کدام محصول کشاورزی ایران، بیشترین صادرات را دارد؟

کدام محصول کشاورزی ایران، بیشترین صادرات را دارد؟ یاری کالا: به گزارش یاری کالا، سخنگوی کمیسیون روابط بین الملل و توسعه تجارت خانه صمت اظهار داشت: از مجموع صادرات ۶ میلیون و ۲۵۶ هزار تن محصول صادراتی کشاورزی، دامی، شیلاتی و غذایی کشور در ۱۰ ماهه سال جاری، ۹۳ درصد وزن و ۸۱.۵ درصد ارزش صادراتی به ۱۵ کشور همسایه بوده است.


سید روح اله لطیفی در گفتگو با ایسنا، اظهارکرد: از آغاز سال تا پایان دیماه ۶ میلیون و ۲۵۵ هزار و ۹۳۷ تن محصولات کشاورزی، شیلاتی، دامی و غذایی به ارزش سه میلیارد و ۹۹۸ میلیون و ۸۹۲ هزار و ۴۱۳ دلار صادر شده که پنج میلیون و ۸۰۸ هزار و ۳۹۹ تن به ارزش سه میلیارد و ۲۵۵ میلیون و ۷۹۱ هزار و ۹۲۶ دلار به کشورهای همسایه ایران بوده است.
وی در رابطه با میزان خرید محصولات غذایی و کشاورزی از جانب کشورهای همسایه اظهار داشت: عراق با خرید یک میلیارد و ۲۵۵ میلیون و ۳۳۰ هزار دلار، امارات با ۴۸۶.۶ میلیون دلار، پاکستان با ۳۵۰ میلیون دلار، روسیه با ۳۱۷.۴ میلیون دلار و افغانستان با ۲۵۲ میلیون و ۱۱۰ هزار دلار پنج مقصد اول صادرات محصولات کشاورزی و غذایی ایران به همسایگان بوده است.
وی ادامه داد: ترکیه با خرید ۱۵۴ میلیون دلار، آذربایجان ۸۲ میلیون دلار، قطر ۶۹ میلیون دلار، قزاقستان با ۶۲.۲ میلیون دلار، ترکمنستان با ۶۰.۳ میلیون دلار، ارمنستان با ۵۸ میلیون دلار، کویت با ۵۲.۵ میلیون دلار، عمان با ۵۲.۴ میلیون دلار، بحرین با چهار میلیون دلار و عربستان با ۱۲۶ هزار دلار مقاصد ششم تا پانزدهم محصولات کشاورزی، دامی، شیلاتی و غذایی در میان ۱۵ کشور همسایه ایران بودند.
سخنگوی کمیسیون روابط بین الملل و توسعه تجارت خانه صنعت معدن تجارت ایران در رابطه با سهم قاره ها از صادرات محصولات کشاورزی توضیح داد: قاره آسیا (بدون احتساب کشورهای آسیایی اروپایی)، با سه میلیارد و ۱۱۳ میلیون دلار ۷۷.۸ درصد، اروپا (با محاسبه میزان صادرات به کشورهای آسیا) ۸۳۳ میلیون و ۷۹۵ میلیون دلار و ۲۰.۹ درصد، آفریقا با ۲۹.۷ میلیون دلار و ۷ دهم درصد، آمریکا با ۱۰.۳ میلیون دلار و سه دهم درصد و اقیانوسیه با ۴.۷ میلیون دلار و یک دهم درصد صادرات محصولات کشاورزی، دامی، شیلاتی و غذایی کشور را به خود اختصاص دادند.
لطیفی همینطور اظهار داشت: پسته با پوست، گوجه فرنگی زراعی، سیب، مغز پسته، هندوانه، خرمای مضافتی، شیرینی های بدون کاکائو، کیوی، شیر خشک صنعتی، گوجه فرنگی گلخانه ای، آب میوه، پنیر، بیسکوئیت، نان، سیب زمینی، خمیرهای غذایی، انواع انگور، میگو، زعفران، رب گوجه، فلفل دلمه ای، روده دام، پیاز، خامه و.... به ترتیب ارز آورترین کالاهای صادراتی کشور در دسته بندی غذایی، شیلاتی، دامی و کشاورزی بوده است.
منبع:

1401/12/12
10:48:03
0.0 / 5
186
تگهای خبر: ارز , تجارت , دام , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان