مسئولان:

مرغ تولیدی قم بیش از نیاز استان است!

مرغ تولیدی قم بیش از نیاز استان است! یاری کالا: قم گرفتاری و استرس پیداکردن مرغ قیمت دولتی امسال هم مثل پارینه در قم به وفور دیده می شود درحالی که مسئولان هم می گویندکه قم، مشکلی از بابت کمبود این محصول ندارد.


در شرایطی که قیمت گوشت قرمز با همت عالی دلالان سر سقوط قیمت ندارد و سر به فلک کشیده، برای خانواده های کم بضاعت گوشت سفید و به ویژه مرغ جایگزین مناسبی برای غذاهای گوشتی محسوب می شود. اما با گرانی مرغ این ماده غذایی از سفره خیلی از مردم هم حذف گردیده است. در چنین شرایطی بسیاری با گران فروشی به دنبال سود بیشتر هستند.
دو نرخی شدن قیمت مرغ مثل دلار و بنزین و... به شدت روی اعصاب مردم رفته است و مردم قم هر روز برای دریافت مرغ دولتی 20 هزار تومانی در یک ماراتن سنگین با هم و بعلاوه کرونا در صفوف به هم تنیده رقابت می کنند و برای برنده شدن تنها یک ساعت و در بعضی از مغازه ها یک ربع وقت دارند تا به مقصد خود برسند. عجیب تر از همه آنست که این صفوف در شهری کشیده می شود که بیشترین تولید مرغ را به شکل میانگین دارد و مازاد تولید مرغداری های آن در سال های اخیر صدای منتقدان را هم در بعضی از وجوه در آورده بود.
احمدرضا سمیعی نسب معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار کشور برای مرغ گرم تک نایلونی ۲۰هزار و ۴۰۰تومان و مرغ منجمد نیز ۱۵هزار و ۵۰۰ تومان است و فروش با قیمتی بالاتر از این دو نرخ مصوب تخلف است.
وی اضافه کرد: در قم نهادهای نظارتی بر خلاف دیگر استانها بر قیمت مصوب تاکید دارند. اما دو نرخی بودن قیمت مرغ در دیگر استانها در روند تنظیم بازار و نظارت و کنترل در سطح استان مشکل به وجود آورده است.
وی بیان کرد: به اتحادیه عرضه کننده مواد پروتئینی ابلاغ گردیده است که به تمانی واحدهای صنفی قیمت های مصوب اعلام گردد. در صورت مشاهده گران فروشی سهمیه قطع می شود و واحد صنفی پلمب می شود.
سمیعی نسب اشاره کرد: مشکل صف بستن مردم با تدبیری که کارگروه استان اندیشید حل شده است. قبلا مرغ فقط بوسیله فروشگاه های بزرگ بین مردم پخش می شد و چون فروشگاه ها شناخته شده بود مردم از بامداد صف می ایستادند تا مرغ خریداری کنند.
وی بیان کرد: هر ساله طرح نظارتی ویژه روزهای پایانی سال از شروع اسفند شروع می شد. اما امسال به سبب شرایط خاص حاکم بر بازار این طرح از ۱۵ بهمن شروع شده است وتا ۱۵ فروردین به مدت دو ماه ادامه دارد. تمام بازرسان نیز در این طرح بسیج شده اند. برمبنای کالاهای اولویت دار بازرسی ها در دو نوبت بامداد و بعدازظهر انحام می گیرد. اقلام اساسی موادی است که در طول این مدت تقاضای بیشتری دارند که مرغ نیز در این دسته قرار دارد.
وی اضافه کرد: بازرسان اتاق اصناف و اتحادیه های صنفی نیز دراین زمینه فعال می باشند. نیروهای بسیج اصناف و بسیج های مقاومت سطح شهر نیز کار رصد و پایش واحدهای صنفی در سطح شهر را انجام می دهند و در صورت مشاهده تخلف به ما اطلاع می دهند تا بازرسان وارد عمل شوند و با فرد خاطی برخورد کنند.
معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم اظهار داشت: سامانه ۱۲۴ به صورت شبانه روزی در تمام سال آماده دریافت گزارش ها و شکایات مردمی درباب تخلفات اقتصادیست. این گزارش ها ستاندن می شود و به افراد کد رهگیری جهت پیگیری نتیجه گزارش نیز داده می شود. گزارش در اختیار واحد بازرسان قرار می گیرد و بازرسان بعد از پیگیری در صورت وجود تخلف، پرونده تخلف واحد صنفی را می سازند و پرونده به تعزیرات حکومتی داده می شود.
وی در ادامه سخنانش اظهار داشت: این سازمان نیازمند مساعدت و همراهی مردم است. اگر مردم گزارش های تخلفات را منعکس کنند می توان هدفمندتر عمل کرد. نرخ تخلف ۱۰ درصد است و در صورت وجود گزارشات مردمی بازرسان می توانند بسادگی به سراغ همان بنگاه های اقتصادی متخلف رفته و با آنها برخورد کنند. با کمک مردم می توان روند رسیدگی و نظارت را سریع تر انجام داد.
در این بخش باید به سراغ مساله تولید رفت. برای اینکه همیشه این بحث در قم شنیده می شود که استان دارای تولید مازاد است. پس دلیل این همه استرس مردم برای تهیه مرغ چیست؟
در این راستا مهندس علی اصغر همت معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قم نیز در گفت و گو با ما اظهارکرد: جوجه ریزی ماهانه در داخل استان در سنوات گذشته ۸۰۰هزار تا ۱ملیون و ۳۰۰هزار قطعه بوده است. از شروع سال زیر ۱میلیون جوجه ریزی نداشتیم. برمبنای میزان نهاده دولتی که در اختیار مرغدار قرار می گیرد تولیدات صورت می پذیرد و مرغ در اختیار ستاد تنظیم بازار استان قرار می گیرد. مرغداران گوشتی با جهاد کشاورزی همکاری خوبی دارند و میزان مصوب ستاد تنظیم بازار که روزانه ۴۰ تن است تامین می شود و گاهی تولیدات روزانه به ۷۰ تن هم می رسد.
وی بیان کرد: مشکلی که وحود دارد فرااستانی است. چون استان های دیگر نتوانستند مرغ به قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار وارد بازار کنند و مرغ با نرخ دولتی به دست مردم برسانند جو روانی بدی به وجود آمده است. در ایام اختتام سال تقاضا بیشتر شده است در سطح استان هیچ مشکلی در تهیه مرغ استان نداریم.
همت اشاره کرد: حدود ۵۰ تا۶۰ تن میزان مصرف مرغ داخل استان است و بقیه به خارج از استان منتقل می شود. برخی فروشگاه ها هم که مرغ را به صورت قطعه بندی عرضه می کنند مرغ مورد نیاز خودرا از خارج استان تامین می کنند. کل مرغ تولیدی استان تحویل ستاد تنظیم بازار می شود.
وی اضافه کرد: از شروع مهرماه نهاده های دولتی بطور کامل بوسیله سامانه بازارگاه تامین می شود. از همان ابتدا که جوجه وارد سالن مرغداری می شود بوسیله سامانه هایی که به هم متصل هستند اطلاعات به سامانه بازارگاه می رسد و نهاده دولتی بوسیله همین سامانه به مرغداری ها اختصاص می یابد و مرغدارها از طربق همین سامانه خرید نهاده را انجام می دهند.
شرایط خاص اقتصادی و بیماری کرونا معیشت مردم را تحت تاثیر قرار داده است. این روزها سفره مردم کوچک تر شده است. گرانی و مشکلات اقتصادی گریبان گیر مردم است. تلاطم هایی که در بازار مواد غذایی اولیه مثل مرغ رخ می دهد زندگی عده ی زیادی را تحت شعاع قرار می دهد. وضع مقررات و قوانین درست و نظارت بر اجرای آنها می تواند وضع امروز جامعه را بهبود ببخشد.
با این وجود که مسولان از عملکرد نظارتی خود و همین طور تولید وافر مرغ سخن می گویند باید در شهر جستجو کرد که چرا هنوز مردم برای تهیه مرغ شب عید استرس دارند؟
منبع:

1399/12/20
11:36:00
0.0 / 5
765
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان