پیش بینی تولید ۱۳ و نیم میلیون تن گندم در سال زراعی جاری

پیش بینی تولید ۱۳ و نیم میلیون تن گندم در سال زراعی جاری یاری كالا: مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: تولید حدود ۱۳.۵ میلیون تن گندم برای سال زراعی ۹۸-۹۷ هدف گذاری شده است.


به گزارش یاری كالا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد كشاورزی، اسماعیل اسفندیاری پور اظهار نمود: برای سال زراعی جاری تولید ۱۳.۵ تا ۱۴ میلیون تن گندم پیش بینی شده كه علاوه بر تامین نیازهای داخلی، برای ذخیره استراتژیك هم خواهد بود.

وی مجموع تقاضاهای گندم كشور در بخشهای مختلف شامل آرد خبازی ها، بخش صنف و صنعت، ماكارونی، بذر و سایر فرآورده ها را ۱۳.۲ تا ۱۳.۵میلیون تن عنوان نمود.

مجری طرح گندم اضافه كرد: برنامه كشت و تولید گندم در سال زراعی جاری به استانهای كشور ابلاع شده و با مجموعه اقدامات فنی كه انجام داده ایم به دنبال افزایش عملكرد تولید از راه بهره وری هستیم.

اسفندیاری پور درباره سطح زیر كشت گندم در سال زراعی جاری تصریح كرد: آخرین آمارها از استانهای كشور نشان داده است تا ۲۸ آذر ماه امسال از دو میلیون هكتار برنامه كشت گندم آبی، یك میلیون و ۸۵۰ هزار هكتار اراضی زیر كشت رفته و امیدواریم با تكمیل و دریافت آمار نهایی برنامه دو میلیون هكتار محقق شود.

وی سطح زیر كشت گندم دیم را تا همین تاریخ، سه میلیون و ۸۵۰ هزار هكتار عنوان نمود و اظهار داشت: این سطح زیر كشت ۵۰ هزار هكتار بیشتر از برنامه تولید است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد كشاورزی وضعیت بارندگی پاییز امسال را برای كشت گندم خصوصاً گندم دیم مطلوب دانست و اشاره كرد: تا هشتم دی ماه امسال مجموع ارتفاع بارش كشور ۹۳.۵ میلی متر بوده در صورتی كه در پارسال در همین زمان ۲۹.۶ میلی متر و در دوره بلندمدت ۶۸.۱ میلی متر بارش داشته ایم.

وی افزود: میزان بارندگی امسال نسبت به پارسال ۲۱۶ درصد و نسبت به دوره بلندمدت ۳۷.۲ درصد بیشتر بوده و امسال جزو سالهای بسیار عالی برای تولید گندم است.

اسفندیاری پور اظهار نمود: نمونه خاكهایی كه دریافت كرده ایم نشان داده است كه ذخیره و نفوذ ناشی از بارندگی ها در خاك ۷۰ تا ۸۰ سانتی متر است و امیدواریم در ادامه سال زراعی جاری خصوصاً در بهار، این شرایط ادامه پیدا كند.

وی درباره بذر گندم باز اعلام نمود: امسال نزدیك به ۴۷۵ هزار تن بذر گندم تهیه و عمده آن برای كشت پاییزه در اختیار كشاورزان قرار گرفته است و مازاد آن هم برای سال آینده استفاده میگردد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه برای بذر گندم امسال باز یارانه پرداخت شده است، اظهار داشت: برای هر كیلوگرم بذر گندم آبی نزدیك به ۱۵۰ تومان و گندم دیم ۳۷۰ تومان یارانه پرداخت شده است.

وی كل بذر مورد نیاز گندم كشور را یك میلیون و ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تن عنوان و اظهار نمود: قریب به ۴۰ تا ۴۵ درصد بذر گواهی شده گندم در اختیار كشاورزان قرار داده شده و از این رو جزو كشورهای متوسط به بالا در زمینه تامین بذر گواهی شده این محصول هستیم.

اسفندیاری پور با اشاره به اینكه ۱۰۰ درصد تولید بذر گندم مصرفی در داخل تولید می شود، اشاره كرد: ۹۰ رقم و لاین جدید گندم آبی و دیم در برنامه تكثیر و تولید بذر قرار دارد.

وی افزود: در گندم دیم با همكاری موسسه تحقیقات دیم كشور، رقم سرداری به تدریج از گردونه كشت و كار خارج و ارقام كیفی تر در حال جایگزینی است.

وی در عین حال پیش بینی نمود كه در سال زراعی جاری بیشترین میزان تولید گندم در استانهای خوزستان، گلستان، كردستان و فارس صورت گیرد و استانهای كرمانشاه، همدان، آذربایجان غربی و شرقی، خراسان رضوی، اردبیل، زنجان، لرستان و مركز باز تولید خوبی داشته باشند.
1397/10/09
14:36:45
5.0 / 5
5161
تگهای خبر: تولید , دام , صنعت , یارانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴


yarikala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت یاری كالا محفوظ است

یاری كالا

یاری گر شما در انتخاب کالای مدنظرتان