گرانی مبل بازار تعمیرات را داغ كرد

گرانی مبل بازار تعمیرات را داغ كرد رئیس اتحادیه درودگران و مبلسازان تهران از افزایش تقاضا برای تعمیرات مبل به سبب گرانی این کالا آگاهی داد.


علیرضا عباسی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: دو سال است که صنف مبل سازان با افت فروش مواجهند و به علت تحریم ها و وضعیت اقتصادی، مردم به تعمیرات مبل روی آوردند. سال ۱۳۹۸ که به علت اوج گیری شیوع کرونا بطور کلی بازار در آستانه شب عید تعطیل شد و سال قبل هم که بازار باز بود، شرایط اقتصادی سبب شد بازار شب عید مبلسازان پر رونق نباشد.
ایشان در ادامه از افت ۶۰ درصدی فروش در ماه های پایانی سال ۱۳۹۹ نسبت به سالهای قبل از کرونا اطلاع داد و اظهار داشت: این در شرایطی است که تقاضای تعمیرات نسبت به سالهای قبل ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش داشته است.
رئیس اتحادیه درودگران و مبلسازان در ادامه درباره دلیلهای گرانی مبل خاطرنشان کرد: علت اصلی گرانی مبل افزایش قیمت مواد اولیه و حضور دلالان و واسطه ها در بازار این مواد است. برای مثال قیمت چوب راش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ۱۴ میلیون تومان و قیمت پارچه از متری پنجاه هزار تومان به ۱۵۰ هزار تومان رسیده است.
قبضه بازار مواد اولیه از طرف دلالان در غیاب نهادهای نظارتی
وی با اشاره به اینکه مواد اولیه از طرف دلالان و واسطه ها توزیع می شود، اظهار نمود: دلالان و واسطه ها که پول کافی دارند مواد اولیه را از کارخانه ها یا وارد کنندگان می خرند، سپس احتکار می کنند یا به هر قیمت که دلشان بخواهد به تولید کنندگان مبل عرضه می کنند. برای مثال بعضی از کارخانه های تولید ام دی اف محصولات خودرا به مزایده می گذارند که همین موضوع دست دلالان را باز می گذارد.
عباسی در ادامه از نبود کنترل و نظارت بر فرایند تامین مواد اولیه انتقاد نمود و اظهار داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید نظارت خودرا بر تامین کنندگان مواد اولیه همه صنایع همچون صنایع مبلمان تشدید کنند.
به قول وی بطور کلی بالا بودن قیمت تمام شده محصولات یکی از اشکالات تولیدکنندگان است که حتی صادرات را برای آنها دشوار کرده، چونکه در مواردی قیمت تمام شده محصول از قیمت کالاهای وارداتی هم بیشتر می شود و یکی از دلیلهای اصلی این شرایط نبود کنترل نظارت بر تامین کنندگان مواد اولیه و حضور دلالان در این بازار است.
عباسی همین طور اعتقاد دارد که افزایش تعرفه واردات بعضی از کالاهایی که مشابه داخلی دارند موجب می شود مردم هزینه بیشتری برای تهیه کالاها بپردازند و اگر دولت می خواهد از تولید حمایت کند، بهتر است از جیب خودش برای مثال با کاهش مالیات و موارد این چنینی این کار را انجام دهد.1400/01/14
23:48:13
0.0 / 5
549
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان