757 هزار تن لبنیات در 9 ماه امسال صادر شد

757 هزار تن لبنیات در 9 ماه امسال صادر شد یاری كالا: بوشهر- معاون تولیدات دامی وزیر جهاد كشاوزری اظهار داشت: در 9 ماه امسال 757 هزار تن انواع فراورده های لبنی به خارج از كشور صادر شد و پیش بینی می گردد این میزان تا آخر امسال به یك میلیون تن برسد.


حسن ركنی روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا در بوشهر اضافه كرد: در صورت تحقق این رقم 10 درصد از سرجمع تولید در حوزه لبنیات در سبد صادرات قرار گرفته است.
وی افزود: میزان تولید شیر امسال 10 میلیون و 200 هزار تن است كه با عنایت به سرانه تولید 110 كیلوگرم شرایط خوبی برای سبد غذایی مردم در این بخش فراهم گشته است.
معاون تولیدات دامی وزارت جهاد كشاوزری افزود: همینطور امسال 2 میلیون و 250 هزار تن گوشت مرغ تولید شد كه با عنایت به سرانه مصرف 28 كیلو گرم گوشت مرغ در كشور نسبت به میانگین 14 تا 15 كیلوگرمی در دنیا 2 برابر میانگین جهانی است.
ركنی ادامه داد: با عنایت به اینكه 10 درصد از نیاز كشور دربخش گوشت قرمز خارج از كشور تامین می گردد برای رسیدن به خودكفایی كامل باید گام هایی دراین بخش برداشته شود.
وی بیان كرد: درزمان حاضرمیزان تولید گوشت قرمز در كشور830 تا 840 هزار تن و میزان مصرف 930 تا 940 هزار تن است.
معاون تولیدات دامی وزارت جهاد كشاورزی با اشاره به ظرفیت كشور در بخش تولید عسل هم اظهار داشت: ایران در بخش تولید عسل از نظر تنوع تولید و كمیت شرایط خوبی دارد.
ركنی افزود: در زمان حاضر سرانه تولید عسل در دنیا 250 گرم و در كشور ایران با سه برابر بیشتر یك كیلوگرم است.
وی یادآورشد: عسل تولیدی در كشور به لحاظ تنوع گیاهان مرتعی و جمع آوری شهدهای گوناگون نه تنها از نظر غذایی بلكه از نظر دارویی نسبت به دیگر مناطق دنیا از كیفیت بالاتری برخوردار می باشد.
معاون تولیدات دامی وزیر جهاد كشاوزری خاطرنشان كرد: ایران با عنایت به شرایطی كه دارد بزودی جزء یكی از كشورهای مهم صادر كننده در محصولات پروتئینی قلمداد می گردد.
ركنی، در باره وضعیت كنونی قیمت تخم مرغ در كشور اظهار داشت: وضعیت كنونی تخم مرغ هیچ ربطی به توانایی تولید در كشور ندارد و توانایی تولید دراین بخش به نحوی است كه چهار سال قبل نزدیك به 90 هزار تن صادرات تخم مرغ از كشور انجام شده است.
وی خاطرنشان كرد: امسال با عنایت به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان سازمان دامپزشكی تعداد زیادی از طیور را معدوم كرد.
ركنی اظهار داشت: جایگزینی طیور معدوم شده و تولید مجدد زمان براست كه برای جبران مشكل كمبود تخم مرغ نسبت به واردات آن اقدام شده است.
وی با اشاره به در پیش بودن عید نوروز اضافه كرد: در بخش پروتئین پیش بینی های لازم صورت گرفته و به اندازه كافی تولید در بخش گوشت مرغ و گوشت قرمز انجام شده و مشكلی وجود ندارد.
معاون تولیدات دامی وزارت جهاد كشاورزی بیان كرد: همینطور درهر جایی كه لازم باشد ازمحل ذخایری كه از تولیدات داخلی تامین شده است استفاده می گردد.
وی یادآو رشد: شبكه مویرگی برای عرضه تولیدات گوشت مرغ و قرمز دركشور وجود دارد و با عنایت به فعالیت ستاد تنظیم بازار هر جا تنش قیمتی وجود داشته باشد از محل ذخایر موجود استفاده می گردد.
ركنی در مورد طرح های كشاورزی افتتاحی در دهه فجر امسال در كشور اظهار داشت: در دهه فجر امسال سه هزار و 500 طرح كشاورزی با 54 هزار و 400 میلیارد ریال اعتبار افتتاح می گردد كه 10 درصد این طرح ها مربوط به بخش دام و طیور است.
وی رویكرد وزارت جهاد كشاورزی را بهبود شرایط غذایی مردم، استفاده از كشت های متراكم، استفاده از مزیت های باغبانی، تقویت بخش دام و طیور و فعال كردن صادرات عنوان نمود.
وی با اشاره به پرورش ماهی در قفس اظهار داشت: برپایه سیاست های وزارت جهاد كشاورزی میزان تولید ماهی در قفس امسال 20 هزار تن و سال آینده 30هزار و باید تا آخر برنامه ششم توسعه به 200 هزار تن برسد.
ركنی افزود: همینطور امسال هفت هزار میلیارد ریال تسهیلات كم بهره به طرح های دام و طیور اختصاص می یابد.
وی تقویت زنجیره تولید گوشت مرغ و تولید زنجیره تولید تخم مرغ در استان بوشهر را از اولویت های سازمان جهاد كشاورزی عنوان نمود.
6047/6043**
خبرنگار: موناعیدان* انتشاردهنده: خدانظرخواجه


1396/11/17
19:40:33
5.0 / 5
5495
تگهای خبر: تولید , دام , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان