بازار لیموترش و لیموشیرین آرام می گیرد؟

بازار لیموترش و لیموشیرین آرام می گیرد؟ یاری كالا: با درخواست ممنوعیت صادرات لیموترش و لیموشیرین كه روز گذشته توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) عنوان شد، این سوال پیش می آید كه آیا این اقدام می تواند از التهاب بازار میوه و صیفی خصوصاً این دو قلم بكاهد؟به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، با شیوع ویروس كرونا در كشور و سفارش برخی متخصصان به مصرف مركبات حاوی ویتامین ث، استقبال مردم از برخی میوه ها و صیفی جات بیشتر شد و این استقبال به حدی بالا رفت كه منجر گردید برخی اقلام افزایش قیمت بی سابقه ای را تجربه كنند. افزایش قیمتی كه با وجود گذشت یك ماه از آن و ایجاد آرامش نسبی در بازار میوه و صیفی ولی هنوز ردپای خودرا در بعضی اقلام بجای گذشته است. هم اكنون قیمت لیموشیرین در بعضی خرده فروشی ها حدود ۲۳ هزار تومان و لیموترش نیز حدود ۳۰ هزار تومان است.

اگرچه این التهاب تنها مختص به بازار لیموترش و لیموشیرین نیست و از سویی قسمتی از افزایش قیمت ناگهانی برخی اقلام هم به سبب برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا برمبنای برخی شایعات بود، اما روز گذشته معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست نمود كه به سبب انتشار ویروس كرونا، ملتهب شدن بازارهای تجارت جهانی و بازارهای داخلی از این موضوع، همین طور باتوجه به لزوم استفاده بیشتر مردم از میوه های تقویت كننده سیستم ایمنی بدن مانند گروه مركبات و به تبع آن افزایش تقاضا برای مصرف آنها، ممنوعیت صادرات لیمو شیرین و لیمو ترش صادر شود.

ممنوعیتی كه اسدالله كارگر- رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران - آنرا اقدامی موثر در كاهش قیمت این اقلام در بازارهای داخلی دانست و به ایسنا اظهار داشت: اولویت اول عرضه هر كالایی باید بازارهای داخلی باشد و بعد از تامین بازارهای داخلی می توان مازاد كالا را صادر كرد.

وی با اعلان اینكه صادرات نیازمند برنامه ریزی طولانی مدت است، اظهار داشت: وقتی صادرات به درستی مدیریت نشود، عرضه به داخل كشور كم می شود و شهروندان باید بهای بیشتری برای كالا بپردازند. از طرفی عدم صادرات هم مشكلاتی را به همراه خواهد داشت؛ بدین سبب وزارت جهاد كشاورزی بایستی برای این مساله برنامه ریزی درستی داشته باشد.

رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران در بخش دیگری از صحبتهایش به افزایش قیمت لیموترش و لیموشیرین در یك ماه اخیر اشاره نمود و اظهار داشت: افزایش قیمت در مبدا یعنی میادین میوه و تره بار مركزی رخ می دهد و بحث گرانفروشی در مغازه ها مطرح نیست.

منبع:

1399/01/14
21:35:54
5.0 / 5
3119
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان