ابعاد تازه از واردات 420 كانتینر لوازم خانگی بوش

ابعاد تازه از واردات 420 كانتینر لوازم خانگی بوش یاری كالا: آن طور كه معاون فنی گمرك ایران اعلام نموده، ترخیص 420 كانتینر لوازم خانگی برند بوش كه در زمان ممنوعیت وارد شده بود، به سبب ایرادات وارده متوقف گردید.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، بتازگی ۴۲۰ کانیتر لوزام خانگی بوش در گمرک شهید رجایی آماده ترخیص شد؛ بطوریکه مرحله ثبت سفارش و تایید منشأ ارز آن که گفته می شود ارز نیمایی بوده، انجام شده است.
در حالی واردات کالای گروه (۴) ممنوع بوده و تحت هیچ شرایطی امکان ورود این کالاها به کشور وجود ندارد که اعلام تامین ارز و صدور رای دیوان عدالت اداری برای ترخیص این لوازم خانگی که واردات آن ممنوع می باشد، ابهامات زیادی ایجاد کرد.
این در حالیست که پیگیری ایسنا از مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - در ارتباط با آخرین وضعیت واردات ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی بوش از این حکایت دارد که گمرک ایران اجازه ترخیص این کالاها را نداده است.
وی اظهار داشت: به دلایلی همچون تبعات ناشی از ترخیص این کالا و ضربه به تولید داخل و از طرفی ممنوعیت واردات کالاهای گروه (۴)، مقرر شد که گمرک ایران باردیگر در ارتباط با موضوع کانتینرهای لوازم خانگی بوش استعلام کند؛ به شکلی که موضوع به بخش حقوقی گمرک ایران ارجاع شده و حوزه حقوقی گمرک از دیوان عدالت اداری استعلام خواهدنمود که باتوجه به تبعات موجود و همین طور اختتام زمان مصوبه مربوط به ترخیص کالاهای گروه (۴) نظر خودرا در ارتباط با واردات این کالا اعلام نماید که آیا در نهایت باید ترخیص صورت گیرد یا به خارج از کشور مرجوع شود؟

ارزش بیش از ۱۰ میلیون یورویی کانتینرهای لوازم خانگی بوش
وی البته ابعاد دیگری از ماجرای واردات لوزام خانگی بوش را مطرح کرده و اظهار داشت که گمرک باید برمبنای ماده (۱۴) و (۱۵) ارزش کالا را تعیین کند که بر این اساس ارزش ابتدایی کالایی که به گمرک اظهار شده بیش از ۱۰ میلیون یورو است ولی باید ارزش این کالاها بطور دقیق مورد بررسی قرار بگیرد تا مشخص شود که چه میزان و چگونه است.

تخلف در پرداخت سود بازرگانی
این مقام مسئول در گمرک ایران همین طور اعلام نمود که در زمانی که برای ترخیص واردات کالاهای گروه (۴) طبق مصوبه دولت مهلت تعیین شد قرار بر این بود که سود بازرگانی تا دو برابر ستاندن شود که متاسفانه صاحبان این کالا فقط یک برابر سود بازرگانی پرداخت کرده است که از نظر گمرک ایران مورد تایید نیست.

ارز واردات نیمایی است یا ۴۲۰۰؟
اما در ارتباط با واردات کالاهای مربوط به کانتینرهای لوازم خانگی بوش یکی از نکات مورد توجه تامین و تایید منشأ ارز آنست که باید بانک مرکزی در ارتباط با آن پاسخگو باشد؛ این که این کالاها در چه زمانی تامین ارز شده آن هم در شرایطی که واردات کالاهای گروه ( ۴) حدود دو سال پیش ممنوعست و در هیچ حالتی امکان ورود آن وجود ندارد.
از سویی بانک مرکزی بارها از مصائب خود برای تامین ارز در وضعیت موجود و اهمیت مدیریت منابع ارزی در واردات سخن گفته که در این حالت باید مشخص شود چگونه برای این کالای ممنوع، اعلامیه تامین ارز صادر شده و منشأ ارز آن کجاست. ارز نیمایی یا ارز ۴۲۰۰ تومانی که برای واردات کالای دیگری دریافت شده و قسمتی از آن صرف واردات لوازم خانگی که ممنوع بود، شده است؟
منبع:

1399/08/28
21:28:53
5.0 / 5
1156
تگهای خبر: ارز , بانك , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان