چقدر فرهنگ استفاده از وسایط عمومی را بلدیم؟

چقدر فرهنگ استفاده از وسایط عمومی را بلدیم؟ یاری كالا: روز گذشته موقع برگشت از كار، سوار تاكسی شدم و طبق معمول، همه شیشه های ماشین باز بود. اتفاقی كه موجب می شود نه تنها دهان بلكه چشم و بینی هم طعم موهای من را بچشند! اما چیزی كه توجه من را به خودش جلب كرد، شیشه های باز، شدت باد و یا گرمای غیرقابل تحمل نبود بلكه مانیتوری بود كه پشت صندلی راننده نصب شده بود و همزمان پیام های اخلاقی به همراه موسیقی نمایش می داد.با خودم فكر كردم اگر كسی پیام های اخلاقی را به خوردِ مردم می دهد پس می شود در مورد فرهنگ استفاده از وسایط و وسایل با او صحبت كرد اما حالا دیگر شك ندارم كه این دقیقا مشكل فرهنگی جامعه ماست! پیام های زیادی از بالاترین مراجع تا زیردست ترین به ما می رسد و متاسفانه به طور غالب از سمت افرادی این پیام ها به ما رسانده میشه كه خودشون نه تنها چنین فرهنگی ندارند بلكه كاملا بصورت ضد ارزش در جامعه عمل می كنند.
برای ما ایرانیان این جمله كه رعایت قانون فقط برای مردم عادی صدق می كند! آشناست. جامعه ای كه قانون آن در بیشتر موارد ضمانت اجرا برای افرادی كه باید آنرا رعایت نمایند ندارد. به طور مثال، بدون مدرك ما نمی توانیم مطب پزشكی و یا مراكز درمانی تاسیس نماییم و یا استاد دانشگاه شویم اما بعضی افراد می توانند! ما نمی توانیم ارقام خرد و كلان اختلاس را جابجا نماییم اما بعضی می توانند.
نبودِ ضمانتِ اجرا در قوانین موجب می شود افراد به راحتی مبادرت به شكستن آن كنند، وقتی قوانین رعایت نشوند هركس با عنایت به اولویت های زندگی خویش با افراد و حتی وسایط و وسایل زندگی برخورد خواهد كرد! چنین موردی، هرج و مرج در جامعه به وجود آورده و مفهوم فرهنگِ استفاده از امكانات برای افراد معنا پیدا نمی كند! گویا وقتی نمی توانیم به امكانات یك جامعه دسترسی داشته باشیم دوست داریم این امكانات را از بقیه بگیریم! آرامش لحظه ای و نسبی نصیبمان می شود اما در نهایت عذاب طویلی برای دركِ كمبود امكاناتمان بر ما نازل خواهد شد.
در جامعه ای زندگی می نماییم كه پیش از آمدن وسایط و وسایل، فرهنگ و قوانین استفاده از آنها برایمان بیان نمی گردد. خودمان پیش دستی كرده و به صفحه گوشی در دستمان كه به آن زل زدیم فكر نماییم و ببینیم آیا فرهنگ و قانون استفاده از آنرا می دانیم یا فقط آنرا "خریداری" كردیم...
۲۳۵۲۱۲


منبع:

1398/06/07
14:27:57
5.0 / 5
4368
تگهای خبر: ارز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان