بازار سكه و طلا پس از چند هفته آرامش دوباره صعودی شد

افزایش ۵۰۰ هزار تومانی قیمت سكه

افزایش ۵۰۰ هزار تومانی قیمت سكه یاری کالا: یکی از اعضای هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، از صعودی شدن روند قیمت ها در بازار طلا و سکه بعد از یک ماه آرامش نسبی و تعطیلی واحدهای صنفی آگاهی داد و اعلام نمود که نوسان افزایشی نرخ ارز طی یک هفته اخیر، سبب افزایش قیمت سکه و طلا در بازارهای داخلی شده است.


بعد از یک ماه تعطیلی مشاغل غیرضروری، واحدهای صنفی و بازارها به جهت محدودیت های کرونائی و جلوگیری از شیوع بیشتر، هفته ای که گذشت، نخستین هفته شروع فعالیت ها بوده است. ایوب اکبری پور، در ارتباط با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه در ابتدا باتوجه به بازگشایی بازار بعد از یکماه، رسیدگی به امور عقب افتاده هر صنف در طول این مدت اختصاص یافت، اظهار نمود: براین اساس هفته ای که گذشت، هفته ای پرمشغله برای کسبه بود. تقاضاهایی طی این مدت وجود داشت و به صورتی پشت در بسته قرار گرفته بود و بعد از بازگشایی دال بر کارهای عقب افتاده این صنف و سبب ترافیک کاری شد.
عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: با بازگشایی بازار و شروع مجدد دادوستدها، قیمت های واقعی مشخص می شوند. همانطور که قبل تر نیز اشاره شده و واضح است، زمانیکه بازارها تعطیل هستند، معاملات رسمی صورت نمی گیرد و قیمت ها به صورتی کاذب هستند. روزهای ابتدایی هفته که بازار مجدد فعال شد، بدون آنکه شوک خبری یا تحول اقتصادی صورت گیرد، بواسطه از سرگیری دادوستدها، قیمت ها حدودا جایگاه واقعی خودرا پیدا کرد و به نسبت نرخ ارز و قیمت جهانی طلا، قیمت رسمی و واقعی سکه و طلا در بازار داخلی مشخص شد.
این مقام صنفی، در ارتباط با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا، اظهار نمود: طی یک هفته اخیر اونس جهانی طلا تغییرات چندانی نداشت و تغییرات آن به چند دلار محدود شد اما از طرف دیگر، بازار ارز در ابتدای هفته بعد از ۳۰ دلار رشد نسبت به هفته قبل از آن، در طول هفته نوسان چندانی نداشت و در طول هفته تنها پنج دلار افزایش پیدا کرد. صعودی شدن نرخ ارز، سبب رشد بهای طلا و سکه در بازارهای داخلی شد.

رشد ۵۰۰ هزار تومانی قیمت سکه طی یک هفته اخیر
اکبری پور با اعلان اینکه قیمت طلا و سکه در هفته ای که گذشت با نوسان بازار ارز افزایش یافت و پس چند هفته آرامش صعودی شد، اظهار داشت: هر قطعه سکه حدود ۵۰۰ هزار تومان و هر گرم طلا ۱۸ عیار نیز ۶۰ هزار تومان افزایش قیمت را طی هفته اخیر تجربه کرده است. این در حالیست که از روز گذشته تا حالا قیمت واقعی وجود ندارد؛ چونکه بازار تعطیل بوده و معاملات رسمی انجام نشده است و آخرین قیمت ها بر طبق قیمت های معاملاتی روز چهارشنبه است.
وی ادامه داد: بدین ترتیب طی یک هفته اخیر به دو علت افزایش نرخ ارز و افزایش تقاضا، قیمت انواع قطعات سکه و انواع عیارهای طلا، صعودی بوده اند. هر قطعه سکه تمام طرح جدید همانطور که اشاره شد با افزایش حدود ۵۰۰ هزار تومانی از حدود ۹ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان به ۱۰ میلیون و ۳۰ هزار تومان رسید. سکه تمام طرح قدیم نیز از ۹ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان به ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است. در ابتدای هفته حباب سکه در محدوده ۳۳۰ هزار تومان بود که در ایام پایانی هفته حدود ۱۰۰ هزار تومان کاهش داشته و در محدوده ۲۳۰ تا ۲۵۰ هزار تومان قرار گرفت.
عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران اعلام نمود: در روز چهارشنبه قیمت هر قطعه نیم سکه پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه های یک گرمی دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود که به ترتیب نیم سکه ۴۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۴۴۰ هزار تومان و سکه های یک گرمی ۳۵۰ هزار تومان نسبت به ابتدای هفته افزایش قیمت داشته اند.
به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، در روز شنبه که نخستین روز معاملاتی بعد از چندین هفته تعطیلی بازار بوده است، هر قطعه نیم سکه پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۲۶۰ هزار تومان و سکه های یک گرمی یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان قیمت داشته اند.
این مقام صنفی اضافه کرد: همین طور در آخر هفته (چهارشنبه) هر مثقال طلا با افزایش حدود ۲۷۵ هزار تومانی، چهار میلیون و ۳۲۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با افزایش حدود ۶۰ هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته، ۹۹۷ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت داشت؛ چونکه در ابتدای هفته به ترتیب قیمت هر مثقال طلا چهار میلیون و ۴۵ هزار تومان و هرگرم طلای ۱۸ عیار ۹۳۳ هزار تومان بوده است.

نوسان شدید قیمت طلای جهانی از روز گذشته
اکبری پور اشاره کرد: این در حالیست که اونس طلا طی روز گذشته و امروز ( پنجشنبه و جمعه) نوسانات شدیدی داشته است و از روز گذشته تا حالا درخلال ۳۰ تا ۳۵ دلار نوسان افزایشی داشته است. هر اونس جهانی طلا به ۱۸۰۳ دلار هم رسید اما حالا ۱۸۳۶ دلار است.
وی اشاره کرد: شروع واکسیناسیون در کشورهای غربی و سایر کشورها، بسیار عامل تاثیری گذاری است و برگشت افراد جهان به زندگی عادی سبب خواهد شد که اقتصاد دنیا و نه فقط ایران مجدد رونق گیرد و شکوفا شود و هم اکنون هم به گوش می رسد که رونق اقتصادی خوبی مجدد شروع شده است. به هر حال درآمد همه مردم دنیا از زمان همه گیری ویروس کرونا، گرفتار نوسانات و رکود بوده است اما همین کرونا سبب شد که هزینه های کلان کم شود.
منبع:

1400/02/25
20:34:34
0.0 / 5
828
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان