رئیس سازمان امور عشایر خبر داد:

تخصیص ۶۲ میلیارد تومان یارانه حمل سوخت و آرد به عشایر

تخصیص ۶۲ میلیارد تومان یارانه حمل سوخت و آرد به عشایر به گزارش یاری كالا رئیس سازمان امور عشایر از تخصیص حدود ۶۲ میلیارد تومان بابت یارانه حمل سوخت و آرد به عشایر اطلاع داد.


به گزارش یاری كالا به نقل از ایسنا، كرمعلی قندالی در جمع خبرنگاران اظهار نمود: جمعیت عشایر كشور بر مبنای آخرین سرشماری حدود یك میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و ۲۱۳ هزار خانوار است. حدود ۲۴ میلیون راس دام متعلق به عشایر در كل كشور است. همینطور حدود ۳۵ درصد صنایع دستی كشور هم توسط عشایر تولید می شود.
وی افزود: جمعیت عشایر تا سال ۱۴۰۴ ثابت می ماند ولی نوع زندگی و برخورداری از امكانات و معیشت آنها گرفتار تغییرات می شود، به عبارت دیگر از كوچ سنتی خارج شده و كوچ مكانیزه مدنظر خواهد بود. همینطور ییلاق و قشلاق هم به سمت رمه گردانی خواهد رفت.
او در ادامه با اشاره به این كه هدف ما ایمن سازی و پرداختن به مباحث ایمنی مسیرها و راه های دسترسی عشایری است، اظهار داشت: در حوزه زیرساخت و راه، ۶۴ هزار كیلومتر راه عشایری در كشور داریم.
رییس سازمان امور عشایر خاطرنشان كرد: در بودجه سال ۹۸ حدود ۱۸ میلیون یورو از محل تبصره ۴ قانون بودجه سالانه برای آبرسانی به مناطق عشایری اختصاص پیدا كرد كه ۴۲۷پروژه در كل كشور تعریف شده و درحال اجرا است. با اجرای این پروژه ها حداقل ۱۰ درصد به شاخصهای توسعه برخورداری عشایر به آب شرب سالم اضافه خواهد شد و از ۵۳ درصد به ۶۳ برخورداری عشایر از آب شرب سالم ارتقا پیدا خواهیم كرد.
به گفته وی، هم اكنون حدود ۶۰۰ تانكر روزانه آب را به نقاط مختلفی برای تأمین آب مورد نیاز عشایر و دام هایشان حمل می كنند.
قندالی در ادامه به تأمین انرژی عشایر هم اشاره نمود و اظهار داشت: تأمین انرژی به صورت مختلف و با نفت سفید، گازوئیل و كپسول های گاز انجام می شود. به تازگی هم بحث انرژی خورشیدی مطرح است كه مورد استقبال عشایر قرار گرفته است و حدود ۲۷ هزار خانوار از انرژی خورشیدی برای روشنایی و سایر موارد استفاده كردند و با توافقی كه با وزارت نیرو داشتیم قرار شد كه طی سال ۹۸ و ۹۹، ۲۵ هزار خانوار توسط وزارت نیرو به پنل های خورشیدی مجهز شوند.
وی اشاره كرد كه امیدواریم تا آخر سال ۹۹، حدود ۷۵ هزار خانوار از انرژی خورشیدی بهره مند شود.
او همینطور به پروژه هایی كه مقرر است در دهه فجر افتتاح شود اشاره نمود و اظهار داشت: حدود ۱۹۷ پروژه با اعتباری بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان در دهه فجر افتتاح می گردد كه ۱۹ هزار خانوار هم از این افتتاح پروژه ها بهره مند خواهند شد. همینطور این پروژه ها در سه سطح راه، آبرسانی و انرژی است.
وی افزود: با مصوبه شورایعالی عشایر و تصویب در هیات دولت كارگروه گردشگری عشایر و صنایع دستی مصوب شد تا به وسیله این كارگروه بتوانیم گردشگری را در حوزه عشایر توسعه دهیم و گردشگران بتوانند با فرهنگ عشایر آشنا گردند.
به گفته وی، در سال ۹۸ هیچگونه نگرانی در تأمین نهاده های دامی برای عشایر وجود ندارد، چونكه این نهاده ها هم از تولیدات داخل و هم از واردات خریداری و ذخیره شده است.
قندالی در ادامه اظهار داشت: با افزایش سرمایه صندوق توسعه بخش كشاورزی عشایر مواجه شدیم بطوریكه حدود ۲۲ میلیارد تومان در سال ۹۸ از منابع مختلف برای افزایش سرمایه صندوق داشتیم كه سرمایه این صندوق به ۷۳ میلیارد تومان ارتقا یافت.

تخصیص هزینه های حمل سوخت و آرد به عشایر در هفته های آتی
رئیس سازمان امور عشایر در ادامه به مصوبات شورایعالی عشایر هم اشاره نمود و اظهار داشت: مصوبات آخرین جلسات شورای عشایر در حوزه های مختلفی همچون تأمین انرژی خورشیدی، یارانه حمل سوخت و پوشش كامل تلفن همراه برای عشایر در سطح كشور، مصوبات خوبی بود كه ابلاغ گردید و در حال اجراست. مصداق آن تخصیص حدود ۶۲ میلیارد تومان بابت یارانه حمل سوخت و آرد به عشایر است كه با پیگیری های انجام شده در هفته های آتی تأمین می شود و به شكلی بخشی از هزینه های حمل آرد و سوخت برای عشایر تأمین خواهد شد.
وی همینطور در پاسخ به اینكه در سیل اخیر در كشور چه میزان خسارت به عشایر وارد شده است اظهار داشت: در فروردین ماه سال جاری سیل به سه استان گلستان، خوزستان و لرستان و البته بخش هایی از خراسان شمالی خسارت های وارد كرد كه خوشبختانه تلفات جانی در عشایر نداشتیم، چونكه اطلاع رسانی به خوبی از قبل انجام شده بود و همه خانواده ها از محل خطر فاصله گرفته بودند.
او افزود: در حوزه زیرساخت و جاده ها حدود ۱۳۰ میلیارد تومان خسارت وارد شد كه خوشبختانه ۵۳ میلیارد تومان توسط دولت تخصیص یافت و به استان ها ابلاغ و كامل پرداخت گردید. در حوزه دام هم خسارت زیاد بود و مقرر شد كه ۵۰۰ هزار تومان بلاعوض و ۵۰۰ هزار تومان قرض الحسنه برای هر دام سبك و برای هر دام سنگین هم ۳ میلیون تومان وام بلاعوض تعلق بگیرد.
رئیس سازمان امور عشایر در انتها افزود: سیل اخیر در سیستان و بلوچستان و هرمزگان خوشبختانه تلفات انسانی در عشایر نداشت. حدود ۴۱۰۰ راس دام در سیستان طعمه سیل شدند و ۳۸ میلیارد تومان خسارت به بخش عشایر در استان سیستان و بلوچستان وارد شد.1398/11/13
08:33:11
5.0 / 5
4876
تگهای خبر: تولید , دام , سازمان , گرانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان