برخی مقامات استانی معادن غیراستاندارد را باز می كنند!

برخی مقامات استانی معادن غیراستاندارد را باز می كنند! یاری كالا: بعد از حوادث معادن زغال سنگ امسال اهمیت نظارت بر این معادن زیر زمینی بر كسی پوشیده نیست، اما گفته می گردد در بعضی مناطق، مقامات استانی اقدام به بازگشایی معادن تعطیل شده نا ایمن می كنند.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، درحالی سال تلخ ۱۳۹۶ تمام می شود كه در این سال شاهد حوادث دلخراشی در حوزه معادن بودیم كه حداقل ۴۴ نفر قربانی به همراه داشت و بیش از پیش تهدید معادن ناامن را عیان كرد.
پنج استان گلستان، مازندران، سمنان، گیلان و كرمان بعنوان مناطق زغال سنگ خیز ایران شناخته می شوند كه نسبت به دیگر استانها باید برای ایمن سازی معادن بزرگ، كوچك و متوسط حاضر در آن اقدام نمود.
سه حادثه از مجموعه حوادث صورت گرفته در حوزه زغال سنگ امسال در استان مازندران بوده كه هادی حمیدیان -رئیس سازمان نظام مهندسی معدن این استان - در مورد وضعیت معادن این استان به ایسنا، اظهار داشت: هم اكنون استان مازندران ۲۲ معدن فعال زغال سنگ دارد كه پیشنهاد تعطیلی ۱۱ معدن به علت مشكلات ایمنی كه مهمترین آن مبحث تهویه است را عرضه كرده ایم.
وی اضافه كرد: متاسفانه تقریباً نصف معادن موجود از تهویه طبیعی استفاده می نمایند كه با عنایت به وضعیت گاززایی معادن بسیار خطرناك است.
حمیدیان در ادامه با اشاره به مواردی كه سبب خطرناك شدن وضعیت معادن زغال سنگ شده است، اظهار نمود: دلایل مختلفی به نوع ایمن بودن معادن منجر گردیده است كه همچون آن می توان به كمبود تجهیزات، نبود آموزش های لازم و فقدان نظارت كافی اشاره كرد؛ به صورتی كه می توان گفت ۸۰ درصد نیروهای معادن، فاقد گواهی های معتبر آموزشی هستند.

حقوق ناظران را بهره بردار می دهد، پس دستشان بسته است
وی با اشاره به مشكلاتی كه خود ناظران سازمان نظام مهندسی برای انجام وظایف خود دارند، خاطرنشان كرد: در حوزه نظارت دو نوع ناظر وجود دارد كه یكی ناظران حاكمیتی سازمان نظام مهندسی و دیگری ناظران مقیم مستقر در معادن هستند كه به آنها مسئول فنی هم گفته می گردد. حالا یكی از مشكلات اساسی در این زمینه وضعیت ناظران مقیم است.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مازندران ادامه داد: از آنجاكه سازمان نظام مهندسی، اعتبار مشخصی برای پرداخت حقوق ناظران مقیم ندارد وظیفه پرداخت دستمزد آنها به بهره بردار معادن سپرده شده است كه همین مبحث سبب می گردد این ناظران در مواردی دچار مشكل شوند و گاهی پیش می آید اگر گزارشی ارائه نمایند كه باب میل بهره بردار نباشد در پرداخت دستمزد، آنها را آزار می دهند.
وی اظهار داشت: در این باره پیشنهادات مختلفی داده شده است كه امیدواریم مشكل دستمزد ناظران با وضعیت فعلی برطرف شود.
این عضو سازمان نظام مهندسی معدن ایران حجم زیاد شرح وظایف ناظران را از دیگر مشكلات موجود در زمینه نظارت نامید و اظهار نمود: بر مبنای قانون تمامی معادن فقط یك مسئول فنی دارند؛ یعنی یك معدن كوچك یا متوسط كه ۵۰ كارگر دارد، با یك معدن بزرگ كه ۷۰۰ كارگر دارد، تفاوتی در تعداد مسئول فنی ندارد و هر دو یك مسئول فنی دارند كه این سبب می گردد در مواردی كنترل از دست مسئول خارج شود.

به زغال سنگ وام ایمنی بدهید
این فعال حوزه معدنی با اشاره به اینكه قیمت گذاری نامناسب معادن و كم بودن حاشیه سود آنها سبب شده است كه برای كاهش هزینه ها از هزینه های ایمنی خود كم كنند، این مورد را یكی دیگر از عوامل ناامنی معادن معرفی نمود كه سبب می گردد ریسك وقوع حوادث افزایش پیدا كند.
حمیدیان اضافه كرد: پیشنهادهای مختلفی در این باره مطرح است كه همچون آن پرداخت وام های كم بهره یا حتی قرض الحسنه به معادن زغال سنگ است تا بتوانند به شكل خاص سیستم های ایمنی خویش را به روز كنند.

برخی مسئولان مانع اجرای قوانین ایمنی می شوند
رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با اشاره به اینكه برخی احكام تعطیلی با دخالت مسئولان محلی لغو می شوند، بیان كرد: زمانی كه یك حكم جریمه یا تعطیلی برای واحدی كه موارد ایمنی را به درستی رعایت نكرده است صادر می شود، برای اجرایی شدن باید به مراجع حاكمیتی سپرده گردد كه در اینجا سازمان های مختلفی مثل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها، شورای تامین و... باید حكم را تایید كنند.
وی اظهار نمود: حالا زمانی كه یك حكم به مرحله اجرا می رسد مسئله دیگری به وجود می آید؛ به صورتی كه شاهد می باشیم در بعضی استان ها مسئولان محلی ورود می كنند و به دلایلی مثل مشكل معیشتی، بیكاری، موضوعات امنیتی و مواردی از این دست حكم را لغو كرده و معادن را با همان شرایط قبل بازگشایی می كنند.1396/12/04
12:00:24
5.0 / 5
5498
تگهای خبر: حقوق , دام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان