كشت قراردادی ۲۰۰ هزار هكتار دانه های روغنی در سال زراعی جاری

كشت قراردادی ۲۰۰ هزار هكتار دانه های روغنی در سال زراعی جاری مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد كشاورزی با دعوت از كشاورزان برای كشت این گیاهان در زمان مناسب باقی مانده، پیش بینی كرد: در صورت استقبال كشاورزان حدود 900 هزار تن دانه های روغنی در سال زراعی 1400-1399 در كشور تولید شودبه گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، علیرضا مهاجر اظهار داشت: با تحقق این پیش بینی، رشد ۵۰ درصدی در تولید دانه های روغنی نسبت به سال قبل خواهیم داشت.

مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی برآورد کرد که در سال زراعی جاری ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی، زیر کشت دانه های روغنی برود.

وی اضافه کرد: برای کشت کل سطح ۵۵۰ هزار هکتار دانه های روغنی، نهاده های مورد نیاز مانند کود، بذر و سم تدارک دیده شده است.

مهاجر، سطح کشت کلزا را ۳۵۰ هزار هکتار با تولید ۶۰۰ هزار تن، سطح کشت سویا را ۱۰۰ هزار هکتار با تولید حداقل ۲۰۰ هزار تن و سطح کشت سایر دانه های روغنی را ۱۰۰ هزار هکتار با تولید ۱۰۰ هزار تن در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ پیش بینی نمود.

وی درباره تامین بذر دانه های روغنی نیز اظهار نمود: تامین بذر کلزا در کشور صورت گرفته و تا دو سال آینده نیازی به بذر این گیاه نداریم، اما برای کشت سویا در سال زراعی جاری نیاز به حدود ۸۰۰۰ تن بذر داریم که باید یارانه آن تامین گردد.

مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در مورد قیمت تضمینی دانه های روغنی اظهار داشت: قیمت های تضمینی دانه های روغنی برای سال زراعی جاری، قیمت کف است و بدین سبب کشاورزان می توانند محصولات خودرا با قیمتی بالاتر در بازار آزاد بفروشند، اما اگر بهر دلیلی در سال ۱۴۰۰ قیمت دانه های روغنی پایین آمد، دولت با همان قیمت کف تعیین شده محصولات را خریداری می کند.

وی اضافه کرد: قیمت تضمینی ۷۸۰۰ تومان برای هر کیلو گرم کلزا بعنوان قیمت کف قابل قبول است، اما از نظر ما، قیمت ۹۸۰۰ تومان برای قیمت سقف، عدد خوبی است.

مهاجر درباره میزان کشت قراردادی دانه های روغنی اذعان داشت: تا حالا بیش از ۱۰ کارخانه روغن کشی برای کشت قراردادی حدود ۲۰۰ هزار هکتار کلزا، سویا و آفتابگردان در سال زراعی جاری با وزارت جهاد کشاورزی تفاهمنامه منعقد کرده اند تا برمبنای آن بتوانند با کشاورزان قرارداد مستقیم کشت داشته باشند.

وی افزود: ما معتقدیم اگر این شیوه کار به درستی صورت گیرد و کشاورزان از کشت قراردادی دانه های روغنی استقبال کنند، کارخانجات روغن کشی می توانند سطح بیشتری از کشت قراردی این محصولات را نصیب خود کنند.

مهاجر، کشت قراردادی دانه های روغنی را از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی برای مشارکت و به میدان آوردن کارخانه های روغن کشی در حوزه تولید عنوان نمود و اظهار داشت: در کشت قراردادی، کارخانجات روغن کشی متعهد می شوند ضمن تامین نهاده های کود، سم و بذر مورد نیاز، بیمه کشاورزان را نیز انجام دهند و در زمینه آموزش و ترویج در کنار آنها باشند.

وی ابراز کرد: کارخانجات روغن کشی پس از برداشت محصولات، هزینه هایی را که برای کشت دانه های روغنی انجام داده اند با کشاورزان محاسبه می کنند.

مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی ارتقای کیفیت روغن، عدم نیاز به پرداخت یارانه برای خرید دانه های روغنی و نهاده ها و همین طور آموزش و ترویج کشاورزان را از مزیت های توسعه کشت قراردادی برشمرد.1399/07/16
22:06:05
5.0 / 5
1500
تگهای خبر: بازار , تولید , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان