وزیر جهاد كشاورزی اعلام كرد

خوداتكایی ۵۷ درصدی كشور در تولید پنبه

خوداتكایی ۵۷ درصدی كشور در تولید پنبه وزیر جهاد كشاورزی با صدور پیامی به مناسبت بزرگداشت روز جهانی پنبه، خوداتكایی كشور در تولید پنبه را 57 درصد اعلام نمود.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، متن پیام کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی به شرح زیر است:
پنبه بعنوان طلای سفید با کاربردهای وسیع در صنعت، یکی از مهمترین محصولات کشاورزی جهان است و نقش تعیین کننده در توسعه صنعت نساجی دارد و ایران بعنوان یکی از عرصه های قابل توجه تولید این محصول، از سابقه دیرین برخوردار می باشد. تولید پنبه بعنوان محصول راهبردی کشور، نقطه اتصال دو بخش زراعت و صنعت نساجی بوده و رشد و شکوفایی عرصه زراعت کشت پنبه سبب توسعه صنعت نساجی خواهد شد علاوه بر آن فرآورده های جانبی این محصول در صنایع روغن کشی، خوراک دام، تولیدات بهداشتی و نظامی مورد بهره برداری قرار می گیرد، پس پنبه از لحاظ ایجاد اشتغال بسیار حایز اهمیت است.
پیش بینی می شود تولید وش پنبه در کشور امسال به حدود ۲۷۰ هزار تن برسد که ۱۸ درصد افزایش تولید و ۱۰ درصد افزایش سطح زیر کشت نسبت به سال قبل دارد و الان در ۱۸ استان کشور پنبه کشت می شود. همین طور میزان خوداتکایی پنبه طی سال های اخیر روند افزایشی داشته بطوریکه در آخر سال ۹۸ به ۵۷ درصد رسیده است و میزان تولید وش نیز نسبت به ابتدای برنامه ششم توسعه رشد ۲۴ درصدی داشت.
حجم نیازها و فرصت های پیش رو وظیفه ما را در بهبود شرایط، تقویت و پشتیبانی از زنجیره ارزشی پنبه از مزرعه تا صنعت سنگین می نماید. دستیابی به این مهم برای رسیدن به خوداتکایی و پایداری در تولید پنبه با مشارکت و هماهنگی بخش صنعت، تشکل ها، بهره برداران و تمامی دست اندرکاران عرصه میسر خواهد بود. راهکارهای اجرائی جهت رسیدن به اهداف تولیدپایدار افزایش عملکرد در واحد سطح، بهبود کارایی مصرف آب، توسعه ضریب مکانیزاسیون، تامین نهاده ها و توسعه کشاورزی قراردادی همچون راهبردهای اصلی در ایران و سایر کشورهای دنیاست. برنامه ریزی های لازم در امتداد افزایش ضریب خودکفایی و در نتیجه رونق بیشتر صنایع وابسته به پنبه با تغییر الگوی کشت کشور در دستور کار است. بدین جهت با برنامه ریزی و اقدامات هدفمند شاهد رشد و شکوفایی مجدد تولید طلای سفید در کشور خواهیم بود.1399/07/18
10:41:45
5.0 / 5
1627
تگهای خبر: ارز , اشتغال , بهداشت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان