50 گونه بیماری گندم در كشور شناسایی شد

50 گونه بیماری گندم در كشور شناسایی شد یاری كالا: خرم آباد - رئیس بخش بیماری‎ های گیاهی موسسه تحقیقات گیاه پزشكی كشور اظهار داشت: 50 گونه بیماری گندم در كشور شناسایی شده كه لازم است به منظور جلوگیری از آنها بذر سالم در اختیار كشاورزان قرار گیرد.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا، محمد رضوی روز سه شنبه در كارگاه آموزشی پایش و مدیریت عوامل خسارت زای زنده مزارع گندم در سرسرای همایش های جهاد كشاورزی لرستان اضافه كرد: استفاده از بذر سالم یكی از طریق های جلوگیری از بیماری های گندم است.
وی وجود عامل بیماری زا، حساس بودن روند و شرایط اقلیمی را سه شرط مهم برای نداشتن بیماری های گندم عنوان نمود و اظهار داشت: زنگ زرد، قهوه ای و سیاه به ترتیب از اهمیت بالایی در میان بیماری های گندم برخوردار می باشند.
رضوی اضافه كرد: سال قبل در بعضی استان ‎های كشور شیوع بیماری لكه نواری باكتریایی گندم به صورت اپیدمی رخ داد و با عنایت به بارندگی ‎های اخیر در كشور به علت تغییرات آب و هوایی ممكن است امسال هم این مساله رخ دهد.
رضوی با اشاره به اینكه پیش آگاهی كشاورزان می تواند در جلوگیری خیلی از بیماری ها موثر باشد، اظهار داشت: زنگ ها از جنوب كشور شروع و به مناطق شمالی می آیند و امكان گسترش بیماری های دیگر در منطقه زنگ وجود دارد.
رئیس بخش بیماری‎ های گیاهی موسسه تحقیقات گیاه پزشكی اضافه كرد: احتمال شیوع بیماری لكه نواری باكتریایی گندم به صورت اپیدمی در كشور وجود دارد و استان های لرستان و همدان، كانون‎ آلودگی بیماری لكه نواری باكتریایی گندم هستند.
این مسئول اظهار نمود: در موسسه تحقیقات گیاه پزشكی حدود 6 شركت دانش بنیان در زمینه بیماری‎های گیاهی فعال است و اخیرا یك شركت هم در تهیه نانو كپسول‎ها برای كنترل عوامل بیماری‎ زا فعالیت می‎ كند.
وی با اشاره به اینكه سالانه 215 میلیون هكتار گندم با برداشت 730 میلیون تن در جهان كشت می شود، اظهار داشت: این آمار در ایران ۶ میلیون هكتار با برداشت 9 تا 15 میلون تن است كه ۶۰ درصد آن به صورت دیم و 40 درصد دیگر آبی است.
به گفته وی، میزان برداشت گندم در ایران به شرایط آب و هوا و اقلیم منطقه بستگی دارد.
۸۰۰ هزار هكتار زمین كشاورزی در لرستان وجود دارد كه ۲۰۰ هزار هكتار آن آبی و 600 هزار هكتار دیگر دیم است.
3210/3022


1397/02/11
14:57:19
5.0 / 5
5011
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان