اثر بخشی ماسكهای پارچه ای به نحوه پوشاندن آنها بستگی دارد

اثر بخشی ماسكهای پارچه ای به نحوه پوشاندن آنها بستگی دارد به گزارش یاری كالا حالا كه چندین ماه است درگیر مقابله با بیماری همه گیر كووید-۱۹ هستیم، پوشیدن ماسك بعنوان موثرترین و بهترین راهكار برای عدم شیوع این بیماری سفارش می شود، اما با این وجود، خیلی از مردم هنوز هم در مورد موثر بودن ماسك های مختلف سوال دارند.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، برای رفع تردیدهای مردم در مورد میزان تأثیر ماسک های مختلف در پیشگیری از شیوع و انتقال بیماری کرونا، "پادمانا بها پراسانا سیمها" از سازمان تحقیقات فضایی هند و "پراسانا سیمها موهان رائو" از انستیتوی علوم و تحقیقات قلبی و عروقی، و "سری جایادوا" در هند به صورت تجربی میزان گسترش جریان سرفه ها را در زیر ماسک های مختلف آزمایش کردند و یافته های خویش را در مجله Physics of Fluids عرضه دادند.
دکتر "سیمها" در این رابطه اظهار داشت: اگر یک شخص آلوده با کاهش انتشار بتواند میزان آلودگی محیط را کم کند، وضعیت برای افراد سالم حاضر در آن محیط به مراتب بهتر می شود.
تراکم و دما به صورت کامل با یکدیگر مرتبط هستند و سرفه ها همیشه نسبت به محیط اطراف گرمتر هستند.
"سیمها" و "رائو" با استفاده از این ارتباط و استفاده از روشی به نام "تصویربرداری شلیرن" که تغییرات در چگالی را تصویر می کند، برای گرفتن عکس از سرفه های پنج داوطلب استفاده کردند.
آنها با پیگیری حرکت جریان هوای حاصل از سرفه در تصاویر پیاپی، سرعت و گسترش قطرات خارج شده از دهان آنها را محاسبه کردند.
جای تعجب نیست که آنها دریافتند که ماسک های N۹۵ موثرترین ماسک در کاهش انتشار افقی سرفه هستند. ماسک های N۹۵ سرعت اولیه سرفه را تا ۱۰ برابر کاهش داده و گسترش آنرا بین ۰.۱ تا ۰.۲۵ متر محدود می کنند.
در عوض، سرفه ای که جلوی آن با ماسک گرفته نشود، می تواند تا ۳ متر حرکت نماید. اما حتی یک ماسک یکبار مصرف ساده هم می تواند این حالت را تا ۰.۵ متر پایین بیاورد.
"سیمها" اظهار داشت: حتی اگر یک ماسک تمام ذرات را فیلتر نکند، اگر ما بتوانیم از حرکت ابرهایی از این ذرات به فواصل زیاد جلوگیری نماییم، بهتر از این است که هیچ کاری نکنیم. در شرایطی که ماسک های پیشرفته در دسترس نباشند، برای عموم مردم به منظور کاهش سرعت انتقال بیماری، زدن هرگونه ماسکی بهتر از اصلا نزدن ماسک است.
با این حال، بعضی از مقایسه های دیگر قابل توجه بود. بعنوان مثال، استفاده از آرنج برای پوشاندن دهان در هنگام سرفه معمولاً جایگزین مناسبی تلقی می شود که با آنچه که این محقق یافتند، مغایر است. آنها می گویند این کار در حالتی موثر خواهد بود که روی آستین لباس سرفه شود و دست برهنه نمی تواند مانع مناسبی برای انسداد جریان هوا باشد و سرفه روی دست برهنه می تواند از جهات مختلف نشت کرده و در محیط اطراف منتشر شود.
"سیمها" و "رائو" امیدوارند که یافته های آنها بر این استدلال که ماسک های پارچه ای معمولی بی اثر هستند، خاتمه دهد و تاکید می کنند که استفاده مداوم از ماسک باید به همراه رعایت فاصله گذاری اجتماعی همچنان مورد توجه قرار گیرد.
"سیمها" می گوید: رعایت فاصله اجتماعی چیزی است که نباید از آن چشم پوشی کرد، چونکه ماسک ها بدون نقص نیستند و نمی توانند ایمنی کاملی ایجاد کنند.

منبع:

1399/06/06
23:19:46
5.0 / 5
2307
تگهای خبر: سازمان , سكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان