رئیس اتاق بازرگانی:

سهم صادرات در كشاورزی ایران

سهم صادرات در كشاورزی ایران به گزارش یاری كالا رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران اظهار داشت: برپایه اعلام موسسه پژوهش اقتصاد كشاورزی، سهم صادرات بخش كشاورزی كشور امسال از كل صادرات به 5. 6 میلیارد دلار و معادل 13 درصد رسید.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایرنا، غلامحسین شافعی پنجشنبه شب در نشست اعضای شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در مشهد اضافه كرد: معاون آبفای وزارت جهاد كشاورزی هم اعلام نموده است كه 250 هزار هكتار به اراضی آبی كشاورزی كشور افزوده شده است.
وی اظهار نمود: ایران 9 میلیون و 600 هزار هكتار اراضی آبی كشاورزی دارد و میزان صادرات محصولات كشاورزی آن سالانه 6. 4 میلیارد دلار است، این در شرایطی است كه تركیه پنج میلیون و 215 هزار هكتار اراضی آبی كشاورزی دارد و میزان صادرات محصولات كشاورزی آن سالانه 16. 6 میلیارد دلار است.
وی اظهار داشت: كره جنوبی هم 753 هزار هكتار اراضی آبی كشاورزی دارد و میزان صادرات محصولات كشاورزی آن 11. 2میلیارد دلار در سال است و مالزی با 380 هزار هكتار اراضی آبی كشاورزی سالانه 25. 5 میلیارد دلار صادرات محصولات كشاورزی دارد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران اضافه كرد: گمرك ایران از جانب دفتر تحقیقاتی آسیا و اقیانوسیه، مقام نخست جهان در مبارزه با قاچاق و مقام دوم دنیا در ارتباط با مبارزه با مواد مخدر به دست آورد.
وی همینطور با اشاره به اینكه بودجه سال 97 با نقاط قوت و ضعف همراه است، اظهار نمود: امیدواریم نمایندگان در كمیسیون تلفیق بودجه به نظرات متولیان بخش خصوصی و دولت در رفع ایرادات بودجه سال 97 توجه نمایند.

*وجود 139 واحد تولیدی در تملك بانكهای خراسان رضوی
رئیس دبیرخانه شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت خراسان رضوی هم در این نشست مصوبه این شورا شامل بررسی 'چگونگی فعال سازی واحدهای تولیدی تحت تملك بانكها و راهكارهای پیشنهادی در مورد ادامه تولید و استفاده از ظرفیتهای راكد این واحدها' را به بحث و بررسی گذاشت.
علی اكبر لبافی اظهار داشت: چگونگی فعال سازی واحدهای تولیدی تحت تملك بانكها از مصوبات اخیر این دبیرخانه بود كه برپایه بررسی های انجام گرفته استفاده از ظرفیتهای این واحدها می تواند با كمترین هزینه و سرمایه گذاری جدید به اشتغال و اقتصاد استان كمك نماید.
وی اضافه كرد: با عنایت به اظهارات مدیرعامل سازمان صنایع كوچك و شهرك های صنعتی ایران، بیش از یك هزار و 500 واحد صنعتی تحت تملك سیستم بانكی كشور است كه از این تعداد 139 واحد مربوط به خراسان رضوی است.
وی اظهار نمود: واحدهای تولیدی تملك شده توسط بانكها در خراسان رضوی فاقد هر گونه بدهی اعم از بیمه ای و مالیاتی هستند و بانكها تمایل به حل و فصل مبحث پرونده این واحدها دارند ولی روشها و ساز و كارهای موجود سیستم بانكی مطلوبیتی برای متقاضیان ندارد.
لبافی اظهار داشت: تملك یك واحد تولیدی به نفع بانكها نیست و باید در مراحل مختلف بابت آن هزینه های مختلف صرف كنند، در نتیجه تعیین تكلیف این واحدها در كمترین زمان ممكن به احیای سرمایه برای بانكها تبدیل می گردد.
وی فقدان آمار جامع در مورد علل به تملك درآمدن واحدها، نبود قانون جامع و مدون و یكسان در سیستم بانكی برای واگذاری واحدهای تملك شده را از مشكلات پیش روی فعال سازی واحدهای تحت تملك بانكی برشمرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی هم در این نشست اظهار داشت: 139 واحد تولیدی استان از سال 91 به تملك بانكها درآمده اند و از سال 94 برای رفع مشكلات این واحدها كارگروهی در این سازمان با حضور یك مقام قضایی تولید و در این زمینه 59 پرونده تشكیل شد.
راضیه علیرضایی اضافه كرد: از واحدهای تحت تملك بانكها 37 واحد تعطیل و 14 مورد نیمه فعال می باشند و 9 مورد در كارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مورد بررسی قرار گرفته و برای رفع مشكلات آنها تصمیم گیری شده است.
وی اظهار نمود: اگر در بانكهای استان به صورت مشترك اراده ای نسبت به تصمیم گیری درباره رفع تملك این واحدهای تولیدی و تعیین تكلیف آنها بوجود آید، مشكلات این واحدها به سرعت حل می گردد.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی هم در این نشست اظهار داشت: از سال 92، كمیسیون حل اختلاف و حمایت قضایی از بخش تولید با 2 كارگروه 'صیانت از قوانین و مقررات' و كارگروه 'پیشگیری از بحران در واحدهای تولیدی' تشكیل شد.
سید امیر مرتضوی اضافه كرد: براین اساس تدبیری اندیشیده شد تا پیش از به تملك درآمدن واحدهای تولیدی توسط بانكها، مشكلات این واحدها در یكی از كارگروه های مزبور بررسی شود كه در این راستا تابحال 20 مورد تملك واحدهای تولیدی توسط بانكها در استان رفع شده است.
در این نشست مقرر شد، تغییر در روش واگذاری واحدها از جانب بانكها، مكلف شدن بانكها به تسهیل در شرایط سرمایه گذاری، بررسی مبحث در كارگروه ویژه برای واحدهای تولیدی در شرف تملك بانكها، تدوین دستورالعمل جدید برای واگذاری واحدهای تملك شده توسط بانكها، تشكیل كارگروه با هدف فعال سازی مجدد واحدهای تملك شده توسط بانكها، معرفی واحدهای در تملك بانكها به سرمایه گذاران توسط شركت شهرك های صنعتی صورت گیرد.


 

1396/10/15
23:31:06
5.0 / 5
5109
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان