رئیس كنفدراسیون صادرات ایران:

کار برای فعالان اقتصادی سخت شده است

کار برای فعالان اقتصادی سخت شده است رییس کنفدراسیون صادرات ایران می گوید، گستره بالای تعداد کالاهای قاچاق در ایران، کار را برای فعالان اقتصادی دشوار کرده است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، محمد لاهوتی بیان کرد: در دنیا کالاهای قاچاق قلیل هستند اما در ایران بیش از هزاران ردیف کالایی، کالای قاچاق شمرده می شود. واقعیت این است که تا هزینه واردات رسمی گران تر از هزینه واردات غیررسمی تعریف شود کوشش برای مبارزه با قاچاق به جایی نخواهد رسید.
او اظهار داشت: هم اکنون عمده مشکل به تعرفه هایی بازمی گردد که به نام پشتیبانی از تولید وضع شده اند. می خواهند با وضع تعرفه جلوی واردات را بگیرند؛ در صورتیکه راه پشتیبانی از تولید جلوگیری از واردات نیست بلکه ایجاد رقابت سالم، ارتقای کیفیت و افزایش راندمان است.
در ادامه نشست مشترک اعضای کمیسیون های اتاق تجاری ایران با مسئولان گمرک، سید محمد جعفری، رییس کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق ایران با تاکید بر این که هر چقدر مقررات مربوط به واردات سخت گیرانه تر باشد فضای تجارت با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد بیان کرد: به سبب تناقضاتی که اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با سایر بخش های قانون گمرک دارد بخش خصوصی با چالش هایی روبه رو شده است.
او با اعلان اینکه در این شرایط مسیر تجارت به سمت قاچاق منحرف خواهد شد اضافه کرد: هرچه فضای تجارت را بیشتر دستوری نماییم هزینه های تجارت رسمی را بالاتر برده و در نتیجه قاچاق و ورود کالا از مبادی غیررسمی افزایش خواهد یافت.
جعفری با تاکید بر این که ۹۰ درصد کالاهای وارداتی هم اکنون کالاهای در رابطه با تولید و یا کالاهای واسطه ای بوده و تنها ۱۰ درصد آن کالاهای مصرفی هستند افزود: با سخت گیرانه تر شدن شرایط تجارت، در حقیقت محیط کسب وکار نامناسب تر خواهد شد. تجار ما از یک سو با تحریم های سخت گیرانه روبرو هستند و از سویی قانون گذاری های متناقض در داخل دست آنها را بسته است.
طبق گزارش سایت اتاق ایران، در ادامه احمد آتش هوش، رییس کمیسیون حقوقی و حمایت های قضایی و مقرراتی اتاق ایران هم با اعلان اینکه قانون گذار تصور می کند هرچقدر مجازات ها سنگین تر باشد قانون بهتر اجرا خواهد شد اظهار داشت: این در حالیست که تجربه نشان داده تشدید مجازات ما را به نتیجه نمی رساند. متأسفانه در اصلاح قانون برخی اقدامات هرچند برحسب بی اطلاعی انجام شوند، جرم انگاری شده است؛ بدین سبب لازم است گمرک و اتاق ایران با همکاری یکدیگر جلسات آموزشی برای تجار برگزار کنند تا افراد ناآگاهانه مرتکب جرم نشده و به دردسر نیفتند.
منبع:

1401/02/26
09:31:28
0.0 / 5
201
تگهای خبر: آموزش , ارز , اقتصاد , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان