مدیركل دفتر صنایع خلاق وزارت صمت عنوان كرد

گردش مالی اسباب بازی در ایران چقدر است؟

گردش مالی اسباب بازی در ایران چقدر است؟ به گزارش یاری کالا، مدیر کل دفتر صنایع خلاق و ورزشی وزارت صمت ضمن اشاره به صادرات بیش از 38 میلیون دلاری اسباب بازی در سال 1401 عنوان کرد: گردش مالی این صنعت در سال 1399، حدود 900 میلیون دلار بوده است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، محمدرضا زارع بُرزِشی، با اعلان اینکه برمبنای آمار تولید واحدهای دارای پروانه از وزارت صمت، سال قبل حدود ۲۳ میلیون عدد اسباب بازی از طرف تولیدکنندگان دارای پروانه به ثبت رسیده، اظهار داشت: برای تولید ۳۱ میلیون عدد اسباب بازی در سال ۱۴۰۲ هدف گذاری شده است.
او اظهار داشت: به علت کوچک مقیاس بودن صنعت اسباب بازی با تولیدکنندگان بسیاری مواجه هستیم که برخی از این تولیدکنندگان بدون پروانه و یا پروانه های متفرقه و اصطلاحا بصورت زیرپله ای یا در قالب مشاغل خانگی فعالیت می نمایند.
صادرات بیش از ۳۸ میلیون دلاری اسباب بازی در سال ۱۴۰۱
مدیرکل دفتر صنایع خلاق و ورزشی وزارت صمت همین طور از صادرات حدود ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار اسباب بازی در سال قبل آگاهی داد و اظهار داشت: این رقم در مقایسه با سال پیش از آن، ۱۰ درصد افزایش داشته است. همین طور سال ۱۴۰۱ حدود ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار واردات انجام شده که در مقایسه با سال پیش از آن، کاهش ۳۰ درصدی داشته است.
گردش مالی اسباب بازی در ایران چقدر است؟
وی با اعلان اینکه گردش مالی این صنعت در سال ۱۳۹۹، حدود ۹۰۰ میلیون دلار بوده، اشاره کرد: آن زمان طبق گزارش های ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا حدود ۵۵۰ میلیون دلار از این بازار بوسیله قاچاق تامین شده بود.
زارع برزشی با اشاره به کمبود برخی مواد اولیه همچون برخی کیت های الکترونیکی و مواد خاص مورد استفاده در عروسک های پولیشی، اظهار داشت: سال قبل تلاش وزارتخانه این بود که فقط به مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز صنعت اسباب بازی مجوز واردات بدهد و صادرات محصول نهایی نیز افزایش یابد.
وی همین طور با تأکید بر این که فقط برای تجهیزات، نوسازی و در صورت راه اندازی خط تولید جدید و یا نبود مواد اولیه و در بعضی محصولات نهایی که توان تولید نداریم یا تولید آن به صرفه نیست باید اجازه واردات داده شود، اظهار داشت: در صنعت اسباب بازی صرفه اقتصادی موضوع مهمی است. بطورمثال در چین وقتی نوع خاصی از اسباب بازی در مقیاس و ابعاد خاصی تولید می شود، بسیاری از کشورها سراغ این تولیدات نمی روند. برخی از اسباب بازی ها نیز در دنیا دو یا سه تولید کننده دارد، چونکه تعداد تولید به قدری بالا است که ارزش ندارد هیچ کشوری به آن صنعت ورود کند و این مساله ربطی به توان تولید ندارد. بنا بر این به تولیدکنندگان در امر واردات کمک می نماییم تا چرخه ی صنعت یا خط تولیدشان مختل نشود.
مدیرکل دفتر صنایع خلاق و ورزشی وزارت صمت در گفت و گو با صداو سیما، با اعلان اینکه در جهان اسباب بازی به عنوان کالای آموزشی استفاده می شود که به این مساله در ایران کمتر بها داده شده و فقط به جنبه سرگرمی آن پرداخته شده، اظهار داشت: در سالهای اخیر حوزه کمک آموزشی در کشور پررنگ تر شده و در عرصه اسباب بازی شاهد تولید بازی های فکری، کارتی، چوبی و بازی های بهره مند از خلاقیت کودک و نوجوان از طرف شرکت های مختلفی هستیم. با اینحال سبد خانوار ایرانی از کالای اسباب بازی و به ویژه اسباب بازی آموزشی خالی است و از میانگین جهانی و حتی آسیا فاصله بسیاری داریم که عامل اصلی آن به قیمت بالای اسباب بازی بر می گردد.
کاهش قاچاق اسباب بازی در ۲ سال اخیر
زارع در ادامه با اعلان اینکه برمبنای آخرین آمار ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، رقم ۵۵۵ میلیون دلار در سال ۱۳۹۸ به ثبت رسیده و آمارهای غیر رسمی این ستاد نشان از کاهش قاچاق در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به زیر ۳۰۰ میلیون دلار حکایت دارد، اظهار داشت: با هماهنگی شورای نظارت بر اسباب بازی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای واردات در عرصه هایی که تولید داخل نداشتیم، چند ردیف تعرفه را باز شد و برمبنای آن تولیدکنندگان به ویژه و واردکنندگان و فعالان اقتصادی می توانند بصورت قانونی در این زمینه ثبت سفارش و کالا را وارد کنند که این رویه موجب کاهش کالای قاچاق می شود. البته این ثبت سفارش واردات بوسیله کارتابل فنی به انجام می رسد یعنی ابتدا توانمندی داخلی در سامانه توانیران استعلام می شود و اگر امکان تولید و تامین از داخل نبود بوسیله ثبت سفارش واردات، تامین کالا صورت می گیرد.
منبع:

1402/04/19
18:43:01
0.0 / 5
308
تگهای خبر: آموزش , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان