آل اسحاق عنوان كرد

امکان افزایش تجارت ایران و عراق تا 30 میلیارد دلار

امکان افزایش تجارت ایران و عراق تا 30 میلیارد دلار یاری کالا: به گزارش یاری کالا، رئیس اتاق مشترک ایران و عراق با اشاره به اینکه حجم معاملات تجاری ایران و عراق می تواند به ۲۰ میلیارد دلار برسد و گاها گفته می شود امکان افزایش آن تا ۳۰ میلیارد دلار هم هست، اظهار داشت که سال قبل با وجود تمام مشکلات ۱۱ میلیارد دلار صادرات به عراق داشتیم.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، یحیی آل اسحاق در همایش نشست راهکارهای توسعه پایدار تجارت ایران و عراق در افق ۲۰۲۵ اظهار نمود: بازار عراق تا سالهای آینده از فرصت های صادراتی برخوردار می باشد. اما برای حفظ و توسعه این بازار باید متناسب با حقیقت ها عمل کرد و سه شرط لازم برای حفظ این بازار را رعایت کرد. به صورت کلی روابط تجاری ایران و عراق در کوتاه و دراز مدت یک رابطه استراتژیک است و حجم معاملات تجاری ایران و عراق می تواند به ۲۰ میلیارد دلار برسد و گاها گفته می شود امکان افزایش آن تا ۳۰ میلیارد دلار هست؛ ضمن این که این حرف شعار نیست و کاملا دست یافتنی است.
رئیس اتاق مشترک ایران و عراق با اشاره به اینکه فعالان اقتصادی، صاحبان خدمات و صاحبان صنایع می توانند بهترین استفاده از در تجارت با عراق کسب کنند، اظهار داشت: ایران فرصت صادرات به کشورهای CIS را در گذشته از دست داده، ازاین رو نباید این فرصت تجاری را در ارتباط با عراق هم از دست دهیم.
وی با تکیه بر این که بازار عراق تا ۱۵ سال دیگر بهترین فرصت صادراتی را دارد، اظهار داشت: اما این فرصت ها دست یافتنی است، اما با عنایت به حضور رقبای سرسختی که با امن شدن عراق به دنبال آن هستند تا این مزیت را از ایران بگیرند، بهره مندی از این بازارها دشوار می باشد، ازاین رو برای بهره مندی از این بازار وسیع باید متناسب با حقیقت ها عمل نماییم و در غیر این صورت آنرا از دست خواهیم داد.
آل اسحاق با اشاره به اینکه برای موفقیت در بازار عراق سه شرط شناخت واقعی، روحیه و عزم و انجام اقدامات حرفه ای نیاز است، اظهار نمود: بیشتر از ۵۰ درصد از موفقیت در بازار بستگی به عزم و اراده فعالان اقتصادی دارد و بطور قطع با عزم نیم بند نمی توان وارد این بازار شد. بازار عراق سنگلاخ است و برای توسعه تجارت با این کشور نیازمند عزم جدی هستیم. سال قبل با وجود تمام مشکلات ۱۱ میلیارد دلار صادرات به عراق داشتیم.
رئیس اتاق مشترک ایران و عراق با اشاره به اینکه بهره مندی از بازار عراق مانند هر بازار دیگری نیازمند اقدامات حرفه ای است و لازم است سازمان ها و نهادها کارهای در رابطه با خودشان را برای توسعه تجارت با این کشور فراهم نمایند، اظهار داشت: ازاین رو برای رسیدن به موفقیت و توسعه تجارت با عراق هم فعالان اقتصادی و هم بخش های دولتی باید اقدامات متناسب انجام دهند؛ ضمن این که فعالان بخش خصوصی باید ریسک این بازار و بازارهای تجاری را بپذیرند.
منبع:

1402/06/28
21:47:33
0.0 / 5
241
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان