قیمت یك دست كله پاچه در ماه رمضان

قیمت یك دست كله پاچه در ماه رمضان رئیس اتحادیه طباخان، كله پاچه و سیرابی با تاكید بر اینكه كله پاچه برای ماه رمضان نرخ مصوب ندارد و در حال حاضر نیز با كمبود عرضه در بازار مواجه هستیم اظهار كرد كه در حال حاضر هر دست كله پاچه ۷۵ تا ۸۰ هزار تومان است، اما اگر واردات انجام نشده و عرضه كشتار گوسفند زیاد نشود احتمال افزایش قیمت برای ماه رمضان وجود دارد.كله پاچه یكی از غذاهای سنتی ایرانی ها است كه مصرف كنندگان و مشتریان زیادی دارد، این غذای سنتی همواره در ماه رمضان با افزایش تقاضا مواجه می گردد و بخشی از سفره های برخی خانواده های ایرانی را در این ماه تشكیل می دهد. اكنون به علت خروج از تعادل عرضه و تقاضا امكان تامین كلیه نیازهای مصرف كنندگان وجود نداشته، بنابراین احتمال افزایش قیمت برای كله پاچه در ماه رمضان دور از ذهن نیست.

حسین رواسی در گفت وگو با ایسنا، درباره وضعیت بازار كله پاچه و مشكلات واحدهای صنفی اظهار نمود: صنف طباخان به هیچ عنوان كار خویش را به ارز و دلار ارتباط نمی دهد و این صنف هیچ كاری با گرانی و یا ارزانی دلار ندارد.

وی اضافه كرد: بیش از ۹ ماه است كه مشكلات مان، كه مشكلات عرضه كنندگان و مصرف كنندگان است را به سازمان تعزیرات حكومتی، اتاق اصناف، سازمان پشتیبانی از مصرف كنندگان، وزارت صنعت و شبكه دامپزشكی اعلام نموده ایم. مشكل اصلی ما نبود مواد اولیه كله پاچه است كه هم اكنون مواد آن بسیار محدود بوده و در تهران حدود یك چهارم مواد اولیه را داریم.

رئیس اتحادیه طباخان، كله پاچه و سیرابی ادامه داد: یعنی نسبت به مصرف كله پاچه یك چهارم عرضه داریم. عرضه كشتار گوسفند خیلی كم شده كه یكی از علت های آن خارج كردن گوسفند با دلار است.

رواسی خاطرنشان كرد: در تهران قصاب، گوسفند را كیلویی حدود ۲۴ هزار تومان خریداری می كند، اما این در شرایطی است كه گوسفند را آن طرف مرز كیلویی ۶ دلار می فروشند.

وی درباره هزینه واحدهای صنفی اظهار نمود: یك واحد صنفی اگر اجاره ای نباشد با عنایت به هزینه آب، بر ق، گاز، مالیات و بیمه روزی ۳۰۰ هزار تومان هزینه دارد و امروز فروش شان به روزی پنج - شش دست كله پاچه رسیده است. هر یك دست كله پاچه برای كله پز تا به دست مشتری برسد حدود ۶۰ هزار تومان هزینه دارد؛ این مسئله فشار زیادی برای مصرف كننده است و ضرر كلانی هم برای واحدهای صنفی است چون مردم توان خرید ندارند، برای همین واحدهای صنفی به تدریج در حال رفتن از این شغل هستند چون محصول بدست نمی آورند.

رئیس اتحادیه طباخان، كله پاچه و سیرابی درباره وضعیت بازار در ماه رمضان توضیح داد: مصرف كله پاچه در ماه رمضان سه برابر می شود، اما عرضه آن كافی نیست و متاسفانه دست واسطه و دلال هم به شكل گسترده در این كار زیاد شده است. هم اكنون گفته شده كه نرخ كله پاچه باید رقابتی باشد در حالیكه نرخ رقابتی برای كالایی است كه عرضه آن بیش از تقاضا باشد.

رواسی درباره واردات كله پاچه اظهار داشت: اگر كله پاچه وارد شود به صورتی كه حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد مصرف را تامین كند، قیمت كله پاچه از امروز كمتر می شود، اما تابحال از هیچ جا واردات كله پاچه نداشته ایم و مجوز آن داده نشده است، اما گفته شده كه مقرر است این كار صورت گیرد و به تازگی هم مقداری زبان گوسفندی وارد شده است.

به گفته وی ساعت كاری واحدهای صنفی كله پاچه برای ماه رمضان طبق سال های قبل است یعنی دو تا سه ساعت پیش از افطار برای بیرون بردن و نیم ساعت پیش از اذان بامداد برای سحری مجاز هستند. 

1397/02/26
16:26:06
5.0 / 5
5350
تگهای خبر: ارز , بازار , دام , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان