اتاق بازرگانی ایران اعلام كرد:

كاهش تولیدات صنعتی در مرداد ۹۹

كاهش تولیدات صنعتی در مرداد ۹۹ به گزارش یاری كالا اتاق بازرگانی ایران در جدید ترین بررسی های خود از وضعیت اقتصادی ایران اعلام نموده كه در مرداد سال جاری، میزان فعالیتهای صنعتی كاهشی قابل توجه را نشان داده است.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، بر مبنای براوردهای صورت گرفته، شامخ(شاخص مدیران خرید) کل اقتصاد ایران در مرداد ماه ۱۳۹۹ با اندکی بهبود نسبت به ماه قبل به عدد ۴۶.۴۳ واحد رسیده است. این عدد نسبت تیر ماه سال جاری، افزایشی حدودا یک واحدی و دو درصدی را نشان داده است.
در این بررسی، شاخص میزان سفارشات خرید مشتریان به عدد ۴۱.۵۳ واحد رسیده که در چهار ماه گذشته، پایین ترین عدد به حساب می آید. علت این کاهش، افت شدید تقاضا در بخش صنعت بوده است. در کنار آن، شاخص موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری شده هم به عدد ۴۰ واحد رسیده که پایین ترین عدد در بین شاخصهای بررسی شده است و تداوم آن می تواند به مفهوم کمبود مواد اولیه در بنگاه های اقتصادی باشد. در کنار آن در مرداد ماه، قیمت خرید مواد اولیه برای بنگاه های اقتصادی هم همچنان افزایش یافته است.
اصلی ترین بخشی که در محدود شدن آمارهای رشد اقتصادی تأثیر گذاشته، فعالیت بخش صنعت بوده است. بر مبنای بررسی های اتاق بازرگانی ایران، شامخ صنعت در مرداد ماه سال جاری به عدد ۴۸.۰۸ رسیده که در قیاس با عدد ۵۵.۵۲ واحد تیر ماه کاهش کم سابقه بیشتر از هفت واحدی را نشان داده است. البته بخشی از این آمار به تعطیلی تابستانی بعضی از بنگاه های صنعتی به وجود آمده است اما از طرفی کاهش تقاضا و فروش هم در مقایسه با تیر ماه، قابل ملاحظه بوده است.
شاخص میزان سفارش مشتریان در حوزه صنعت با افتی ۱۴ واحدی نسبت به تیر ماه به عدد ۴۴ رسیده که تأثیر افزایش قیمت ها بر قدرت خرید مشتریان را نشان داده است. همینطور در این ماه شاخص موجودی مواد اولیه هم حدودا ۱۰ واحد کاهش یافته است. این آمار در حالی به دست آمده که طبق گزارش مرکز آمار، در سالجاری، جز بخش کشاورزی، سایر بخش های اقتصاد ایران، با رشد منفی مواجه بوده اند.
هرچند دولت پارسال اعلام نمود که با مثبت شدن رشد بخش غیر نفتی اقتصاد، تعادلی جدید در دوره تحریم به وجود آمده ولی از آغاز سالجاری و همزمان با شیوع کرونا، اقتصاد ایران هم مانند دیگر کشورها با مشکلات جدید روبرو شده است.1399/06/16
22:41:20
5.0 / 5
1904
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان