در گفت و گو با یاری كالا اعلام شد

تجهیز مرکزتست ماشین برقی با مشارکت دانش بنیان ها

تجهیز مرکزتست ماشین برقی با مشارکت دانش بنیان ها مدیر توسعه تکنولوژی های جدید خودرویی و طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های حوزه فضائی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به جزییات راه اندازی مرکز آزمون خودرو اعلام نمود: سه مجموعه آزمایشگاهی خودرو به بهره برداری کامل رسیده و برای تست خودرو های برقی تجهیزات آزمونی که در داخل امکان ساخت آن وجود ندارد، ثبت سفارش نیز انجام شده است.


دکتر شهریار زینی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به راه اندازی ۵ بستر آزمون در حوزه خودرو اظهار نمود: از این تعداد ۳ آزمایشگاه وارد فاز عملیاتی شد و دو مورد دیگر درحال برنامه ریزی است.
وی با اشاره به اینکه آزمایشگاه های "بخارات سوخت خوددروها"، "PN " و "آزمایشگاه تست کاتالیست کانورتر" به بهره برداری رسیده است، اظهار نمود: افتتاح عملیات اجرایی مرکز آزمون خودرو های برقی و مرکز آزمون تست تصادف، انجام شده و بنا بر برنامه ریزی های صورت گرفته در ۱۸ ماه آینده به صورت کامل این دو مرکز راه اندازی خواهد شد.
زینی یکی از آزمایشگاه مهم افتتاح شده، را در ارتباط با آزمون های PN عنوان نمود و خاطرنشان کرد: این آزمایشگاه خدمات در ارتباط با اندازه گیری ذرات معلق را عرضه می دهد. بزرگترین مشکل موجود در حوزه آلودگی هوا، ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون است که بسیار برای سلامتی مضر است. این نوع آلاینده هم ناشی از حمل و نقل است.
مدیر توسعه تکنولوژی های جدید خودرویی و طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی، تصریح کرد: با آغاز به کار این مرکز آزمون، شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران می تواند خودروهایی که تولید و یا وارد کشور می شود، مورد ارزیابی قرار دهد تا منشأ آلودگی نباشد.
به نقل از ایشان، تست های این آزمایشگاه پیش از آنکه مجوز پلاک به خودرو ها داده شود، انجام می شود.
زینی به خدمات آزماشگاه بخارات سوخت اشاره و اظهار نمود: این آزمایشگاه قبل در مرکز تست خودرو موجود بود ولی به یورو ۶ ارتقا یافت. خدمات این آزمایشگاه در جهت حفظ محیط زیست و کاهش آلاینده ها و افزایش سطح کیفی خودرو ها است.
وی افزود: آزمایشگاه کاتالیست برای انجام تست بر روی کاتالیست های تولیدی افتتاح شد و کمک می نماید که به صورت شفاف مشخص شود که کاتالیست تولیدی و یا وارد می شود آیا از نظر مشخصات فنی، مطابق استانداردها هست یا خیر.
اجرای آزمون خودرو های برقی در کشور
زینی با اشاره به اینکه در کشور بستر اجرای آزمون های در ارتباط با خودورهای برقی وجود ندارد، اظهار نمود: به صورت پراکنده مراکز پراکنده برای تست خودرو های برقی در کشور به راه افتاده است ولی بستر متمرکز در کشور وجود ندارد و در این اقدام بستر آزمون خودرو های برقی درحال بوجود آمده است.
وی خاطرنشان کرد: این آزمایشگاه تحت استاندارد وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان استاندارد خواهد بود. این مورد با تفاهمنامه ای که با دانشگاه تهران و علم و صنعت منعقد شد، توسعه داده می شود و مقرر است از ظرفیت نخبگان دانشگاهی برای ایجاد این مرکز ازمون و با حمایت معاونت علمی به بهره برداری می رسد.
مدیر توسعه تکنولوژی های جدید خودرویی، ایجاد مرکز تست تصادف مرکز آزمون را از مهم ترین بخش های این آزمایشگاه نام برد و اظهار نمود: تست تصادف را ابزار اصلی طراحی خودرو ها است و اگر ما ادعا داریم که خودرو ساز هستیم نمی توانیم خودرویی بسازیم که تست تصادف نداشته باشیم؛ چون که با استفاده از تست های تصادف میتوان شاخص هایی را در این عرصه اندازه گیری نمود.
وی با اشاره به اینکه همه کشورهایی که صاحب تکنولوژی طراحی خودرو هستند و یا بخشی از زنجیره خودرو را دارند، مرکز تست تصادف را در کشورشان دارند و این نوع از تست ها امکان تست تصادف جانبی، جلو و عقب را دارند و خودرو با یک سرعتی به مانع برخورد می کند تا میزان صدمات و تغییرات بوجود آمده در خودرو پس از تصادف به چه میزان است تا بر مبنای آن میزان استاندارد کیفی بررسی شود. مهم ترین شاخصهای تست تصادف در جهان Euro NCAP در اروپا، تست ایمنیC NCAP برای کشور چین است و سایر کشورها این استانداردها را دارند.
زینی تصریح کرد: با کنسرسیومی که میان شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران و یکی از هلدینگ ها و شرکتهای بخش خصوصی و یکی از مجموعه های قطعه سازی بزرگ، در این حوزه در کشور شکل گرفته است و با حمایت معنوی و مادی معاونت علمی، هرم نقشه ساخت در حوزه استاندارد سازی خودرو نهایی شده است ضمن آنکه یکسری از تجهیزات و دستگاه ها سفارش گذاری شده که وارد کشور خواهند شد.
طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های حوزه فضائی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: با حمایت حاکمیت و هم دولت و هم بخش خصوصی، طی ۱۸ ماه آینده مرکز آزمون مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
خودرو سازی بدون آزمون های استاندارد
زینی با اشاره به اینکه نمونه مشارکت این آزمون ها را در کشور نداشتیم اظهار نمود: ما برای این منظور ۳ آزمایشگاه از مجموعه مرکز آزمون و تست تجهیز شده است و آزمایشگاه خودرو برقی درحال تجهیز است و بخشی از تجهیزات در ارتباط با تست تصادف که قابلیت ساخت در داخل کشور ندارد را سفارش دادیم و بخشی که قابلیت ساخت دارد، برنامه ریزی شده که از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان استفاده گردد.
وی ضمن اشاره به مجوزهای صادر شده از این مرکز، خاطرنشان کرد: شرکت بازرسی و استاندارد ایران یک نهاد صلاحیت دار در حوزه استاندارد است و این شرکت بر روند اجرای تست ها نظارت دارد.1401/02/27
11:38:52
0.0 / 5
217
تگهای خبر: ابزار , ارز , استاندارد , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان