اعظمی:

زمزمه حذف ارز ترجیحی موجب احتکار برنج شد

زمزمه حذف ارز ترجیحی موجب احتکار برنج شد یاری کالا: یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس احتکار برنج ایرانی را تأیید کرد و با اشاره به آمار تولید برنج در سال گذشته، اظهار داشت که قاعدتا نباید این مشکل را می داشتیم. زمزمه حذف ارز ترجیحی که شروع شد، بعضی ها دست به احتکار روغن، برنج، و گندم زدند.


ذبیح الله اعظمی در گفت و گو با ایسنا در مورد گرانی مجدد برنج ایرانی اظهار داشت: بررسی عوامل افزایش قیمت برنج ایرانی و راهکارهای برون رفت از وضعیت موجود در دستور کار کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس قرار داشت تا این که سویه جدید بیماری امیکرون شیوع یافت و جلسات این کمیسیون تعطیل شد.
نماینده جیرفت و عنبرآباد در مجلس با اشاره به بازدیدش به همراه رییس کمیسیون کشاورزی مجلس از اسکله شهید رجایی بندرعباس اظهار داشت: ما از یک کشتی درحال تخلیه برنج بازدید کردیم که فکر می کنم این روزها درحال درنوردیدن قرنطینه و مسائل اداری است، امیدوار هستم این محموله به زودی توزیع شود و از التهاب بازار بکاهد.
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به تشکیل شدن سامانه بازرگام برای خرید برنج دولتی اظهار داشت: مردم با رجوع به این سامانه می توانند خرید اینترنتی کنند و در منزل تحویل بگیرند. زیرساخت های این سامانه که واسطه را حذف کرده است، از پیش به خاطر التهاب بازار مرغ و تخم مرغ تشکیل شده بود.

زمزمه حذف ارز ترجیحی که شروع شد، بعضی ها دست به احتکار روغن، برنج، و گندم زدنداعظمی شائبه احتکار برنج ایرانی را تأیید کرد و اظهار داشت: باتوجه به آمار تولید برنج در سال گذشته، قاعدتا نباید این مشکل را می داشتیم. زمزمه حذف ارز ترجیحی که شروع شد، بعضی ها دست به احتکار روغن، برنج، و گندم زدند که دولت باید نظارت بر بازار را افزایش دهد.

۵۰۰ هزار هکتار زمین شالی کاری نیازمند زهکشی و هزار کارخانه شالی کوبی نیازمند نوسازیاعظمی با اعلان اینکه میزان متوسط عملکرد برنج در کشور پایین است، اظهار داشت: ما نیازمند آموزش، تحقیق و ترویج دراین زمینه هستیم؛ چیزی نزدیک به ۵۰۰ هزار هکتار زمین در گیلان و مازندران وجود دارد که نیازمند زهکشی است و بعد از زهکشی آماده کشت برنج است. کمیسیون کشاورزی پیگیر ماجراست اما هنوز اقدام عملی صورت نگرفته است.
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: از هزار و ۴۵۰ کارخانه شالی کوبی، هزار کارخانه نیازمند بهسازی و نوسازی است. پرت برنج یا همان از دست رفتن برنج بصورت شکسته زیاد شده است، باید ردیف اعتباری ویژه برای نوسازی این کارخانه ها درنظر گرفت. ما در کشور ۲.۲ میلیون تن برنج تولید می نماییم و نیازمان ۳ میلیون تن است و اگر اقدامات مذکور صورت بگیرد، می توان گفت به خودکفایی در حوزه برنج خواهیم رسید.

عملکرد وزیر جهاد کشاورزی را زود قضاوت نمی کنیم
نماینده جیرفت و عنبرآباد در مجلس درباره عملکرد سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: واقعیت این است که مشکلات قبلی در این دولت ادامه دارد، اما باید بگویم که وزارت جهاد کشاورزی آقای خاوازی بیشتر وزارت مرغ و تخم مرغ بود ولی خوشبختانه سید جواد ساداتی نژاد ماجرای مرغ و تخم مرغ را جمع کرده است و این روزها به مسائل دیگر توجه دارد.
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اضافه کرد: حالا برای قضاوت عملکرد سیدجواد سادتی نژاد زود است. به نظرم باید بیشتر به او و تیمش زمان بدهیم تا در آینده نزدیک عملکردشان را قضاوت نماییم.
منبع:

1400/11/24
11:38:35
0.0 / 5
335
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان