آماری عجیب از ساختمان های ناایمن های تهران

آماری عجیب از ساختمان های ناایمن های تهران یاری کالا: به گزارش یاری کالا، ایسنا نوشت: تا حالا آمارهای متفاوتی درباره ی تعداد ساختمان های ناایمن در تهران اعلام شده و درحالی که بحث برای انتشار عمومی فهرست 129 ساختمان ناایمن مطرح است، رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران از وجود 16 هزار ساختمان ناایمن در پایتخت خبر می دهد. اما در این بین ساختمان هایی همچون ساختمان 153 هم هستند که با وجود این که در فهرست ناایمن ها قرار ندارند ولی با تغییر کاربری های غیرقانونی و تبدیل ساختمان های اداری و تجاری و پارکینگ ها به انباری، موجب رخ دادن خطرات گسترده ای شده و جزو ناایمن های پنهان پایتخت محسوب می شوند.آتش سوزی ساختمان خیابان جمهوری در دی ماه ۱۳۹۲، حریق و ریزش ساختمان پلاسکو در ۳۰ دی ماه ۱۳۹۵، فروریختن ساختمان متروپل در دوم خردادماه ۱۴۰۱ و حریق ساختمان ۱۵۳ در اسفندماه سال جاری و دهها حریق دیگر در ساختمان های بلند مرتبه ای که به سبب عدم گسترش حریق و اطفای سریع آن خیلی مورد توجه قرار نگرفت، ولی هریک هشداری برای شهروندان و مسئولین است که باید فکری برای ساختمان های ناایمن کنند. تدبیری که به تدریج و مستمر پیگیری این مهم را به همراه داشته باشد نه این که بعد از هر حادثه ای دلخراش تنها مدتی موضوع مورد توجه قرار گیرد.

ماجرای ساختمان های ناایمن که حالا با حریق ساختمان ۱۵۳ شبیه ایام بعد از ریزش ساختمان پلاسکو، همه دنبال ردیابی و شناسایی آنها هستند. مساله ای دنباله دار است که متاسفانه به رغم انتشار برخی اسامی و فهرست ها، هیچ گاه از این حد و سطح جلوتر نرفته و حتی اگر گاهی اقداماتی هم انجام شده و حرفی هم زده شده، جلوی آنرا گرفتند یا در گذر زمان به فراموشی سپرده شده است.
مدت هاست که ساختمان های ناامن تبدیل به یکی از بزرگترین چالش های پایتخت شده است؛ چالشی که همگان آنرا با حوادث قبلی همچون ساختمان پلاسکو می شناسند. شورای شهر تهران در دوره پنجم گزارشی را درباره ی ساختمان های ناایمن تهران دریافت می کند و شورای شهر، شهرداری وقت را ملزم می کند که این گزارش را که ساختمان های ناایمن را معرفی می کند در سامانه ی شفافیت منتشر کند تا با مالکانش به صورتی برخورد شود.
اما پیروز حناچی، شهردار وقت تهران، به خواست برخی نهادها که انتشار آنرا مصلحت نمی دانستند تمکین می کند. تمکین وی در حالی بود که فهرست این ساختمان ها نه طبقه بندی خاصی دارد و از طرف دیگر انتشار آن، مصوبه شورای شهر را هم داشت. انتشار فهرست ساختمان های ناایمن تهران توسط رسانه ها دنبال شد تا تابستان سال جاری که خبر وجود لیستی مشتمل بر ۱۲۹ ساختمان ناایمن در تهران منتشر و اعلام گردید که تهران ۳۳ هزار ساختمان ناایمن دارد که ۱۲۹ مورد آن در وضعیت بحرانی و بسیار خطرناک قرار دارند.
پس از اعلام وجود لیستی در خصوص وجود ۱۲۹ ساختمان ناایمن مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهر تهران اعلام نمود که این فهرست را منتشر خواهد کرد؛ البته بعد از این موضع گیری علیرضا زاکانی شهردار تهران نیز اظهار می کند که انتشار فهرست جز التهاب در جامعه نتیجه ای ندارد و می تواند از نظر روانی شهروندان را گرفتار چالش و مشکلات مختلفی کند.
علی القاصی رییس کل دادگستری استان تهران نیز در جلسه مشترکی با شهردار تهران اعلام می کند: ساختمان های ناایمن موجود در شهر تهران حاصل ترک فعل هایی است که در سالهای قبل رخ داده و به همین دلیل اولویت گذاری دراین زمینه یک ضرورت است تا بمراتب اهمیت تحت پیگیری قانونی قرار گیرند. در همین زمینه از شهرداری تهران خواسته می شود تا در اسرع وقت لیست ساختمان های ناایمن بنا بر درجه اهمیت در اختیار دادگستری استان تهران قرار داده شود تا مورد پیگیری قضائی قرار گیرد.
همزمان با این درخواست رییس کل دادگستری استان تهران؛ شهردار تهران تاکید می کند که فهرست ۱۲۹ ساختمان تنها از نظر تأییدیه آتش نشانی بوده و معرف ساختمان های ناایمن از نظر شهرسازی، ایمنی و ساختمانی نیست؛ پس ۲۲ تیم مشترک شامل شهرداری تهران و سایر دستگاه های ذیربط شامل نظام مهندسی و... تشکیل شد تا پایش ساختمانهای تهران صورت گیرد و فهرست ساختمان های ناایمن از نظر شهرسازی نیز مشخص شود.
در همین راستا علیرضا زاکانی شهردار تهران در آذرماه سال جاری در پاسخ به سوال ایسنا، در خصوص این که لیست ساختمان های ناایمن چه زمانی در اختیار دادگستری قرار خواهد گرفت نیز عنوان کرده بود، مدتی است که اقدامات لازم در زمینه ایمن سازی ساختمان های سطح پایتخت در ۲۲ منطقه شهر تهران شروع شده است. اصل کار شهرداری در زمینه ساختمان های ناایمن شناسایی است. هر آنچه در سالهای قبل وجود داشته، ناظر بر بررسی ساختمان ها از حوزه و منظر آتش نشانی بوده است؛ اما حالا علاوه بر حوزه آتش نشانی در زمینه شهرسازی، ایمنی و ساختمانی نیز ساختمان ها مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
وی ادامه می دهد: تیم های شهرداری تهران درحال بررسی ساختمان های بلندمرتبه و تا شش طبقه هستند. بررسی ساختمان های بلند با اولویت اول شروع می شود و درحال انجام کاری هستیم تا در بستر آن شناسنامه برای ساختمان ها تدوین شود. بعد از صدور شناسنامه برای ساختمان ها مشخص می شود که کدام ساختمان ها نا ایمن و کدام ساختمان ها ایمن هستند و بدنبال آن نیز مبادرت به بازسازی، نوسازی و تخریب ساختمان ها می نماییم.
به گزارش ایسنا، پس از واقعه پلاسکو و حالا ساختمان ۱۵۳، یکی از اصلی ترین مطالبه ها انتشار فهرست ساختمان های ناایمن پایتخت است. علت این پیگیری جهت انتشار این لیست این است که احتمالاً مالکان این ساختمان ها تذکرات در خفا را جدی نمی گیرند و این عمومی و اعلام شدن نام ساختمان ها موجب می شود که کمی ماجرا را جدی بگیرند و شاید درصدد رفع آن، کاری کنند. دلیل دیگر این است که مردم شاید خودشان رجوع به این ساختمان ها و رفت وآمد به آنها را رها کنند و این طور از وقوع فجایع احتمالی جلوگیری شود. دلیل سوم هم این است که خیلی از ساختمان هایی که نام شان به عنوان ساختمان های ناایمن بر سر زبان هاست، برای ارگان ها و نهادها است و انتشار این فهرست می تواند نها مربوطه را نسبت به مساله حساس کند.
ناصر امانی عضو شورای شهر تهران در یکصد و سی و یکمین جلسه شورای شهر تهران در تذکری خطاب به شهردار تهران اظهار می کند: بارها از شهرداری خواستیم که فهرست ساختمان های پرخطر را منتشر کنند و حتی گفتیم که فهرست را در اختیار اعضاء بگذارید تا ما آنرا منتشر نماییم و مسئولیت شان با ما باشد و فکر کنید اگر یک لحظه در یکی از این ساختمان های پرخطر که در اسفندماه مملو از جمعیت هستند اتفاقی رخ دهد چه تبعاتی دارد؟.
زاکانی شهردار تهران نیز در پاسخ به این پرسش عضو شورای شهر تهران در آخر صحن علنی یکصد و سی و یکمین جلسه شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران می گوید: فهرست ساختمان های ناایمن در اختیار مرجع قضایی است و مرجع قضایی نیز روی آن احکامی را صادر کرده است. این مساله در راستای اصلاح خواهد بود پس مسیری که می رویم در راستای اصلاح است.
وی تاکید می کند: بی شک باید مشکل را حل نماییم. فهرست را در اختیار آقای چمران رییس شورای شهر تهران قرار خواهیم داد و او تشخیص می دهد که چگونه عمل کند اما همانطور که وزیر کشور اعلام نمود نباید التهاب روی التهاب گذاریم و حدود ۱۶ هزار واحد مسکونی در راه رصد و پایش ۹گانه هستند که برای نخستین بار این اتفاق درحال رخ دادن است.
به گفته شهردار تهران، ۱۲۹ ساختمان ناایمن از حیث آتش نشانی است اما در پایش جدید همه اجزا و عناصر دست به دست یکدیگر داده اند و برمبنای چک لیستی ایمنی را مورد سنجش قرار می دهند. هم اکنون نیز بیش از هزار ساختمان را پایش کرده اند. ۲۲ تیم که شهرداری یک وجه آنست، کار پایش را انجام می دهند.
مهدی چمران هم در آخر این جلسه درباره ی فهرست ۱۲۹ ساختمان ناایمن شهر تهران می گوید: انتشار عمومی فهرست ساختمان های ناایمن باید با نظر دادستانی و وزیر کشور صورت گیرد اما اگر فهرست در اختیار شورا قرار بگیرد حتما به اعضا خواهیم داد.
بنابراین گزارش، در صورتیکه صحبت ها درباب ساختمان های ناایمن معطوف به فهرست تهیه شده از طرف سازمان آتش نشانی تهران است، علی نصیری، رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران از وجود ۱۶ هزار ساختمان ناایمن در پایتخت آگاهی داده است که درباب تعدادی از ساختمان های بلندمرتبه همچون متروپل هر لحظه امکان ریزش آنها وجود دارد.
لیست ۱۲۹ موردی ساختمان های ناایمن برمبنای شاخص هایی همچون کاربری، جمعیت ساکن و متغیر، قدمت، تعداد طبقات، وسعت، سیستم اطفا حریق و پله های اضطراری تهیه شده؛ این در حالیست که برای تعیین ایمن بودن یا ناایمن بودن یک ساختمان، شاخص ها و پارامترهای دیگری نیز وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد؛ پس اگر قرار بر انتشار فهرستی از ساختمان های ناایمن شهر تهران باشد، انتظار است لیستی منتشر شود که شامل تمامی ساختمان های ناایمن شهر تهران برمبنای همه پارامترها و شاخص ها باشد.
به این ترتیب میان فهرست تهیه شده از طرف سازمان آتش نشانی تهران و فهرست تهیه شده از طرف سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران در مورد ساختمان های ناایمن، ۱۵ هزار و ۸۷۱ مورد تفاوت وجود دارد؛ پس اتکا بر فهرست تهیه شده از طرف سازمان آتش نشانی تهران که فقط برمبنای پارامترهای ارزیابی این سازمان تهیه شده، به صورتی سهل گرفتن در مورد تعداد ساختمان های ناایمن در شهر تهران است و بنظر می رسد که مدیریت شهری قبل از اعلام اسامی ساختمان های ناایمن، در ابتدای امر باید تعداد ساختمان های ناایمن را با در نظر گرفتن تمامی پارامترها احصا کند.

بیشتر بخوانید: درس گرفتن از حادثه پلاسکو؛ شروع تخلیه آتش نشانان از ساختمان ۱۵۳/ جزئیات آتش سوزی در خیابان بهار/ پیدا شدن بیسیم؛ مفقودی یک آتش نشان در ساختمان ۱۵۳ تهران

271 35
منبع:

1401/12/09
12:27:38
0.0 / 5
207
تگهای خبر: ارز , دام , دستگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان