استاندار:

خشكسالی زندگی مردم سیستان و بلوچستان را فلج كرده است

خشكسالی زندگی مردم سیستان و بلوچستان را فلج كرده است یاری كالا: زاهدان - استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: خشكسالی های متوالی 2 دهه اخیر زندگی مردم این استان را فلج كرده است.


سید دانیال محبی روز پنجشنبه در حاشیه سفر وزیر جهاد كشاورزی به شهرستان خاش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: با خشك شدن قنوات، چاهها و چشمه سارها در سیستان و بلوچستان به بخش های دام و كشاورزی مردم خسارات فراوانی وارد شده به صورتی كه خیلی از مناطق روستایی و عشایری این استان خالی از سكنه شده اند.
وی بیان كرد: با عنایت به اینكه عمق خسارتها در سیستان و بلوچستان بسیار زیاد بوده در دولت تلاش می نماییم بخشی از این خسارتها جبران شود.
وی ادامه داد: زندگی مردم این استان مرزی به وجود همین مقدار اندك آب و انجام فعالیت های كشاورزی و دامی وابسته است ازاین رو دولت با درك مشكلات مردم و شرایط منطقه برای مقابله با بحران بی آبی و خشكسالی تدابیر ویژه ای اتخاد می كند.
محبی از تلاش مردم سیستان و بلوچستان برای رونق دادن كشاورزی و استفاده بهینه از آب، خاك و مراتع قدردانی كرد و اضافه كرد: در دولت سامانه های نوین آبیاری و توسعه الگوهای كشت با نیاز آبی كم را دنبال می نماییم و امیدواریم با همراهی و استقبال مردم بتوانیم برای كاهش مشكلات گام برداریم.
فرماندار خاش هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این شهرستان افزون بر 38 هزار هكتار اراضی باغی و زراعی دارد كه در سال شاهد تولید افزون بر 300 هزار تن انواع محصولات كشاورزی در این منطقه هستیم.
حمیدالدین یوسفی با اشاره به وجود افزون بر 500 هزار راس دام سبك، حدود هشت هزار نفر شتر و چند هزار راس دام سنگین در خاش بیان كرد: با عنایت به اینكه مراتع در این شهرستان بر اثر خشكسالی ها از بین رفته و كشاورزی منطقه هم با شرایط بحرانی مواجه شده، انتظار داریم علوفه دامی مجانی میان عشایر و روستاییان توزیع شود.
وی تصریح كرد: مردم منطقه در سالهای اخیر به علت شرایط سخت خشكسالی خسارت فراوان دیده اند و تسهیلاتی را هم از سالهای قبل دریافت كرده اند و هم اینك با جرایم دیركرد مواجه هستند؛ ازاین رو برای بخشودگی وام ها باید در دولت چاره اندیشی شود.
فرماندار خاش ادامه داد: كشاورزان پركار این شهرستان از روش های نوین آبیاری، تنوع در كشت، گرایش به كشت های الگویی و با شرایط كم آبی به خوبی استقبال می كنند ازاین رو باید شرایطی مهیا شود تا آنان بتوانند از فرصت پرارزش دولت برای اجرای سامانه های نوین آبیاری بهره ببرند.
به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا محمود حجتی وزیر جهاد كشاورزی چهارشنبه شب به منظور بهره برداری و بازدید از طرح های بخش كشاورزی سیستان و بلوچستان وارد زاهدان مركز این استان شد.
حجتی در این سفر ضمن دیدار و گفت و گو با كشاورزان و بهره برداران بخش كشاورزی، از طرح های سامانه نوین آبیاری، آبخیزداری، واحدهای پرورش جوجه یك روزه و پرورش كبك، باغ نخیلات و واحد فرآوری محصولات كشاورزی در شهرستان های خاش، سراوان و ایرانشهر بازدید و بعضی از آنها را راه اندازی خواهد نمود.
وزیر جهاد كشاورزی را در این سفر یك روزه به سیستان و بلوچستان معاون تولیدات دامی، معاون امور باغبانی، مدیركل دفتر هماهنگی امور استان ها، رئیس مركز روابط عمومی واطلاع رسانی وزارت جهاد كشاورزی، مدیركل دفتر نظام های بهره برداری سازمان تعاون روستایی ایران، رئیس سازمان حفظ نباتات كشور، نمایندگان استان درمجلس شورای اسلامی، محبی استاندار و مسئولان بخش كشاورزی استان وی را همراهی می كنند.
7310**3213**6081


1397/04/07
14:11:16
5.0 / 5
4887
تگهای خبر: تولید , دام , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان