دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی خبر داد

انباشت مواد اولیه در گمرك، تولید خودرو دچار مشكل می گردد

انباشت مواد اولیه در گمرك، تولید خودرو دچار مشكل می گردد یاری كالا: دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی اظهار داشت: هم اكنون حجم زیادی از مواد اولیه و قطعات نیم ساخته قطعه سازان در گمرك مانده و امكان ترخیص ندارد. این وضعیت سبب تولید مشكل در فرایند تولید قطعه سازان و در نتیجه خودروسازان خواهد شد.


آرش محبی نژاد در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: پیش از تك نرخی شدن ارز قطعه سازان مواد اولیه وارداتی را با پرداخت حدود ۳۰ درصد ارزش كالا بعنوان پیش پرداخت، خریداری و وارد كرده و مابقی پول را بعدا پرداخت می كردند.

وی با اشاره به اینكه از زمان تك نرخی شدن، امكان دریافت ارز برای پرداخت مابقی پول مواد اولیه وارداتی در گذشته، وجود ندارد، تصریح كرد: این مورد سبب رسوب حجم قابل توجهی از مواد اولیه صنعت قطعه سازی در گمرك شده كه امكان ترخیص آنها به علت عدم تخصیص ارز و عرضه مدارك، وجود ندارد.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی افزود: در این شرایط بخشی از راهكار برای حل این مشكل به گمرك مربوط است كه با بازبینی در قوانین و مقررات داخلی خود، سهولت و سرعت عمل بیشتری در ترخیص مواد اولیه صنایع تولید كند.

وی اضافه كرد: همینطور در شرایط فعلی اقتصاد و با عنایت به تحریم های یكجانبه آمریكا باید قوانین و مقررات كسب و كار در كشور به نفع واحدهای صنعتی و تولیدی تسهیل و برخی موانع داخلی برطرف شود.

محبی نژاد با اشاره به اینكه برای مقابله با تحریم های آتی آمریكا، در چند ماه اخیر فعالیت صنایع برای واردات و دپوی مواد اولیه افزایش یافته است، خاطرنشان كرد: در این شرایط شاهد انباشتگی كالا در گمركات هستیم و متاسفانه آمادگی لازم از جانب گمرك هم برای ترخیص این حجم واردات وجود ندارد كه امیدواریم با افزایش آمادگی گمرك این مشكلات برطرف شود.

به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، براساس جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت برخلاف روند چند ماه اخیر كه تیراژ ماهانه تولید خودرو صعودی بود در خرداد ماه امسال تولید انواع خودرو ۱۹.۶ درصد كاهش پیدا كرد.

خرداد ماه تولید انواع خودرو از ۱۳۴ هزار و ۸۰۲ دستگاه در مدت مشابه سال قبل به ۱۰۸ هزار و ۳۳۴ دستگاه كاهش پیدا كرد.
1397/04/19
14:01:49
5.0 / 5
5308
تگهای خبر: ارز , تولید , خودرو , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان