گره ارزی ترخیص برنج

دپوی ۳۰۰ هزار تنی با اعمال ممنوعیت واردات برنج

دپوی ۳۰۰ هزار تنی با اعمال ممنوعیت واردات برنج یاری كالا: معاون فنی گمرك ایران ضمن اعلام آخرین وضعیت موجودی و ترخیص برنج های وارداتی اعلام نمود كه مطابق اسناد و مدارك ارائه شده، هم اكنون 300 هزار تن برنج در صف تخصیص ارز قرار دارند كه قسمتی از آن با مشكل عدم انتقال مالكیت كالا به سبب عدم انتقال ارز مواجه می باشد.


مهرداد جمال ارونقی در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با آخرین وضعیت ترخیص برنج های دپو شده در آستانه اختتام مهلت ترخیص این کالا از گمرک (اول شهریور) با اشاره به جزئیات آماری اظهار نمود: از شروع امسال تا کنون بیش از ۳۹۲ هزار تن با ارزشی معادل ۳۵۵ میلیون دلار واردات قطعی برنج انجام شده است؛ به عبارتی این حجم برنج با انجام تشریفات گمرکی و پرداخت حقوق ورودی از گمرک ترخیص قطعی شده است.
وی با اشاره به موجودی برنجهای ترخیص نشده، اظهار داشت: طبق آمار و مدارک ارائه شده هم اکنون بیش از ۱۵۰ هزار تن برنج به گمرک اظهار شده که در صف تخصیص ارز و انجام تشریفات گمرکی قرار دارد و مشکل ارز آنها هنوز حل نشده است. از طرف دیگر ۱۵۰ هزار تن دیگر هنوز به گمرک اظهار نشده؛ چونکه آنها هم مشکل تامین ارز داشته و حتی بخشی هنوز اسناد مالکیت ندارند. همین طور ۵۰ هزار تن دیگر که قبلا در گروه ۱ قرار داشت تامین ارز شده و باید در اختیار شرکت بازرگانی دولتی یا ستاد تنظیم بازار قرار می گرفت که فعلا تحویل نشده و در شرف اقدام لازم قرار دارد.
واردات ۷۴۲ هزارتن برنج وارداتی تاکنون
ارونقی با اشاره به اینکه در این حالت حدود ۳۵۰ هزار تن برنج ترخیص نشده از گمرک وجود دارد که همراه با ۳۹۲ هزار تنی که تابحال ترخیص شده به حدود ۷۴۲ هزار تن از شروع سال جاری تا کنون می رسد، اضافه کرد: این در حالیست که در زمان مشابه سال قبل ۸۹۱ هزار تن با ارزشی معادل ۹۵۰ میلیون دلار واردات قطعی برنج داشته ایم که ۲۰ درصد بیشتر از امسال بوده است. به عبارت دیگر سال قبل در طول این مدت ۸۹۱ هزار تن برنج ترخیص شده بود ولی امسال فقط ۳۹۲ تن برنج تابحال ترخیص شده است که البته این تنزل، تحت تاثیر توجه به وضعیت تولید داخل و کاهش واردات در این کالا قرار دارد.
موانع ترخیص برنج کجاست؟
معاون فنی گمرک در ادامه به موانع ترخیص برنج های مانده در گمرک اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون دو مشکل اصلی درباره دپوی برنج های وارداتی وجود دارد که موضوع اول به برنج هایی که در صف تخصیص ارز قرار دارند برمی گردد. این در حالیست که گمرک نمی تواند تا زمانی که برای برنج تامین ارز نشده و اعلامیه تامین ارز آنرا ندارد نسبت به ترخیص اقدام نماید. با این وجود اعلام مسئولان بانک مرکزی از این حکایت دارد که تمام برنج هایی که درخواست تخصیص ارز آنها مربوط به سال قبل است در صف تخصیص ارز قرار دارد و تامین ارز خواهد شد.
وی افزود: اما یکی از اشکالات اصلی در ارتباط با برنج های در صف تخصیص ارز به موضوع عدم انتقال اسناد مالکیت برمی گردد؛ بطوریکه قسمتی از برنج هایی که در صف تخصیص ارز هم قرار دارند، باتوجه به عدم انتقال ارز به حساب فروشنده خارجی هنوز انتقال مالکیت اتفاق نیفتاده است.
با اعمال ممنوعیت، ۳۰۰ هزار تن برنج دپو می ماند
این مقام مسئول در گمرک ایران با اشاره به شروع ممنوعیت فصلی ترخیص برنج از اول شهریور ماه سال جاری اظهار داشت: زمان این ممنوعیت اول مرداد بود که با تصمیم ستاد تنظیم بازار تا اول شهریور تمدید گردید ولی در صورتیکه از این تاریخ ممنوعیت اعمال شود عملا بیش از ۳۰۰ هزار تن برنج دپو شده و رسوبی خواهیم داشت که مجوز ترخیص ندارند.
ممکن است تصمیمی گرفته شود
وی تصریح کرد: باتوجه به شرایط موجود ممکنست تصمیماتی توسط مراجع ذیربط همچون ستاد تنظیم بازار، با توجه به حقوق مکتسبه در این خصوص، در ارتباط با صاحبان برنج هایی که پیش از ممنوعیت نسبت به واردات این کالا اقدام نموده اند، اتخاذ و ابلاغ شود. بدیهی است گمرک ایران در این خصوص پیگیری های لازم را انجام داده است.
منبع:

1399/05/27
10:17:10
5.0 / 5
1986
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان