امسال ۴ و یك دهم میلیون تن سیب در كشور تولید می شود

امسال ۴ و یك دهم میلیون تن سیب در كشور تولید می شود مدیركل دفتر میوه های سردسیری و خشك وزارت جهاد كشاورزی برآورد كرد: امسال با 3 درصد افزایش حدود 4 میلیون و 120 هزارتن سیب در كشور تولید شود.


به گزارش یاری کالا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، داراب حسنی اضافه کرد: پیش بینی تولید کل میوه های دانه دار در سال ۹۹ طبق گزارش های استانها حدود ۴ میلیون و ۴۶۶ هزار تن است که ۴ میلیون و ۱۲۰ هزار تن آن مربوط به سیب است.
وی درباره میزان ذخیره سیب کشور گفت: برآورد ذخیره سیب امسال حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن است که ۳ درصد بیشتر از میزان ذخیره سال قبل برآورد می شود.
حسنی با اعلان اینکه قسمتی از سیب های ذخیره شده کشور صادر می شود، اشاره کرد که سال قبل حدود ۷۴۰ هزار تن از سیب های ذخیره شده صادر شد.
وی اضافه کرد: بیشترین میزان سیب ذخیره شده در سردخانه های کشور امسال متعلق به استان های آذربایجان غربی با حدود ۷۵۰ هزار تن و آذربایجان شرقی با ۳۲۰ هزار تن است.
مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی، سطح باغات سیب کشور را برمبنای آمار سال ۹۸ حدود ۲۵۱ هزار هکتار اعلام نمود و اظهار داشت: نزدیک به ۲۳۰ هزار هکتار از این سطح، باغات بارور هستند.
وی با اشاره به اینکه کمتر از ۱۰ رقم مرغوب سیب در باغات ایران کشت شده اند، اذعان داشت: دو رقم اصلی سیب در باغات کشور، رد دلیشز و گلدن دلیشز هستند.
حسنی اشاره کرد: این دو رقم در ۸۵ درصد باغات سیب کشور کشت شده اند.
وی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، فارس، تهران، اصفهان، خراسان رضوی و اردبیل را از استان های قطب تولید سیب نام برد.
حسنی با اعلان اینکه برآوردها نشان میدهد امسال، سال خوبی برای تولید سیب در کشور بوده است، ابراز امیدواری کرد امسال علاوه بر تامین نیاز داخلی با حمایت های لازم، صادرات این محصول نیز رونق یابد.


منبع:

1399/09/04
16:30:26
5.0 / 5
1339
تگهای خبر: تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان