دلیلهای اجتناب پارك ها از ستاندن كارت تجاری برای دانش بنیان ها

دلیلهای اجتناب پارك ها از ستاندن كارت تجاری برای دانش بنیان ها به گزارش یاری کالا رییس مجمع تشکل های دانش بنیان ایران با تاکید بر این که وزارت صمت، صدور کارت تجاری برای این شرکتها را با مشکلاتی همراه کرده است، اظهار داشت: پارک های علم و فناوری درباب بروز برخی مشکلات در آینده با سازمان مالیاتی و تامین اجتماعی نگرانی هایی دارند، به سبب همین نگرانی ها، برخی پارک ها از صدور کارت تجاری برای شرکتها اجتناب می کنند.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، شرکت های دانش بنیان برای حضور و فعالیت در عرصه صادرات محصولات و خدمات خود نیازمند در اختیار داشتن کارت تجاری حقیقی یا حقوقی هستند و یکی از شروط ستاندن این کارت، در اختیار داشتن محل کسب متناسب با رشته فعالیت شامل ملکی یا استیجاری است.
طبق دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت، اصل یا کپی سند مالکیت ۶ دانگ این ساختمان ها باید به نام متقاضی باشد و یا این که متقاضی اصل و کپی اجاره نامه محضری معتبری در اختیار داشته باشد. این در شرایطی است که شرکت های دانش بنیان به علت استقرار در محل دانشگاه یا پارک های علم و فناوری، امکان تامین این مدارک را ندارند. از ین جهت، در حوزه دریافت کارت تجاری با مشکلاتی رو به رو شده اند. این چالش ها انتقاداتی را به عملکرد وزارت صمت وارد کرده است.
بمنظور بررسی چالش های صدور کارت تجاری شرکت های دانش بنیان، مجمع تشکل های دانش بنیان ایران، با هدف حفظ منافع شرکت های نوآور و استارت آپ ها به این حوزه ورود پیدا کرده و از آنجائیکه دستورالعمل های وزارت صنعت، معدن و تجارت با قوانین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم خوانی ندارد، تلاش نموده با ایجاد اصلاحاتی در رویکردهای قانونی، زمینه ای را برای حل این چالش شرکت های دانش بنیان فراهم آورد.
برای تحقق این امر، نشست خبری با حضور افشین کلاهی، رییس مجمع تشکل های دانش بنیان ایران، علی ملایی، معاون کسب وکار اتاق تجاری ایران، محمدجواد هادی، معاون تسهیل تجارت مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت، مهدی اقتصادی، رییس مرکز نوآوری و شتاب دهی صادرات ایران و برخی از نمایندگان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد و طی آن شرکت های دانش بنیان بصورت مجازی چالش های خودرا در این حوزه مطرح نمودند.
در این جلسه، افشین کلاهی رییس مجمع تشکل های دانش بنیان ایران با اشاره به مهم ترین مشکل موجود پیرامون صدور کارت تجاری برای شرکت های دانش بنیانی که طبق قانون می توانند در پارک های علم و فناوری و دیگر نواحی حمایتی باشند، اضافه کرد: متاسفانه وزارت صنعت، معدن و تجارت صدور کارت تجاری برای این شرکتها را با مشکلاتی همراه کرده است که باید تسهیل گری در این حوزه صورت گیرد.
کلاهی با تاکید بر این که همچنان روند صدور کارت تجاری برای شرکت های نوآور با مشکلات فراوانی هم راه است و موانعی در این راه وجود دارد، اظهار نمود: بنابراین، به دنبال آن هستیم که در این بخش ساختار مشخصی را تعریف نماییم و مشکلات را به شکل قانونی و ریشه ای برطرف نماییم.
رییس مجمع تشکل های دانش بنیان ایران به نگرانی پارک های علم و فناوری درباب بروز برخی مشکلات در آینده با سازمان مالیاتی و تامین اجتماعی اشاره نمود و اظهار داشت: به علت همین نگرانی ها است که برخی پارک ها از صدور کارت تجاری برای شرکتها اجتناب می کنند.
وی همچنین، از آمادگی مجمع تشکل های دانش بنیان ایران و کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران برای برگزاری دوره آموزشی درباره رویه های صدور کارت تجاری آگاهی داد و افزود: دنیا به سمت فعالیت شرکت های مجازی رفته و این روند نیز در ایران به زودی همه گیر خواهد شد؛ از ین جهت، لازم است ضعف قوانین موجود را از ریشه حل نماییم.
ایرداتی که به زیر ساخت صدور کارت تجاری وارد است
علی ملایی، معاون کسب وکار اتاق تجاری ایران نیز در این جلسه درباره کارت تجاری به روند انتقال پروسه صدور و تمدید کارت از اتاق ایران به سامانه جامع تجارت و ایراداتی که ابتدا در بدنه کارشناسی و زیرساخت های فنی سامانه مذکور وجود داشت اشاره و اشاره کرد: مشکلاتی که وجود داشت، طی جلساتی با همکاری اتاق و مرکز توسعه تجارت الکترونیک تا حدی مرتفع شد.
وی هدف از این سامانه را تسهیل گری در روند تمدید و صدور کارت تجاری عنوان نمود و اظهار داشت: چون در ابتدای کار هنوز زیرساخت ها مهیا نشده بود، شرایط به سختی دنبال می شد، به شکلی که مشکلات را بصورت مصداقی و یک به یک حل می کردیم. از مسائل فنی که بگذریم، با مسائل قانونی در حوزه صدور کارت تجاری برای شرکت های فناور مواجه می شویم که در این رابطه نیز در چندین مورد به تفاهماتی رسیدیم.
پارک ها برای دریافت کد رهگیری از سامانه املاک اقدام کنند
محمدجواد هادی، معاون تسهیل تجارت مرکز توسعه تجارت الکترونیک نیز با اشاره به اینکه پس از راه اندازی سامانه جامع تجارت و انتقال روند صدور و تمدید کارت تجاری اهتمام شد تغییری در روندها ایجاد نکنیم، تصریح کرد: در این بین تنها شرایط و اجرای امور را تسهیل کردیم و بخش قابل توجهی از اقدامات که باید فیزیکی انجام می شد را حذف کردیم. هم اکنون به هیچ سند کاغذی نیاز نداریم و اطلاعات را سیستمی احراز می نماییم، بدین سبب واجدین شرایط به آسانی می توانند با ورود به این سامانه مبادرت به ستاندن یا تمدید کارت تجاری کنند.
وی با اشاره به اینکه در بحث دانش بنیان ها ابهامات بخشنامه ای داشتیم و برای حل آن جلساتی ترتیب دادیم تا موارد حل شود، اظهار داشت: پیرو این مساله خیلی از مسائل مربوط به شرکت های مستقر در شهرک های صنعتی مرتفع شده است.
هادی اشاره کرد: هم اکنون عمده مشکل مربوط به شرکت هایی است که در مراکز نوآوری و پارک های علمی و فناوری مستقر هستند. باید توجه داشته باشیم که طبق بخشنامه به کد رهگیری نیاز داریم تا شرایط بصورت سیستمی احراز و رهگیری شود و نمی توانیم در این رابطه استثنایی قائل شویم.
معاون تسهیل تجارت مرکز توسعه تجارت الکترونیک در پاسخ به مسائل شرکت های دانش بنیان پیرامون این موضوع، تصریح کرد: لازم است پارک های علم و فناوری بوسیله سامانه املاک و مستغلات کد رهگیری دریافت نمایند یا خود پارک ها کد اختصاصی برای این شرکتها در نظر بگیرند که قابل رهگیری باشد.
بگفته وی درباره شرکت هایی که در محل مسکونی مستقر هستند نیز پیشنهاد دادیم که از طرف معاونت علمی ریاست جمهوری بررسی ها انجام گیرد و کد رهگیری را برای این شرکتها صادر کند و تاییدیه را در اختیار مرکز توسعه تجارت الکترونیک قرار دهد.
مهدی اقتصادی، رییس مرکز نوآوری و شتاب دهی صادرات ایران نیز در این جلسه از اهمیت اصلاح قوانین موجود در این عرصه سخن گفت و خواهان اتخاذ تدابیری شد تا مشکلات شرکت های نوآور و دانش بنیان را بصورت ریشه ای حل کند.
وی عنوان کرد: الگوبرداری از سایر کشورها برای رشد و توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان موضوع مهمی است که بسیار حائز اهمیت می باشد و باید مورد توجه قرار گیرد.
منبع:

1400/03/11
22:58:04
0.0 / 5
597
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , حقوق , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان