صنعت سیگار در سال ۹۸

چگونه مافیای سیگار بر سر زبان ها افتاد؟

چگونه مافیای سیگار بر سر زبان ها افتاد؟ به گزارش یاری كالا خبرساز شدن واردات كاغذ سیگار با ارز دولتی و حواشی مربوط به افزایش مالیات سیگار پارسال موضوعاتی بود كه عبارت ˮمافیای سیگارˮ را بر سر زبان ها انداخت، اما در نهایت هیچگونه شفاف سازی دقیقی در این حوزه صورت نگرفت.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، اواخر خرداد ماه سال ۹۸ علیرضا رئیسی، معاون وزارت بهداشت با انتقاد از آنچه كه " دست داشتن مافیای قدرتمند در واردات توتون و كاغذ سیگار" خواند، گفته بود كه با وجود تحریم های ظالمانه آمریكا و در حالیكه این وزارتخانه برای ارز دولتی دارو باید چانه زنی كند، ۱۶ میلیون دلار ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی به واردات كاغذ سیگار داده شده است؛ با این وجود این ادعا چند روز پس از سوی رئیس گروه امور صنعتی مركز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات كشور رد شد و او اظهار داشت كه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات كاغذ سیگار اوایل سال ۱۳۹۷ اتفاق افتاد كه هنوز ضوابط جدید تخصیص ارز ابلاغ نشده بود.
اشاره این مقام مسئول به مقاطعی در سال ۹۷ بین ۲۱ فروردین تا زمان راه اندازی بازار ثانویه در شانزدهم مرداد ماه بود كه برای واردات همه كالاها، ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده شد. چون كه از نیمه دوم مرداد ماه سال قبل ارز دولتی فقط برای واردات كالاهای اساسی اختصاص یافت و تولیدكنندگان ملزم شدند برای تأمین مواد اولیه مورد نیاز خود از ارز نیمایی استفاده كنند.
اما این آخر گمانه زنی ها درباره حضور مافیای سیگار نبود و شش ماه بعد رئیسی باردیگر این بحث را باز كرد، البته این دفعه مبحث افزایش مالیات بر سیگار بود. ششم آذر ماه معاون وزیر بهداشت در هفتمین كنگره ملی پیشگیری و درمان چاقی گفته بود كه ۲۰ هزار میلیارد تومان از درآمد ناشی از افزایش نرخ بنزین می توانست از افزایش ۱۰ درصدی مالیات بر سیگار تامین گردد، اما مافیای سیگار از آن جلوگیری كردند.
به قول وی "با توجه به اینكه افزایش قیمت بنزین ۱۰۰۰ تومانی به ۳۰۰۰ تومان، سالانه ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمدزایی دارد، مالیات بر سیگار به تنهایی می توانست سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد به دنبال داشته باشد، اما مافیای سیگار اجازه این كار را نداد."
با این وجود رئیس انجمن تولیدكنندگان محصولات دخانی چند روز بعد درآمد ناشی از افزایش ۱۰ درصدی مالیات سیگار را با در نظر گرفتن میزان تولید و قیمت پایه هر بسته سیگار تنها حدود ۹۶۰ میلیارد تومان عنوان نمود. وی همینطور فزایش غیرمتعارف عوارض و مالیات بر سیگار تولید داخل را باعث تضعیف صنعت دخانیات و تقویت قاچاق این محصول به داخل توصیف كرده و اظهار داشته بود: باید مافیای سیگار را در این قبیل وزارتخانه ها و سازمان های به اصطلاح مبارزه كننده با مصرف دخانیات جست وجو كرد كه حاصل نظرات آنها، تنها افزایش قاچاق سیگار و به دنبال آن صدمات بهداشتی مصرف كنندگان سیگارهای قاچاق و كنترل نشده را به دنبال دارد.
در نهایت تكلیف مافیای سیگار مشخص نشد و هیچگونه شفاف سازی در این حوزه صورت نگرفت كه اصلا آیا چنین مافیایی حضور دارند یا نه و اگر حضور دارند چرا با آنها برخورد نمی گردد. بات این وجود كشمكش ها بر سر مالیات سیگار ادامه داشت و در نهایت به تازگی محمدرضا تاجدار، رئیس انجمن تولیدكنندگان، واردكنندگان و صادركنندگان محصولات دخانی در گفت گو با ایسنا، با اشاره به افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی درآمد های ردیف بودجه مالیات و عوارض دخانیات بر مبنای میزان تورم و افزایش نرخ دلار و همینطور اضافه شدن ۱۰ ریالی مالیات نخی در بودجه سال ۹۹ اظهار نمود: با عنایت به افزایش هزینه های تولید، مانند افزایش حدود ۲۰ تا ۲۵ درصدی هزینه های كارگری و همینطور افزایش هزینه نرخ خرید ارز در سامانه نیما، طبیعی است كه قیمت فروش كالای دخانی امسال افزایش و به تبع آن مالیات آن هم بیشتر شود.
وی این افزایش را با عنایت به افزایش هزینه های تولید و نرخ ارز، معقول دانست، اما به صورت كل مالیات و عوارض محصولات دخانی در ایران را زیاد توصیف كرد و اظهار داشت كه علت حجم بالای قاچاق سیگار به ایران همین مبحث است.
تاجدار با اشاره به اینكه قاچاق از مناطق ارزان به مناطق گران در حركت است، اظهار نمود: رئیس محترم مركزبرنامه ریزی و نظارت بر دخانیات كشور مصرف سالانه سیگار را حدود ۸۰ میلیارد نخ عنوان نموده كه با احتساب حدود ۴۸ میلیاردتولید در كشور برآورد میزان قاچاق بیشتر از ۳۰ میلیارد نخ و بالغ بر ۳۷ درصد از كل مصرف خواهد بود.
رئیس انجمن تولیدكنندگان، واردكنندگان و صادركنندگان محصولات دخانی بالا بودن هزینه تولید در ایران را یكی دیگر از علل بالا بودن میزان قاچاق سیگار به ایران عنوان نمود و اظهار داشت: برای مثال هم اكنون واحدهای تولیدی حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد بیشتر از رقبای خارجی خود هزینه برای حواله پول و تأمین مواد اولیه پرداخت می كنند. ازاین رو با در نظر گرفتن ۲۵ درصد مالیات خرده فروشی سیگار، مجموعا حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد اختلاف قیمت بین كالای قاچاق و كالای داخلی وجود دارد كه سبب به صرفه بودن قاچاق این محصول دخانی به ایران می شود.1399/01/04
21:20:12
5.0 / 5
3300
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان