ترس از افترا احتكار عامل افزایش قیمت ظروف یكبار مصرف!

ترس از افترا احتكار عامل افزایش قیمت ظروف یكبار مصرف! یاری كالا: هم زمان با آغاز ماه محرم و نذورات مواد غذایی، تقاضای خرید ظروف یكبار مصرف هم افزایش می یابد اما محرم امسال افزایش قیمت و كاهش عرضه این محصولات در بازار ملموس شده كه دبیر انجمن تولیدكنندگان ظروف یكبار مصرف اعلام نمود: به علت كاهش عرضه مواد اولیه و ترس از افترا احتكار، قیمت این محصولات دو تا سه برابر افزایش یافته است.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، هر ساله در ماه محرم و صفر كه مراسم عزاداری در كشور برگزار می شود، تقاضای ظروف یكبار مصرف هم در بازار افزایش می یابد اما امسال، افزایش چشمگیر قیمت هم در بازار مشهود شده است و از سویی میزان عرضه محصولات نهایی در بازار تحت تاثیر قرار گرفته است.
در این باره محمد باقر امامی آل آقا - دبیر انجمن تولیدكنندگان ظروف یكبار مصرف - در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه كمبود عرضه، بازار سیاه و دلالی معمولا در شبكه توزیع وجود دارد و درصد ناچیزی از تولیدكنندگان از شرایط كنونی سوء استفاده می نمایند، اظهار نمود: افزایش و نوسان قیمت مواد اولیه و برخورد قهری سازمان نیافته با احتكاركنندگان دو عامل مهم در كمبود مواد اولیه شده است.
وی با اشاره به اینكه امسال قیمت مواد اولیه تولید ظروف یكبار مصرف ۲.۵ تا سه برابر شده است، اظهار داشت: در سال های گذشته تامین مواد اولیه، حداقل از شبكه دلالی امكان پذیر بود اما امسال قاطبه صنعت ظروف یكبار مصرف با كمبود مواد اولیه مواجه شده است.

از ترس افترا احتكار مواد اولیه كم عرضه می كنند
دبیر انجمن تولیدكنندگان ظروف یكبار مصرف در ادامه درباره دلیل دیگر كاهش مواد اولیه در بازار اظهار نمود: برخوردهای قهری با احتكاركنندگان سبب شده دلالان و واسطه ها احتیاط كنند كه بعنوان مثال به علت فروش ۱۰ تن مواد اولیه، به انبارهایشان كه شاید ۵۰۰ تن مواد اولیه داشته باشد، افترا احتكار وارد نشود.
وی با اشاره به اینكه مخالفتی با برخورد با احتكاركنندگان ندارد، اضافه كرد: شاید فروشندگان حاضر باشند ریسك افزایش قیمت را بپذیرند اما مكانیزم سازمان نیافته برخوردهای قهری سبب شده است فروشندگان برای فروش مواد اولیه احتیاط كنند و همین امر سبب كاهش عرضه و افزایش قیمت می گردد و دوباره همین افزایش قیمت سبب كاهش مجدد عرضه مواد اولیه می گردد و این مشكل به صورت یك چرخه ادامه دارد.
امامی آل آقا با اشاره به اینكه در سال های گذشته فروش مواد اولیه بیشتر به صورت اعتباری و چكی انجام می شد، اظهار داشت: هم اكنون تولیدكنندگان حتی حاضر به پرداخت نقدی برای تهیه مواد اولیه هستند اما مواد اولیه در بازار نیست.
وی دلیل این مشكل را نگرانی از افزایش قیمت های مواد اولیه و همینطور نگرانی از پلمب انبارها به افترا احتكار دانست.

قیمت ظروف یكبار مصرف ۲ تا ۳ برابر شد
دبیر انجمن تولیدكنندگان ظروف یكبار مصرف با اشاره به اینكه كمبود مواد اولیه سبب كاهش تولید و در نتیجه كاهش عرضه شده است، اظهار داشت: قیمت ظروف یكبار مصرف دو تا سه برابر شده است. البته افزایش قیمت كالاهایی كه بدون مجوز استاندارد و پروانه ساخت تولید می گردد و به اصطلاح كالای زیرپله ای خوانده می شود، كمتر بوده است.
وی تصریح كرد: پیك تقاضای خرید ظروف یكبار مصرف در ماه های محرم، صفر، تابستان و مناسبت های خاص است.

آیا غذای داغ در ظروف یكبار مصرف برای سلامتی مضر است؟
به گفته امامی آل آقا، اینكه غذای داغ در ظروف یكبار مصرف برای سلامتی مضر است هیچ مستند علمی ندارد اما باید در نظر داشت كه مسئولیت این كالا با عنایت به نام آن این است كه غذا را از محل طبخ تا منزل منتقل كند در نتیجه نگه داشتن غذا یا گرم كردن غذا با این ظروف در مایكروفر درست نیست.
وی اضافه كرد: این كالا حد و درجه حرارت مصرف دارد كه روی پروانه ساخت آن ذكر شده است.

محصولات پلاستیكی كه پروانه ساخت دارند بخرید
دبیر انجمن تولیدكنندگان ظروف یكبار مصرف همینطور به خریداران سفارش كرد محصولاتی را بخرند كه پروانه ساخت دارد، چراكه این برچسب نشان دهنده این است كه ظروف، مورد تایید اداره كل نظارت غذا و مواد آشامیدنی وزارت بهداشت است.
امامی آل آقا در ادامه با اشاره به اینكه پلاستیك ثروت مولدی است كه نباید از بین برود، خاطرنشان كرد: باید فرهنگ سازی صورت گیرد كه پلاستیك زباله نیست و ظروف یكبار مصرفی كه در روزهای محرم استفاده می گردد می تواند به صنعت بازیافت برگردد. برای مثال تركیه صنعت پتروشیمی ندارد و عمده كاركرد این كشور در صنعت پلاستیك، استفاده در صنعت بازیافت است.1397/06/21
19:54:33
5.0 / 5
4468
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان