكه هنوز در ایران توجهی به تولید محصولات تراریخته نمی گردد را نوعی 'فناوری هراسی ' ذكر كرد.
رئیس انجمن ایمنی زیستی كشور افزود: دستكاری در ژن و یا دخالت در كار خلقت خدا ابزاری است كه مخالفان تولید این محصولات در كشور سر دادند و سبب شدند تا به این اندازه كشورمان از این تكنولوژی جدید علمی غذایی بی بهره بماند.
قره یاضی اظهار داشت: برغم اینكه تولید این محصولات از نظر قانون مشكلی ندارد امادر سال های اخیر شاهد هجمه های ضد این محصولات هستیم.
محصول تراریخته به آن دسته از مواد غذایی اطلاق می گردد كه ساختار ژنتیكی آن با استفاده از مهندسی ژنتیك تغییر یافته باشد و این تغییر معمولاً جهت بهبود مقاومت گیاه به برخی آفات یا بیماریهای گیاهی و برای بهبود عملكرد گیاه و بهره وری كشاورز صورت می گیرد.
براساس ماده دو قانون ایمنی زیستی تولید، كاشت، برداشت، رهاسازی، صادرات، واردات و مصرف محصولات تراریخته نه تنها مجاز است بلكه دولت را به فراهم آوری تمهیدات لازم برای اقدامات مذكور مكلف می كند.
همچنین آخرین قانون مصوب مجلس درباره محصولات تراریخته، قانون برنامه ششم توسعه است كه البته این قانون هم هیچگاه معتقد به ممنوعیت 100 درصدی محصولات تراریخته نیست و بر اجرای قانون ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران تاكید می كند.
محصولات تراریخته اولین بار در دنیا(در آمریكا و چین) در سال 1996 به تولید تجاری رسید و برای اولین بار 1.7 میلیون هكتار از اراضی دنیا به سطح زیركشت این محصولات اختصاص یافت.
محصولات تراریخته در آمریكا، استرالیا، ژاپن، آلمان، برزیل، آرژانتین اسپانیا، پرتغال، جمهوری چك، رمانی، آفریقای جنوبی، فلیپین، هندوستان و چین تولید می گردد و به علت پیشرفته بودن این فناوری، همه كشورها آن را ندارند اما ایران به این فناوری دست یافته است.
طی سالهای اخیر پنج كشور اروپایی برای 77 محصول تراریخته برای مصرف و واردات مجوز صادر كردند.
قره یاضی اظهار داشت: برخی چه در داخل و خارج از كشور ماموریت به تاخیر انداختن ایران برای دستیابی به فناوری را دارند و مانع از رسیدن كشور به مسیر تعالی و شكوفایی می شوند.
2096/1899


1397/07/09
22:33:29
5.0 / 5
4977
تگهای خبر: ابزار , تولید , دام , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان