وزارت صمت اعلام كرد

ارز، مشكلات ترخیص و تقاضای كاذب عامل گرانی پوشك

ارز، مشكلات ترخیص و تقاضای كاذب عامل گرانی پوشك یاری كالا: معاون توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت ارز، مشكل ترخیص و تقاضای كاذب را عامل گرانی پوشك دانست و ابراز امیدواری كرد كه با كاهش نرخ ارز، قیمت كالاها در یكی دو ماه آتی كم شود.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، سعید عباسی صارمی، معاون دفتر توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در برنامه "یه روز تازه" اظهار نمود: امسال برای تامین ۶۰ میلیون تن کالای اساسی برنامه ریزی شده که از این مقدار ۳۵ تا ۴۰ میلیون تن از محل کالاهای تولید داخلی تامین می شود و حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن هم باید بوسیله واردات تامین گردد. تا حالا با وجود همه مشکلات تحریم ۱۵ میلیون تن واردات قطعی انجام شده و باتوجه به موجودی که در بنادر است، نیاز واردات تامین می شود.
وی در ادامه درباره کمیاب شدن و گرانی های گاه و بی گاه برخی کالاها اظهار نمود: باید بحث گرانی را از گران فروشی تفکیک نماییم، برای مثال قیمت گوشت به سبب اینکه قبلا با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین می شد اما پس از مدتی برای پشتیبانی از تولید داخل و مدیریت ارزی به ارز نیمایی تغییر نمود که موجب شد قیمت آن متاثر از نرخ ارز شود و همه کالاهایی که با ارز نیمایی وارد می شوند همین طور هستند.
صارمی همین طور با اشاره به تغییر گروه کالایی برنج و روغن و کره، اشاره کرد: قیمت این کالاها نیز طبیعتا متاثر از نوسانات ارزی است. اما در بخشی هم گران فروشی داریم که منکر آن نیستیم. ستاد تنظیم بازار که دوشنبه ها تشکیل می شود برای تشدید بازرسی ها با همکاری سازمان حمایت و سازمن صمت استانها و تعزیزات برنامه ریزی نموده است.
معاون دفتر توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) همین طور در پاسخ به اینکه آیا ریزش نرخ ارز به کاهش قیمت کالاها منجر خواهد شد؟ اشاره کرد: در بیشتر کالاها در بازار رقابت داریم. اما موضوعی در علم اقتصاد تحت عنوان چسبندگی قیمت ها وجود دارد که برمبنای آن با افزایش نرخ ارز قیمتها به سرعت افزایش میابد اما در کاهش نرخ اینطور نیست و خیلی تدریجی ارزانی رخ می دهد.
وی همین طور ابراز امیدواری کرد که در یکی دو ماه آتی قیمت ها کاهشی شود و اظهار داشت: برای مثال قیمت تخم مرغ الان هم به نرخ مصوب رسیده است. برای اقلامی که قابلیت نگهداری ندارند معمولا زودتر این اتفاق رخ می دهد.
ارز، مشکل ترخیص و تقاضای کاذب عامل گرانی پوشک
این مقام مسئول در ادامه درباره افزایش قیمت پوشک و اقلام بهداشتی نیز با اشاره به مصرف سالانه حدود ۱۲۰ هزار تن پوشک در کشور اظهار داشت: باتوجه به وارداتی بودن بیش از ۷۰ درصد مواد اولیه پوشک، قسمتی از افزایش قیمت این محصول ناشی از افزایش نرخ ارز است. همین طور ترخیص مواد اولیه این کالا نیز گرفتار مشکل شده بود که با تمهیدات در نظر گرفته به زودی رفع می شود. اما وقتی چنین اتفاقاتی پیش میاید از ترس کسری و کمبود در بازار موجی از تقاضای کاذب ایجاد می شود و برخی خانواده ها میخواهند قسمتی از نیاز آتی شان را زودتر تامین کنند که این وضعیت منجر به افزایش قیمت ها میشود.
وی اضافه کرد: در بازارهای رقابتی عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت است و با برهم خوردن تعادل آن قیمت ها افزایش میابد.
منبع:

1399/08/18
20:57:02
5.0 / 5
1173
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان