راهی برای بازگشت ارزهای صادراتی به خانه!

راهی برای بازگشت ارزهای صادراتی به خانه! یاری كالا: این روزها كه بازگشت ارز حاصل از صادرات مورد توجه مسئولان قرار گرفته و با انتشار اسامی متخلفان دراین زمینه و تعلیق كارت های بازرگانی اهتمام دارند صادركنندگان را ملزم به بازگرداندن ارزهای خود كنند، عده ای از كارشناسان اقتصادی و مسئولان راهكارهایی برای بازگشت این ارزها مطرح می كنند.


به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، از دو سال پیش و هم زمان با افزایش نرخ ارز در بازار داخلی ایران، بانک مرکزی بمنظور تضمین بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور از سویی برای صادرکنندگان تعهدات ارزی قطعی در نظر گرفت و از طرف دیگر اعلام نمود صادرکنندگانی که در موعد مقرر، ارز خودرا بازگردانند امکان استفاده از مشوق های صادراتی را خواهند داشت.
در ابتدای سال جاری نیز، بانک مرکزی اعلام نمود که صادرکنندگان تا اختتام تیر ماه فرصت دارند نسبت به ایفای تعهدات ارزی صادراتی سال ۱۳۹۸ خود اقدام نمایند و در غیر این صورت محدودیت های مندرج در بسته سیاستی بازگشت ارز حاصل از صادرات و نحوه رفع تعهد ارزی آن، برای این دسته از صادرکنندگان اجرا خواهد شد.
بعد از این با افزایش قیمت دلار، عدم بازگشت ارزهای صادراتی یکی از عوامل این افزایش قیمت و نابه سامانی بازار ارز خوانده شد که دراین زمینه بانک مرکزی به صادرکنندگانی که ارز خودرا بازنگردانده اند، اینگونه گوشزد کرد که مطابق مقرارت، اسامی متخلفان در رسانه ها منتشر می شود و رئیس جمهور هم مطمئن ترین راه برای آرامش بازار ارز را ایفای تعهد صادرکنندگان برای برگشت ارز به چرخه اقتصاد و کوشش های موفقیت آمیز برای بازگشت درآمدهای ارزی به کشور و همین طور عرضه ارز حاصل از صادرات از طرف صادرکنندگان دانست.
همچنین، دراین زمینه طبق اعلام اتاق بازرگانی، دارندگان کارت های بازرگانی که نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود تابحال اقدامی نکرده اند در دو زمان بندی جریمه خواهند شد و واحدهای غیرتولیدی که با داشتن کارت های بازرگانی مبادرت به صادرات کرده ولی ارز خودرا باز نگردانده اند، از تاریخ هفتم تیر امسال مشمول جریمه می شوند و کارت های بازرگانی آنها معلق خواهد شد.
علاوه بر این، واحدهای تولیدی که به تعهد ارزی خود عمل نکرده اند نیز تا اختتام تیر امسال زمان دارند نسبت به این تعهد اقدام کنند؛ در غیر این صورت، کارت های این افراد نیز تعلیق خواهد شد.
حال، نگاهی به اظهارنظر مسئولان در این رابطه می اندازیم که رئیس جمهور معتقد می باشد که صادرکنندگان باید بدانند، مالک ارز دولت می باشد و موظفند ارز را برگردانند و کسانی که بخواهند تخلف کنند، قوه قضاییه و بانک مرکزی وارد عمل می شوند.

۲۲ میلیارد ارز برنگشته است
همین طور رئیس کل بانک مرکزی اعلام نموده که در دو سال قبل معادل ۷۲ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته ایم که از این مقدار نزدیک ۴۵ میلیارد دلار بازگشته است و مهلت داده ایم که تا اختتام تیرماه، ۲۲ میلیارد دلار باقیمانده نیز بازگردد.
همتی اخیرا گفته که خوشبختانه صادرکنندگان عمده که همان پتروشیمی ها و صنایع فولاد هستند، ارز خودرا به کشور بازگردانده اند و امیدواریم سایر صادرکنندگان نیز نسبت به بازگشت ارز حاصل از صادرات خود اقدام نمایند.
علاوه براین، زادبوم - رئیس سازمان توسعه تجارت ایران - نیز از صدور ۲۰ هزار کارت بازرگانی آگاهی داده که طبق گفته وی، معادل ۱۵ هزار و ۳۰۰ کارت هیچ ارزی وارد کشور نکرده اند؛ بطوریکه میزان ارزآوری هشت میلیارد دلار بوده است.

۱۶ هزار و ۴۳۵ صادرکننده فعال داریم
همین طور صمد کریمی - مدیر اداره صادرات بانک مرکزی - اعلام نموده که ۱۹ هزار و ۱۷۶ صادرکننده در کشور داریم و تعداد صادرکنندگان فعال ۱۶ هزار و ۴۳۵ نفر است که تعداد کثیری از آنها ارز خودرا به چرخه اقتصادی باز نگردانده اند و بر طبق اظهار نظر وی، معادل ۶.۸ میلیارد یورو به چرخه اقتصادی بازنگشته است.
بعد از طرح این صحبت ها، کارشناسان اقتصادی واکنش هایی نسیت به نحوه نظارت بر بازگشت ارز داشتند که طبق آن یک تحلیل گر اقتصادی معتقد می باشد که انتشار نام صادرکنندگان متخلف در بازگشت ارزهای خود، سینگال منفی به بازار صادرات منتقل می کند و سبب می شود در شرایط تحریم و فشارهای اقتصادی تمایل صادرکنندگان برای صادرات کم شود؛ بنابراین، بهتر است دراین زمینه با گفتمان، علت عدم بازگشت ارز مشخص شود و دولت باید در خدمت صادرات و تولید باشد.

صادرکنندگان ارز را سلاخی نکنید
بگفته مولوی، دوای کمبود ارز سلاخی صادرکنندگان نیست و در کشوری که صادرات آن ثروت ملی است، معافیت های صادراتی باید لغو و سوبسیدهایی چون انرژی حذف شوند. همچنین، از صادرکنندگان همانند سایر کسب وکارها مالیات ستاندن شود و با این روش، خواهید دید که صادرکنندگان برای ایفای بدهی مالیاتی، ارز را به کشور بازمی گردانند.
علاوه براین، حسین سلاح ورزی - نایب رییس اتاق بازرگانی - نیز در واکنش به سخنان رئیس جمهور در مورد بازار ارز اعلام نمود که تعبیری که آقای رئیس جمهور به کار بردند در خصوص اینکه مالک ارز حاصل از صادرات خود دولت می باشد، پسندیده و مورد قبول نیست، چون در تعارض و مغایرت با حقوق مالکیت افراد است و اساساً می تواند پدیده مخربی باشد که در بین مدت و طولانی مدت تاثیر نامطلوبی در سرمایه گذاری و رشد اقتصادی دارد. همین طور توقع دولت از بخش خصوصی در این مساله باید متناسب با شرکت های دولتی مانند پتروشیمی ها باشد و باید به همان میزان نیز از بخش خصوصی انتظار داشته باشند.1399/04/09
13:44:34
5.0 / 5
2388
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان