گران شدن بنزین شایعه بود

گران شدن بنزین شایعه بود یاری كالا: تكذیب شایعه بنزین ۱۵۰۰ تومانی بی شك مهمترین خبر اقتصادی امروز بود.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، امروز شایعه افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان از ابتدای دی ماه، نقل محافل و البته شبكه های اجتماعی بود كه البته با تكذیب مقامات مسوول همراه شد.

در همین رابطه سخنگوی شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی تصریح كرد قیمتهای جدیدی كه برای بنزین اعلام می گردد كذب محض است.

به گفته زیبا اسماعیلی، مجلس و دولت باید در مورد افزایش قیمت بنزین تصمیم بگیرند و هنوز در این رابطه تصمیمی اتخاذ نشده است. همزمان وزیر نفت هم با رد شایعات اعلام نمود كه باآنكه مبحث افزایش قیمت بنزین در لایحه بودجه ۱۳۹۷ دیده شده اما این مورد هنوز نهایی نشده و باید به تصویب مجلس برسد.

در این شرایط بعید به نظر می رسد كه حداقل تا آخر سال جاری قیمت بنزین افزایش یابد ازاین رو فعلا با خیال راحت بنزین بزنید!
گوشت گوسفندی ارزان می شود!؟
اما در خبر قابل توجه دیگری امروز اعلام گردید كه عرضه گوشت گوسفندی از آستاراخان روسیه به ایران شروع شده است. طبق اعلام دمیتری كرافچوك - مدیركل شركت میاسكو -؛ این شركت صادرات گوشت به ایران را با ارسال ۱۰ تن گوشت گوسفند شروع كرده و تا آخر سال جاری میلادی هم محموله های جدید گوشت ارسال می گردد.
با آغاز واردات گوشت گوسفندی از روسیه باید دید كه آیا این مورد می تواند منجر به افزایش عرضه نسبت به تقاضای این محصول و در نهایت كاهش قیمتها در بازار شود یا خیر.
خبر بد برای زوجهای جوان و متقاضیان مسكن
امروز یك كارشناس اقتصاد مسكن از احتمال افزایش ۱۵ درصدی قیمت مسكن سخن گفت. محمدمهدی مافی در این رابطه گفته كه " افزایش ۱۵ درصدی قیمت دلار ابتدا تاثیر خویش را بر روی بازارهای نقدشونده همچون طلا می گذارد و با فاصله زمانی سبب همین مقدار رشد در بخش مسكن خواهد شد".
وی خاطرنشان كرده كه "اگر به سوابق گذشته نگاه كنیم معمولا بالا رفتن تورم در بازارهایی مثل سكه و ارز كه نقدشوندگی بالایی دارند، زود تاثیر می گذارد و همان میزان تورم را با فاصله زمانی در بخش مسكن خواهیم داشت. بر این اساس پیش بینی می كنم افزایش قیمت دلار از ۳۶۰۰ به ۴۲۰۰ تومان كه حدود ۱۵ درصد است در سال آینده اثر خویش را بر روی قیمت مسكن بگذارد".
تحلیل این كارشناس خبر خوبی برای متقاضیان مسكن بخصوص زوج های جوان نیست و باید دید كه در آینده چه اتفاقی در این رابطه رخ خواهد داد.
مصرف "موز" افزایش یافت!
در خبر جالبی امروز اعلام گردید كه امسال ایرانیان بیش از سال قبل موز خورده اند و به عبارت دیگر واردات موز نسبت به سال قبل افزایش یافته است.
در همین رابطه مقایسه آمار واردات موز امسال و گذشته حاكی از افزایش ۲۱ درصدی واردات موز به لحاظ وزن و ارزش در هشت ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل است. همینطور طبق آمار گمرك متوسط قیمت هر كیلوگرم موز وارداتی برابر با ۳۰۰۰ تومان بوده است.
سپرده گذاران "ثامن" نگران نباشند
در خبر مهم دیگری امروز رییس كل بانك مركزی اعلام نمود كه ادغام دو موسسه ثامن، كوثر و بانك مهر اقتصاد در شرف انجام بوده و مشكلی در این رابطه وجود ندارد.
ولی الله سیف به سپرده گذاران ثامن اطمینان داده كه مشكل خاصی در روند ادغام این موسسه وجود نداشته و آنها می توانند با آرامش سپرده های خویش را در موسسه حفظ كنند در عین حال كه اگر مایل هستند سپرده های خویش را دریافت كنند.
ابراز اطمینان رییس كل بانك مركزی به سپرده گذاران موسسه اعتباری ثامن در حالی است كه در سال های اخیر فعالیت موسسات مالی غیرمجاز كه سپرده های مردم را دریافت اما از بازپرداخت اصل و سود پول ناتوان بوده اند از مهمترین خبرهای اقتصادی بوده است. البته آن طور كه سیف در اظهار نظر دیگری گفته هم اكنون موسسه مالی غیرمجازی در اقتصاد وجود ندارد.
دلار كوتاه آمد!
خبر مهم دیگر امروز از بازار سكه و ارز رسید در خصوص آنكه بعد از چند روز نوسان و روند صعودی سرانجام قیمت ارز و سكه به ثبات رسیده است.
در بازار امروز - سه شنبه - سكه و دلار ثبات تقریبی داشتند و به ترتیب به نرخ های یك میلیون و ۴۱۶ هزار تومان و ۴۲۱۳ تومان فروخته شدند.
خبر خوب برای مشتركان پرمصرف موبایل
وزیر ارتباطات پیشنهاد مجانی شدن مكالمات زیر ۱۰ ثانیه را برای مشتركان مناطق مشكل دار مطرح كرده است. این پیشنهاد به این دلیل مطرح شده كه در بعضی مناطق به علت ضعف آنتن دهی تلفن همراه مشتركان با مشكل قطع مكرر مكالمات و در نتیجه متحمل شدن هزینه اضافی روبرو هستند.
با وجود پیشنهاد قابل توجه محمدجواد آذری جهرمی هنوز اعلام نشده كه اپراتورها این مورد را عملی خواهند كرد یا خیر.
شاخص بورس باز هم ركورد زد
در رویداد مهم دیگری برای اقتصاددوستان امروز شاخص بورس ركورد دیگری را ثبت كرده و با بیش از ۱۰۰۰ واحد رشد توانست سقف كانال ۹۱ واحدی را بشكند و از نیمه كانال ۹۲ واحدی هم بالا رود.
امروز فلزات اساسی، فرآورده های نفتی و محصولات شیمیایی یكدست رشد كردند، اما خودرویی ها برخلاف جریان كلی بازار با افت مواجه شدند.
وانتهای بی كیفیت همچنان می تازند!
امروز اعلام گردید كه تولید وانتهای بی كیفیت همچنان ادامه دارد. این وانتها شامل وانت نیسان (محصول زامیاد)، آریسان (محصول ایران خودرو دیزل) و مزدا كارا ۲۰۰۰ تك كابین (محصول بهمن موتور) هستند كه تنها یك ستاره از پنج ستاره كیفی را كسب كرده اند.
داستان هویج های آمریكایی ادامه دارد
در خبر قابل توجه دیگری هم امروز معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات به مبحث عرضه هویج آمریكایی با قیمت كیلویی ۹۰ هزار تومان واكنش نشان داد و اعلام نمود كه ایران خود صادركننده هویج است و هیچ نیازی به این محصول نداریم كه بخواهیم آن را وارد كنیم ضمن آنكه در ماه های گذشته این سازمان هیچ مجوزی برای واردات هویج آمریكایی صادر نكرده است.
هفته گذشته، بازار شاهد هویج ناخوانده آمریكایی بود كه با قیمت كیلویی ۹۰ هزار تومان و در بسته بندی های ۳۰۰ گرمی به قیمت ۳۰ هزار تومان در بازار میوه و تره بار عرضه شد.
دفاع از افزایش عوارض خروج از كشور
امروز همینطور عضو اتاق مشترك بازرگانی ایران و عراق به شكلی از پیشنهاد دولت در لایحه بودجه ۱۳۹۷ در خصوص افزایش تا سه برابری عوارض خروج از كشور دفاع كرد. در این رابطه جهانبخش سنجابی شیرازی اظهار نمود كه "این تصمیم واكنش منفی را در پی خواهد داشت و از این نظر واكنش احساسی منفی بوجود می|آورد اما این واكنش بعد از یكی دو ماه به فراموشی سپرده می گردد و بعد از آن باید منتظر نتایج مثبت آن باشیم".
وی ابراز امیدواری كرده كه با عنایت به اینكه عوارض خروج از كشور صرف گسترش گردشگری می گردد در میان مدت و بلندمدت تعادل مناسبی را بین سفرهای ورودی و خروجی كشور شاهد باشیم.
مافیای كاغذ تكذیب شد!
در خبر دیگری امروز رئیس اتحادیه فروشندگان كاغذ و مقوا اظهار نمود كه "كاغذ قیمت مناسبی دارد و افزایش رخ داده در نرخ آن ناشی از افزایش قیمت جهانی این محصول است و هیچگونه احتكار و مافیایی در این بخش نداریم".
این اظهارات در حالی است كه در چند هفته اخیر مبحث افزایش قیمت كاغذ اعتراض فعالان عرصه هنر مكتوب همچون ناشران را به دنبال داشته است.


 

1396/09/22
10:08:35
5.0 / 5
4875
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان