بازگشت ارز به كشور 100 درصد رشد كرد

بازگشت ارز به كشور 100 درصد رشد كرد سازمان توسعه تجارت می گوید میزان بازگشت ارز صادرکنندگان به کشور ۱۰۰ درصد رشد کرده است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، از حدود سه سال قبل و همزمان با از سرگیری تحریم های امریکا ضد ایران، دولت اعلام نمود که برای مدیریت عرضه ارز، صادرکنندگان باید بخشی از ارز حاصل از فروش محصولات خود در بازارهای بین المللی را به کشور بازگردانند و ادامه فعالیت آنها و دریافت تسهیلات در ارتباط با صادرات منوط به ایفای تعهد ارزی خواهد بود.
هرچند در سالهای گذشته پرونده های فراوانی برای بازگشت ارز به کشور باز شده و حتی برخی صادرکنندگان با توقف فعالیت هایشان مواجه گشتند اما پارسال با همراهی که میان صادرکنندگان و بانک مرکزی به وجود آمده، سرعت بازگشت ارز به کشور افزایش پیدا کرده و این روند امسال هم ادامه یافته است.
سازمان توسعه تجارت در جدید ترین آمار خود اعلام نموده که امسال میزان بازگشت ارز به کشور ۱۰۰ درصد رشد کرده است.
دبیر کمیته اقدام ارزی این سازمان از رشد ۱۰۰ درصدی میزان ایفای تعهدات ارزی در فروردین ۱۴۰۰ نسبت به اسفندماه ۱۳۹۹ اطلاع داده و گفته: تعهدات ارزی در فروردین ماه ۱۴۰۰، به میزان ۱.۴ میلیارد یورو ایفا شده در حالیکه در اسفندماه ۱۳۹۹ این میزان برابر با ۷۰۰ میلیون یورو بوده است.
احسان قمری طی گزارشی از آخرین وضعیت ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات میزان صادرات مشمول ایفای تعهدات ارزی از ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ تا آذرماه را ۷۲ میلیارد یورو اعلام نمود و اظهار داشت: با احتساب فرصت چهارماهه جهت ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات و تعدیلات انجام شده، تعهد ارزی حاصل از صادرات از ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ تا ۳۱ فروردین ۱۴۰۰، به میزان ۶۲ میلیارد یورو برآورد شده است.
وی ادامه داد: در دوره زمانی یاد شده و منتهی به ۳۱ فروردین ۱۴۰۰، حدود ۴۵ میلیارد یورو از تعهدات ارزی ایفا شده که مبین نسبت ۷۳ درصدی ایفای تعهدات نسبت به کل تعهدات و نسبت ۶۳ درصدی ایفای تعهدات به کل صادرات مشمول ایفای تعهدات ارزی است.
دبیر کمیته اقدام ارزی افزود: میزان صادرات مشمول ایفای تعهدات ارزی در آذرماه ۱۳۹۹ نسبت به آبان ماه ۱۳۹۹، حدود ۲ میلیارد یورو افزایش نشان داده است و میزان ایفای تعهدات انجام شده در فروردین ماه ۱۴۰۰، برابر با ۱.۴ میلیارد یورو است؛ این در حالیست که میزان رفع تعهدات ارزی در اسفندماه ۱۳۹۹، برابر با ۷۰۰ میلیون یورو بوده است.
قمری اظهار داشت: بر این اساس میزان ایفای تعهدات ارزی در فروردین ماه ۱۴۰۰ نسبت به اسفندماه ۱۳۹۹، از رشد صد درصدی برخوردار می باشد.
وی افزود: همینطور افزایش مانده تعهدات معوق در اسفندماه برابر با ۱.۵ میلیارد یورو بوده که این عدد در فروردین ماه ۱۴۰۰ به ۵۰۰ میلیون یورو کاهش یافته است که مبین کاهش ۶۷ درصدی است، به عبارت دیگر روند صعودی ایفای تعهدات ارزی و روند نزولی مانده تعهدات ایفا نشده در انتها فروردین ماه ۱۴۰۰، به خوبی قابل مشاهده می باشد.
منبع:

1400/03/06
15:51:45
0.0 / 5
579
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان