جریان برفگیر شدن کامیون ها در گمرک

جریان برفگیر شدن کامیون ها در گمرک یاری کالا: گمرک ایران ضمن اعلام این که در ایام گذشته بارش برف سبب اختلال در تجارت در بعضی گمرک های مرزی شده است، در مورد جریان برفگیر شدن کامیون داران در مرز باشماق توضیح داد.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، طی روزهای اخیر با شدت گرفتن بارش برف، در مناطق مرزی و گمرک های مربوطه نیز اختلالاتی به وجود آمده است؛ بطوریکه برخی ویدیوها و تصاویر در فضای مجازی نشان داد که کامیون هایی که حامل بار بوده و برای ورود و یا خروج از کشور در این مرزهای تجاری قرار دارند امکان جابه جایی نداشته و چند روزی است که معطل مانده اند، همچون آن کامیون های نزدیک به مرز باشماق هستند که خواهان اقدام مسئولان نیز شده اند.
برخی گمرک ها بسته است
این که هم اکنون در گمرک های مرزی شرایط به چه صورتی است از گمرک ایران مورد پیگیری قرار گرفت و در همین رابطه لطیفی -سخنگوی گمرک- به ایسنا اعلام نمود که حالا در مرز تمرچین پیرانشهر و کیله سردشت در آذربایجان غربی فعلا به سبب مسدود بودن جاده های منتهی به مرز و سقوط بهمن تا پاک سازی و بازگشایی مسیر گمرک بسته است و امکان تبادل کالا در روز جاری وجود ندارد. با این وجود راهداری درحال بازگشایی جاده بوده و با وجود هوای آفتابی، سقوط بهمن در جاده ها سبب بسته شدن راه و عدم امکان عبور و مرور شده است.
بگفته وی بازارچه های مرزی شوشمی و شیخ صله در کرمانشاه نیز به سبب بارش برف و قطعی برق فعلا بسته است که راهداری و دستگاه های ذیربط درحال فعالیت برای بازگشایی هستند که بنظر می رسد به زودی امکان تبادل کالا فراهم گردد.
کامیون داران در نزدیکی گمرک باشماق تحصن کرده بودند
وی در مورد ماجرای گمرک باشماق و انتشار تصاویری که کامیون داران خواهان ورود مسئولان بودند توضیح داد: این کامیون داران در تیرپارک ترانزیتی و در یک کیلومتری گمرک باشماق قرار دارند که این محوطه تحت کنترل گمرک نیست و از طرفی باید اشاره نمود که برخی از این کامیون داران طی چند روز گذشته به سبب پایین بودن هزینه حمل در آنجا تحصن کرده بودند که بتازگی به آن اختتام داده اند. با این وجود امکانات در اختیار آنها قرار داشته است.
بارش بیش از یک متری برف در گمرک باشماق
برای توضیح بیشتر در مورد جریان گمرک باشماق نیز حق پناه، مدیرکل این گمرک توضیحاتی ارائه کرد که طبق آن، طی چند روز اخیر در دو مرحله یک دفعه 90 سانتی متر و بار دیگر حدود 40 سانتی متر برف باریده که بطور طبیعی عبور و مرور را مختل و متوقف کرده است. این در حالیست که با اقدامات صورت گرفته برف روبی در محوطه گمرک و از درب ورود تا خروج درحال انجام بوده و توانسته اند 50 تانکر محموله سوختی که از گمرک سمت مقابل برای ورود به کشور تشریفات گمرکی آنها نیز انجام شده بود ترخیص و وارد شود.
محوطه درحال پاکسازی است
توضیح حق پناه نشان میدهد که برای دومین بار که بارش مجدد برف اتفاق افتاده بار دیگر شرایط را به سمت نامناسبی پیش برده اما در هر صورت برف روبی و پاکسازی محوطه ادامه پیدا کرده است تا بتوانند با ایجاد شرایط مناسب و البته همکاری طرف عراقی در خصوص پاکسازی محوطه آن سمت و امکان تردد کامیون ها، ورود و خروج کالا صورت بگیرد.
گمرک باشماق: کامیون ها معطل شدند ولی امکانات در اختیار آنهاست
وی همین طور در مورد موضوع گیر کردن کامیون داران نیز اعلام نمود که آنها در محوطه تیرپارک ترانزیتی در نزدیکی مرز باشماق قرار دارند و این درست است که چند روزی هم در آن محوطه معطل ماندند ولی امکاناتی مانند رستوران و یا امکانات بهداشتی در اختیار آنها قرار داشته است؛ بطوریکه حتی طبق مصوبه شورای تامین قرار شد که تمامی امکانات در اختیار کامیون داران قرار بگیرد همچون این که در صورت نیاز سوخت گازوئیل برای کامیون و همین طور نفت سفید برای بخاری به آنها ارائه شده است. حتی در مورد کامیون هایی که در نقطه صفر مرزی بوده و نیاز به گازوئیل داشتند نیز وزارت نفت سوخت لازم را به آنها ارائه کرده است.
مدیرکل گمرک باشماق تصریح کرد که این گمرک مقام اول ترانزیت خروجی را دارد و طبیعی است که حجم کامیون های این گمرک بسیار بالا بوده و در وضعیت بارندگی اخیر با مشکل مواجه شود اما به هر ترتیب اقدامات با کمک راهداری و سایر سازمان ها و مردم در حال انجام می باشد و امیدواریم که به سرعت تبادل کالا به شرایط عادی برگردد.
منبع:

1400/11/01
19:20:22
0.0 / 5
329
تگهای خبر: بازار , بهداشت , تجارت , دام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان