شروع مقابله با قاچاق در بازار دخانیات

شروع مقابله با قاچاق در بازار دخانیات معاون صنایع عمومی وزیر صنعت، معدن و تجارت، از شروع مرحله سوم مقابله با کالای قاچاق و تقلبی با تمرکز بر بازار دخانیات آگاهی داد.


به گزارش یاری کالا به نقل از شاتا، محمدمهدی برادران، در یازدهمین جلسه بررسی راهکارهای مقابله با کالای قاچاق و تقلبی اظهار داشت: با جمع بندی وزارت صمت و در هماهنگی با ستاد مبارزه با قاچاق کالا به این نتیجه رسیدیم که از امروز مرحله سوم مبارزه با محصولات قاچاق را با اولویت محصولات در ارتباط با حوزه دخانیات شروع کنیم؛ همان گونه که در دو مرحله گذشته در زمینه قطعات یدکی خودرو و لوازم خانگی کار را دنبال کردیم، حالا نیز با همراهی تولیدکنندگان و توزیع کنندگان و فروشندگان محصولات دخانی تلاش خواهیم کرد جلوی کالای قاچاق، مضر و تقلبی را بگیریم.
او همینطور در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به افزایش ۱۰ درصدی قیمت لوازم خانگی، اظهار نمود: افزایش قیمت در سالهای گذشته به شکل بی ضابطه ای صورت می گرفت و دو سال قبل نیز شاهد این بودیم که قیمت ها تا دو برابر افزایش می یافت، اما قیمت ها از اردیبهشت سال قبل یکسان باقی مانده است.
معاون صنایع عمومی وزیر صمت با تاکید بر اهمیت نظارت بیشتر بر بازار و بهداشت حوزه دخانیات به سوداگری در این بازار اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از محصولاتی که حالا با کالای قاچاق آن روبه رو هستیم، سیگار و سایر محصولات دخانی، مانند تنباکو، است؛ اینها نه فقط خودشان مضر هستند، بلکه انواع درجه دوی آنها مضرتر نیز هست و متأسفانه نظارت کمتری بر آن صورت می پذیرد.
برادران افزود: علت این امر سوداگری در سود این کالاها نسبت به کالاهای تولید داخل است. متأسفانه برآوردها نشان داده است در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۱ میلیارد نخ سیگار قاچاق در کشور وجود داشته است؛ همین طور محصولات زیادی در قالب تنباکو بصورت زیر پله ای بانام و نشان های مختلف و جعلی تولید می شود و به صورتی تنها با فریب مشتری محصول خودرا به فروش می رسانند.
وی خاطرنشان کرد: مجموعه صنعت دخانی کشور برای اصلاح و نظارت بر حوزه دخانیات و مقابله با قاچاق سازمان یافته با سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت همراهی کرده است و منظور ما کوله بر و کسبه خرد نیست، بلکه شبکه ای بسیار وسیع شامل چند صد یا حتی هزار کانتینر است که این محصولات را وارد کشور می کنند و ما با مجموعه نظام یافته قاچاق روبه رو هستیم که قدرت زیادی در ابعاد مختلف اقتصادی دارد.
معاون صنایع عمومی وزیر صمت اظهار داشت: ما به همراهی مردم، اندیشمندان و حمایت عمومی رسانه ها نیاز داریم، برای اینکه بطور حتم آنها دست به اقدامات تخریبی خواهند زد و مانع خواهند شد، چونکه چندین هزار میلیاردریال در این بازار درحال انتقال است و بدیهی است که درگیری با این ها هزینه خاص خودش را دارد؛ اما ما این جمع بندی را کرده ایم که در مبارزه با قاچاق جدی بوده و از صنعت و اشتغال داخلی حمایت نماییم.
برادران افزود: سفارش ما این بوده که روزی بدون دخانیات داشته باشیم، اما اگر مجبور شدیم بین دخانیات دارای مجوز بهداشت تولید داخل و کالاهای تولید خارج کشور یکی را انتخاب نماییم، سفارش ما این است که از محصولات داخلی استفاده گردد که حداقل های نظارتی بر آنها صورت گرفته شود.
وی در بخش دیگری ضمن اشاره به افزایش قیمت لوازم خانگی، اظهار نمود: لوازم خانگی قاچاق افزایش قیمت داشته اند، برای اینکه محصولات در رابطه با آرد در قالب ارز ترجیحی قاچاق می شد و با ارز ۲۰ هزار تومان در منطقه به فروش می رفت و برای بازگرداندن آن بیشتر لوازم خانگی وارد می شد، برای اینکه می توانستند با ارز ۱۴ تا ۱۵ هزارتومانی نیز خرید کنند و سپس می دیدیم که کالا باقیمت ارزان تر عرضه می شد.
معاون صنایع عمومی وزیر صمت اظهار داشت: حالا با سیاست های دولت دیگر ارز ترجیحی نداریم که کالای قاچاق ارزان ارائه شود و هزینه کالای قاچاق بالا رفته است و در مقابل تولیدکنندگان برتر ما درحال عرضه کالاهای خود با قیمت های مناسب هستند و اخبار خوبی در این عرصه داریم ازجمله اینکه از آغاز سال، یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان لوازم خانگی کشور رکورد خوب و قابل توجهی در تولید داشته است و امروز ما خط جدیدی را در کارخانه های دیگر داریم.
برادران افزود: افزایش قیمت کالاهای قاچاق برای مردم ملموس بوده است، اما تعدادی از کالاهای داخلی باقیمت قبل عرضه می شوند و درصدی از آنها در انبارها ذخیره بوده و الان عرضه می شود و تعدادی از تولیدکنندگان در یک سال قبل تا سقف ۱۰ درصد هم تولید داشته اند که عرضه شده است؛ در موارد استثنا نیز سازمان حمایت تذکر داده و اصلاح انجام شده است.
وی ادامه داد: وقتی هزینه های افزایش دستمزد و هزینه های طبیعی افزایش پیداکرده، ازاین رو تا ۱۰ درصد افزایش قیمت بدون اشکال است، بااینکه به دلیل رقابتی بودن بازار، امکان دارد قیمت ها پایین تر هم باشد؛ اما برای مثال اگر کسی ۱۸ درصد افزایش قیمت داشت، کل ۱۸ درصد را تخلف می دانیم و آنها باید هزینه ها را در سیستم برگردانده و از سازمان حمایت مجوز بگیرند.
معاون صنایع عمومی وزیر صمت خاطرنشان کرد: برآورد ما این است که قیمت محصولات خانگی در سالهای گذشته افزایش بیشتری داشته است و این رشد دو برابر شدن قیمت ها در دو سال قبل، بی ضابطه بوده است؛ حالا نیز با برخی همراهی ها و حرکت به سمت تولید انبوه و بازار رقابتی، تفاوت ایجادشده است. به همین خاطر افزایش قیمت در حد معقول به صورتی که سازمان حمایت تائید کند، موردقبول است.
برادران افزود: اگر کسی به سمت افزایش بی ضابطه قیمت برود، علاوه بر اینکه ما برخورد می نماییم، مشتریان هم برخورد می کنند برای اینکه بازار به سمت شفافیت میل کرده و اطلاع رسانی خوبی نیز از سمت صداوسیما صورت گرفته است و بحث کیفیت جایگاه ویژه خودرا دارد.
وی ضمن اشاره به امکان تعطیلی تعدادی از واحدها به دلیل ناتوانی در تطبیق با نفع مردم، توضیح داد: این هنر آن هاست که بتوانند شرایط خودرا با بازار جهانی همسو کرده و از ظرفیت های داخل کشور استفاده کنند، برای اینکه قیمت مواد اولیه در داخل کشور پایین تر هست و انتظار می رود قیمت ها کمتر باشد
معاون صنایع عمومی وزیر صمت اظهار داشت: قبل تر به دلیل پول شویی ها قیمت محصولات کمتر بود، اما حالا با اقدامات مجموعه وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، کمتر شاهد این موارد هستیم.1401/03/29
23:41:34
0.0 / 5
225
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان