نایب رییس اتاق بازرگانی:

بهبود فضای كسب و كار باید به باور حاكمیت تبدیل گردد

بهبود فضای كسب و كار باید به باور حاكمیت تبدیل گردد یاری كالا: خرم آباد - نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران با تاكید بر ضرورت حذف مجوزهای زاید و مقررات مخل سرمایه گذاری اظهار داشت: بهبود فضای كسب و كار باید به باور تمام اجزای حاكمیت تبدیل گردد.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا حسین سلاح ورزی روز دوشنبه در دیدار رییس خبرگزاری جمهوری اسلامی مركز لرستان در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی خرم آباد اضافه كرد: بهبود فضای كسب و كار برای افزایش صادرات و رونق تولید ضروری می باشد و برای تحقق این مهم به حمایت همه جانبه دستگاه های اجرایی نیاز داریم.
وی اظهار داشت: برای بهبود فضای كسب و كار نیازمند یك سیستم اقتصادی غیر بروكراتیك هستیم تا هر سرمایه گذار در كمترین زمان و هزینه بتواند فعالیت كند.
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران با اشاره به اینكه سرمایه گذاری دارای ابهام از نظر كسب و كار، اتفاق نمی افتد، اضافه كرد: تمركز ما باید بر بهبود فضای كسب و كار، تولید طرح های جدید و جذب سرمایه گذار خارجی باشد تا سال آینده شاهد رشد اقتصادی مداوم و مستمر باشیم.
وی افزود: صادرات نفت و گاز برعهده دولت و صادرات غیرنفتی برعهده بخش خصوصی است و تحقق جهش در صادرات غیرنفتی مستلزم بهبود فضای كسب و كار و اصلاح مقررات است.

** نزول چهار رتبه ای ایران در بهبود فضای كسب و كار
وی اظهار نمود: ایران بعد از 12 سال از نظر رتبه ریسك اعتباری جایگاه قابل قبولی كسب كرده اما در تسهیل فضای كسب و كار به رغم توجه به قانون برنامه ششم توسعه و هدفگذاری ارتقای 10 رتبه ای در بهبود فضای كسب و كار بین المللی متاسفانه امسال چهار رتبه نزول رتبه داشته است.
سلاح ورزی اضافه كرد: حركت در جهت سند چشم انداز، رشد اقتصادی مستمر و پایدار و تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبر معظم انقلاب مستلزم سرمایه گذاری گسترده است.
وی اظهار نمود: با عنایت به داشتن یك درصد جمعیت جهان، در توزیع نرمال و عادلانه باید یك درصد صادرات دنیا را هم داشته باشیم ولی به رغم داشتن منابع غنی، سهم ایران در صادرات با احتساب نفت فقط 34 صدم درصد و بدون احتساب نفت 24 صدم درصد است كه این مورد نشان از فاصله قابل توجه صادرات در كشور است.
وی اضافه كرد: قیمت تمام شده محصولات برای صادرات بالا است بنابراین در بعضی كشورها و برای طیف گسترده خدمات و محصولات اساس رقابتی وجود ندارد و در واقع نمی توانیم با دیگر كشورها رقابت نماییم.

** ضرورت توجه به واحدهای بوم گردی برای توسعه صنعت گردشگری
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران با تحلیل وضعیت صنعت گردشگری ایران با اشاره به اینكه هنوز هیچ یك از جاذبه ها ظرفیت جذب توریست را ندارند، اظهار داشت: ظرفیت ها به ساخت هتل ختم نمی گردد بلكه باید واحدهای بوم گردی هم در این راستا تولید شود.
وی با اشاره به وجود 700 واحد بوم گردی در كشور اضافه كرد: برای اشتغالزایی در صنعت گردشگری باید وام ها و تسهیلات بانكی به واحدهای بوم گردی اختصاص پیدا كند.

** ضرورت هدفمند شدن تسهیلات بانكی
سلاح ورزی با اشاره به اینكه تقسیم پول بی جهت، از بین بردن سرمایه است، اظهار داشت: باید زمینه ای فراهم آید كه تسهیلات بانكی هدفمند شود و تولید ارزش افزوده با امكان خلق ثروت، واقعی باشد.
وی اضافه كرد: اتاق بازرگانی مشاور سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه است و رابطه نزدیك و خوبی با اعضای سه قوا داریم و بعضی از موضوعات در حوزه اقتصاد همچون سرمایه گذاری نیاز به هماهنگی های فراقوه ای دارد و پشتیبانی و همكاری سایر قوا را می طلبد و می تواند راه گشا باشد.

** كاهش فاصله استان های كمتر توسعه یافته با توسعه یافته هدف دبیرخانه زاگرس میانی
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران درمورد طرح دبیرخانه زاگرس میانی اظهار داشت: تولید این دبیرخانه توسط سازمان برنامه و بودجه با حضور 6 استان دارای منابع خوب مطرح شده است تا بتوان با وجود مشوق ها، كمك به استان ها و عرضه تسهیلات به بخش خصوصی فاصله استان های كمتر توسعه یافته با استان های توسعه یافته كم شود.
وی همینطور در مورد شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی اظهار نمود: این شورا یك نهاد تعاملی است و افزایش تعامل بین اجزای حاكمیت و بخش خصوص و رفع مشكلات در فضای كسب و كار را همواره در دستور كار دارد.
سلاح ورزی اضافه كرد: صادركنندگان در این شورا مشكلات خویش را در استرداد ارزش افزوده، مطرح می كنند و درصورتی كه رویه ها و بخش نامه ها نیاز به اصلاح داشته باشند، مبحث در سطح استان به استاندار و در سطح ملی به مسئولان كشوری منعكس می گردد تا به دستورالعمل تبدیل شوند.
3210/3022
خبرنگار: محمد یاراحمدی ** انتشاردهنده: احسان كردی


1396/11/23
14:47:51
5.0 / 5
4529
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان