تسهیلات جدید ۵۰ هزار میلیارد تومانی برای بخش صنعت و معدن

تسهیلات جدید ۵۰ هزار میلیارد تومانی برای بخش صنعت و معدن معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت از افزایش سقف اعطای تسهیلات برای بنگاه های تولیدی آگاهی داد و اظهار داشت كه علاوه بر آن تسهیلات جدید 50 هزار میلیارد تومانی برای بخش صنعت و معدن در هفت محور در نظر گرفته شده است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، سعید زرندی در جلسه کارگروه تامین مالی اظهار داشت: بمنظور هدایت و تخصیص منابع بانکی در امتداد برنامه های جهش تولید پرداخت ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به تصویب شورای پول و اعتبار رسید. این منابع دو تفاوت با سایر تسهیلات که تا حالا به بخش صنعت، معدن اختصاص یافته شده دارد. اول اینکه این منابع باتوجه به برنامه های وزارتخانه اختصاص می یابد و ما برای نخستین بار توانستیم پیوندی بین تسهیلات بانکی و برنامه ها انجام دهیم و منابع مالی هدفمندتر اختصاص پیدا کند.
وی ادامه داد: مقرر شده است منابع ۵۰ هزار میلیارد تومان به هفت محور شامل: فعال کردن ظرفیت های خالی محصولات صنعتی منتخب، نهضت ساخت داخل، فعال سازی واحدهای راکد، تکمیل طرح های نیمه تمام، پیشران و گلوگاهی، توسعه مناطق محروم و کمتر برخوردار، اصناف تولیدی و همین طور احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس پرداخت گردد. بدین سبب متقاضیان این تسهیلات باید در چارچوب یکی از این محورها درخواست داشته و دراین زمینه ها فعالیت داشته باشند.
بگفته معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اتفاق دوم این بود که در مصوبه در کارگروه رفع موانع جهش تولید و شورای پول و اعتبار تصریح شده، این تسهیلات بوسیله پروسه سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت پرداخت می شود.
وی با اعلان اینکه یکی از موضوعاتی که همیشه در سال های قبل مورد بحث بود، این مسئله است که نظام بانکی مدعی پرداخت اعداد و ارقام بالا در تسهیلات بانکی به بخش صنعت و معدن است، اما فعالان این حوزه در این خصوص نظرات متفاوتی دارند، اشاره کرد: وزارتخانه هم امکان اطلاعات دقیق که هر واحد چه مقدار و از چه بانکی تسهیلات گرفته را نداشت. وقتی تسهیلات بوسیله سامانه وزارتخانه پرداخت گردد، برای ما شفاف خواهد شد که چه مقدار از مبلغ ۵۰ هزار میلیارد تومانی به چه واحدهای تولیدی و پروژه هایی ارائه شده است.
افزایش سقف اعطای تسهیلات برای بنگاه های تولیدی
وی با اعلان اینکه با این اتفاق هم میزان دقیق پرداخت ها مشخص می شود، هم وزارتخانه می تواند پیگیری های لازم را برای تحقق کامل تعهدات نظام بانکی جهت اجرای برنامه جهش تولید انجام دهد، اظهار داشت: در مصوبه دیگری در شورای پول و اعتبار مقرر شد، سقف اعطای تسهیلات برای بنگاه های تولیدی افزایش یابد. به سبب افزایش هزینه های تولید، نیازمند تغییر در سقف پرداخت های بانک ها به بخش صنعت و معدن بودیم.
بگفته این مقام مسئول بر طبق این مصوبه، سقف مانده تسهیلات سرمایه در گردش اعطایی به بنگاه های تولیدی تا ۹۰ درصد فروش سال قبل بر اساس اعتبارسنجی بانک ها افزایش پیدا کرد. همین طور مصوب شد، سقف اعطای تسهیلات و ایجاد تعهدات یک بانک برای یک بنگاه تولیدی از ۳ درصد به ۵ درصد سرمایه ثبتی بانک مشمول افزایش یابد. با این مصوبه امکان افزایش سقف تسهیلات به یک واحد تولیدی برقرار شد.
وی ادامه داد: به زودی با هماهنگی بانک مرکزی پروسه ثبت نام واحدهای تولیدی در سامانه بهین یاب جهت دریافت تسهیلات ایجاد خواهدشد که دراین زمینه اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت.1399/08/14
15:16:31
5.0 / 5
1329
تگهای خبر: بانك , تجارت , تسهیلات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان