چگونه لوازم خانگی قاچاق را تشخیص دهیم؟

چگونه لوازم خانگی قاچاق را تشخیص دهیم؟ یاری كالا: رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با بیان خبر از سرگیری نظارت بر اجرای طرح شناسه كالا در بخش لوازم خانگی اظهار داشت كه خریداران می توانند با استفاده از سامانه سامانه ؛۴؛۷۷۷۷# مشخصات لوازم خانگی را دریافت نمایند.


مرتضی میری در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: نظارت بر اجرای این طرح به دنبال شیوع کرونا برای حدود دو ماه متوقف شده بود، اما حالا قرار شده با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پس از تعطیلات عید فطر از سر گرفته شود.
وی با اشاره به اینکه شناسه کالا به تنهایی نمی تواند جلوی قاچاق کالا را بگیرد، خاطرنشان کرد: آیین نامه اجرایی شناسه های کالا و رهگیری کالا دو بند دیگر شامل کد رهگیری و سامانه گارانتی را هم داراست که در صورت تکمیل طرح و اجرای همزمان این سه بند، جنس قاچاق مشخص می شود. این طرح قرار بود تا آخر خرداد ماه سال جاری تکمیل شود که بخاطر شیوع کرونا حداقل دو ماه به تاخیر افتاد.
به قول رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، هم اکنون هر شناسه کالا می تواند برای کالاهایی با برند و مدل مشابه استفاده شود، اما در صورت تکمیل طرح و اجرای سه بند یاد شده، هر کالا یک شماره مخصوص دارد که مانند اثر انگشت برای شناسایی آن عمل می کند.
وی با اشاره به اینکه تابحال برای ۱۰ قلم لوازم خانگی شناسه کالا تعریف شده که امیدواریم بزودی برای سایر کالاها هم تعریف شود اضافه کرد: بعضی از فروشگاه ها هنوز شناسه کالا را درج نکرده اند، اما از اتحادیه رسید دریافت کرده اند که طبق توافق با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قرار شده مشکلی برای این واحدها ایجاد نشود و امیدواریم ستاد هم تا آخر شهریور به این واحدها فرصت دهد، اما درباره فروشگاه هایی که نه شناسه کالا و نه رسید دارند کالای آنها بعنوان قاچاق جمع آوری خواهد شد.
به قول رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، خریداران می توانند با ارسال شناسه کالای مورد نظر خود به سامانه *۴*۷۷۷۷# مشخصات کالا همچون شرکت تولیدی آنرا دریافت نمایند و مطئن شوند که کالا از طریق قاچاق به کشور وارد نشده است.
به گزارش یاری کالا به نقل از ایسنا، سال ۱۳۹۸ پس از سه سال انتظار بالاخره آئین نامه شناسه و رهگیری کالا مبحث ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بخش لوازم خانگی اجرا شد؛ به صورتی که وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به تمامی تولیدکنندگان و تشکل های صنعتی لوازم خانگی تولید داخل تا ۱۵ دیماه فرصت داد که برای هشت گروه کالایی خود فرآیند ثبت و دریافت شناسه را انجام دهند و برای کالاهای خود شناسه دریافت نمایند و پس از ۱۵ دیماه کالاهایی که دارای شناسه کالا نباشد در سطح بازار کالای قاچاق تلقی می شوند. اما این مهلت تا ۱۵ بهمن ماه تمدید گردید و طبق اعلام انجمن صنایع لوازم خانگی، طرح برخورد با لوازم خانگی بدون شناسه از چهارشنبه (۱۶ بهمن ۱۳۹۸) از جانب ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شروع شد.
این هشت گروه کالایی شامل کولر، یخچال، فریزر، تلویزیون، ماشین لباس شویی، ماکروویو، جاروبرقی و پکیج است که البته طبق اعلام وزارت صمت در قدم های بعدی اجرای آئین نامه شناسه و رهگیری کالا تمامی اقلام لوازم خانگی را شامل می شود.
آیین نامه اجرایی شناسه های کالا و رهگیری کالا مبحث ماده (۱۳) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اواخر شهریور ماه ۱۳۹۵ از جانب اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، برای اجرا ابلاغ گردید. ماده ۲۰ این آیین نامه مسئولیت اجرای آنرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) محول کرده و طبق ماده ۱۲ آن وزارت صمت موظف است "امکان ثبت شناسه رهگیری و دریافت گواهی الکترونیکی را در سامانه جامع تجارت فراهم آورد و یکتا بودن شناسه های رهگیری را در سطح تمامی کالاهای مشمول، تضمین کند".
منبع:

1399/03/02
22:38:49
5.0 / 5
2568
تگهای خبر: ارز , بازار , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان