چرا قیمت طلا و ارز در این روزها نوسان دارد؟

چرا قیمت طلا و ارز در این روزها نوسان دارد؟ یاری كالا: رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی خراسان رضوی مدعی شد: قسمتی از نوسانات بازار طلا و ارز به صورت عمدی به وجود آمده است.


شهرام مرصعی در گفت و گو با ایسنا درباره علت نوسانات شدید قیمت طلا در چند روز اخیر اظهار نمود: قیمت طلا در كشور تابع دو فاكتور، قیمت جهانی طلا و قیمت مبادله ارز در داخل كشور است كه این دو عامل سبب محاسبه قیمت طلا در داخل كشور می شود.
وی ادامه داد: هم اكنون قیمت جهانی طلا، به سبب تنش های سیاسی تا حدودی افزایش پیدا كرده است و علاوه بر آن قیمت داخلی ارز نیز گرفتار نوساناتی است، به صورتی كه قیمت هادر هفته گذشته گرفتار نزول و سپس از هفته گذشته تابحال مجداد به قیمت های بیست روز قبل خود بازگشته است.
رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی خراسان رضوی بیان كرد: طبیعتا هرچقدر ناامنی های محیطی افزایش پیدا كند، تاثیر خودرا در قیمت ها بخصوص برابری ارز و قیمت طلا نشان خواهد داد، بدین سبب صعود قیمت طلا عجیب نیست و انتظار این مساله وجود داشت.
مرصعی درباب تاثیر سیاست های بانك مركزی در قیمت طلا اشاره كرد: هركدام از بزرگواران كه ریاست بانك مركزی را بر عهده می گیرند، یكسری سیاست های شخصی را برای سیاست های پولی كشور برنامه ریزی می كنند و متاسفانه در نهایت شاهد آن خواهید بود كه پاسخ مطلوب ستاندن نمی گردد.
وی افزود: برخی از سیاست گذاری ها به صورت تاكتیكی عمل می كند و به صورت كوتاه مدت تاثیر خودرا نشان داده است اما در طولانی مدت چیزی جز حركت سینوسی رو به بالا و گاهی ملایم تر نشان داده نمی گردد.
رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی خراسان رضوی اشاره كرد: تمام این اتفاقات متاثر از سیاست های كلان كشور همچون سیاست های پولی و مالی است؛ مسئول سیاست های پولی بانك مركزی است و قاعده سوژه به این شكل است كه باید به صورت مستقل عمل كند و نباید تابع سیاست های مالی دولت باشد.
وی افزود: به عقیده بنده دلیل مشخص و معلوم عدم مطلوبیت این سیاست گذاری ها، عدم استقلال سیاست های مالی و پولی است و بگذریم از این مساله كه آیا اشخاصی كه در راس هرم سیاست های پولی هستند، توانمندی لازم برای سیاست گذاری دارند یا خیر، اما فرض ما بر توانمندی این افراد است و به سبب تابع بودن و رفتار مستقلانه نكردن، شاهد عدم مطلوبیت سیاست گذاری ها هستیم.
رئیس انجمن طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی خراسان رضوی درباب پیش بینی خود از روند نوسانات قیمت طلا و ارز عنوان كرد: متاسفانه همچنان نوسان وجود دارد؛ گمان بنده این است كه با عنایت به كمبود منابع ارزی كشور مجبور هستیم به صندوق ذخیره ارزی دست ببریم.
مرصعی بیان كرد: جهت استفاده از منابع صندوق ذخیره ارزی محدودیت هایی وجود دارد و كسی كه این كار را انجام می دهد می داند كه اگر از منابع این صندوق برداشت كند، باید قسمتی از آنرا برگرداند، بدین سبب قسمتی از این نوسانات عمدی است برای اینكه قسمتی از این پولی كه به اقتصاد تزریق شده باید به صندوق بازگردد.
به عقیده او بعضی از این نوسانات تصنعی به وجود آمده و برای بازگشت قسمتی از پول ها به صندوق ذخیره ارزی است، بدین سبب بعضی از اتفاقات رخ داده به سیستم های مدیریتی بازمی گردد.

منبع:

1398/05/03
11:31:32
5.0 / 5
4185
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان